Pakistanlı Türkiye mezunları buluştu

Buluşmanın amacı, Pakistan’daki Türkiye mezunlarını bir platform altında toplayarak mezunların Türkiye’deki günlerini yeniden hatırlamalarına katkı sağlamaktır.

Pakistanlı Türkiye mezunları buluştu
Pakistanlı Türkiye mezunları buluştu
GİRİŞ 20.11.2017 14:34 GÜNCELLEME 20.11.2017 14:34

Türkiye'deki günlerini yad ettiler

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Pakistanlı Türkiye mezunları için buluşma programı düzenledi. YTB’nin İslamabad, Lahor ve Karaçi şehirlerinde gerçekleştirdiği üç ayrı program, yüzlerce Türkiye mezununu bir araya getirdi.YTB'nin Türkiye'nin İslamabad Büyükelçiliği, Anadolu Ajansı, Yunus Emre Enstitüsü, Maarif Vakfı ve Türk Hava Yollarının katkısıyla düzenlediği mezunlar buluşmasına Türkiye’nin İslamabad Büyükelçisi Sadık Babür Girgin, YTB Başkanı Mehmet Köse, çok sayıda Türk ve Pakistanlı yetkili katıldı. Köse, burada yaptığı konuşmada, “Bu buluşmaların amacı, Pakistan’daki Türkiye mezunlarını bir platform altında toplayarak mezunların Türkiye’deki günlerini yeniden hatırlamalarına katkı sağlamaktır.” ifadelerini kullandı.Halihazırda bin 600 Pakistanlı öğrencinin Türkiye’de eğitim aldığını dile getiren Köse, Türkiye’den Pakistan’a gelen öğrenci sayısının ise beklenenin aksine çok sınırlı olduğunu dile getirdi.

"İslam dünyasına öncülük eden bir cumhurbaşkanının ülkesi"

Buluşma programında Türkiye’ye ait anılarını ve görüşlerini dile getiren mezunlar, Türkiye'de eğitim aldıkları için çok memnun olduklarını söyledi. Pakistan’daki COMSATS Üniversitesi öğretim görevlisi Cüneyd Ahmed, "İslam dünyasına öncülük eden bir cumhurbaşkanın ülkesinde eğitim aldığım için gurur duyuyorum." dedi. Ahmed, “Dünyada hiçbir ülke mazlum Müslüman topluluklar için ses çıkarmazken Türkiye, her zaman ve her yerde Müslümanları destekliyor, onlara yardım ediyor.” diye konuştu.

"Pakistanlılar Türkiye'de eğitim fırsatını kaçırmasın"

Bir başka Türkiye mezunu Ganiya Süheyl de Türklerin Pakistan’a olan sevgisinden dolayı Türkiye’de evindeymiş gibi hissettiğini söyledi.Eskişehir Anadolu Üniversitesi ekonomi bölümü mezunu Süheyl, “Çok kısa süre önce Türkiye’deki eğitimimi tamamlayarak ülkeme döndüm. Oradaki iyi günlerimi gerçekten çok özlüyorum.” ifadesini kullandı.Türkiye’de eğitim almanın altın bir fırsat olduğunu söyleyen Süheyl, Pakistanlı öğrencilere bu fırsatı kaçırmamalarını tavsiye etti.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
ytb islamabad
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Her yolu deniyorlar! Türkiye'ye gelmek için hastaneye yatan bile var
İstanbul'un depreme karşı en riskli 9 ilçesi! Eğer deprem olursa...