Klavye savaşı çıktı

Boğaziçi Üniversitesi tarafından Türkçe’ye uygun ergonomik ve optimal olarak geliştirilen E-Klavye F-Klavye’ye rakip oldu

Klavye savaşı çıktı
Klavye savaşı çıktı
GİRİŞ 04.12.2017 09:18 GÜNCELLEME 04.12.2017 09:18

Türkiye’de en çok kullanılan Q ve F klavyelerinin yanına E-Klavye de eklendi. E-Klavyenin eklenmesinin ardından klavyeler arası rekabet başladı. İlk atılımı F-Klavye İşlem Derneği yaptı. En iyi klavye olarak F-Klavyeyi gösteren bir rapor yayınladı. E-Klavye mucidi Prof. Dr. Mahmut Ekşioğlu duruma isyan edip raporun asılsız olduğunu iddia etti.

‘Türkçe bilmiyorlar’

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Ekşioğlu konuyla ilgili şunları söyledi, “Türkçe dahi bilmeyen bir federasyonun yayınladığı asılsız bir rapordur. Ticari kaygı yüzünden yapılmıştır. F-Klavye Yetmiş sene önce geliştirilmiş bir klavyedir. O dönemde parmakların hızlarını bile bilmiyorlar. Bizim geliştirdiğimiz klavye yeni her şeyi tam ve hiçbir maddiyat beklentimiz yok. Çocuklarımızın geleceği riskte. Bilim mi kazanacak yoksa sağlıksız bir klavye mi ? 


 
‘Yarışmada yok’
 
Klavye Dünya Şampiyonu Celal Aşkın, “E-Klavye o kadar iyiyse nasıl Dünya şampiyonu oluyorum, Dünya genelinde yapılan yarışmada bir tane E-Klavye kullanan niye yok ? 
Şu söylediğim iki şey bile konuyu özetliyor. Sayın Prof. Dr. Mahmut Ekşioğlu’nun F-Klavye’ye yönelik olarak bu asılsız iddialarına bir son vermesi gerekir. İcat etmiş olduğu E-Klavye’ye bu kadar güveniyorsa, Dünya şampiyonu olarak beni yapacağı testlere davet ederek E ve F klavye karşılaştırmalarına tarafsız olarak ve daha net sonuçlarla yapılabilir. Ancak buna ihtimal vermiyorum. Çünkü F-Klavye her anlamda E-Klavyeden daha üstün ve başarılı bir klavyedir.
 
F-Klavye nedir?
 
F-Klavye, Türkçe için özel olarak geliştirilmiş bir klavye çeşididir. 20 Ekim 1955 tarihinde Bakanlıklar arası Standardizasyon Komitesi tarafından onaylanmış ve bu tarihten itibaren kullanılmaya başlanmıştır. 
 
Q-Klavye nedir?
 
Q-Klavye ya da QWERTY, dünyada en çok kullanılan ve özellikle İngilizce konuşulan ülkelerde yaygın olan bilgisayar ve daktilo klavyesidir.
 
E-Klavye nedir?
 
On parmak yazım ilkeleri göz önüne alınarak hazırlanan günümüzün ileri teknolojisi, bilimsel bilgi ve yöntemleri ile tasarlanan klavyedir.

KAYNAK: VATAN
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Soruşturma başlatılmıştı! Diamond Tema Türkiye'yi terk etti!
Bakan Yerlikaya açıkladı! Bayram tatilinde acı bilanço arttı