Kayseri'de bulundu! 7,5 milyon yıllık...

Yamula Barajı yakınındaki Taşhan Mahallesi'nde, daha önce bir çobanın bulduğu fosilden yola çıkılarak sürdürülen kazı çalışmalarında 7,5 milyon yıllık zürafa fosiline rastlandı.

Kayseri'de bulundu! 7,5 milyon yıllık...
Kayseri'de bulundu! 7,5 milyon yıllık...
GİRİŞ 05.07.2019 23:32 GÜNCELLEME 05.07.2019 23:33
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

Kayseri'de 7,5 milyon yıl öncesine tarihlenen zürafa fosili bulunduğu bildirildi.

 

Kayseri Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Yamula Barajı yakınındaki Taşhan Mahallesi'nde, daha önce bir çobanın bulduğu fosilden yola çıkılarak sürdürülen kazı çalışmalarında, 7,5 milyon yıllık zürafa fosiline rastlandı.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, kazı bölgesine giderek çalışmaları yürüten bilim insanlarıyla görüştü.

 

Kazı ekibinde yer alan Ankara Üniversitesi Paleoantropoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Uzman Antropolog Özge Kahya, Başkan Büyükkılıç’a kazı çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.

Kazı çalışmalarında daha önce de 7,5 milyon yıllık filler, zürafalar, atlar ve gergedanlara ait fosiller bulduklarını ifade eden Kahya, Kayseri Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle hız kesmeden kazılara devam ettiklerini söyledi.

Büyükkılıç da Taşhan, Çevril, Kuşçu bölgesinin çok zengin bir bölge olduğunu dile getirerek, "7,5 milyon yıl öncesine ait zürafa, at, fil ve gergedana ait olan parçaları görüyoruz. Yeni buluntular arasında zürafanın üst çenesine ait olan bir fosil ve fillere ait omurlar ve kürek kemiği söz konusu. Bu bölgede çalışmaları devam ettirip, daha sonraki süreçte kamuoyunun ziyaretine açma şeklinde bir çalışma yapacağız. Fedakar ekibimize teşekkür ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Yabancı bilim insanlarının ilgisini çekiyor

Öte yandan, Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle yürütülen kazı çalışmalarında bulunan fosiller, Avrupa'daki bilim insanlarının da ilgisini çekiyor.

Buluntuları görmek için Finlandiya Helsinki Üniversitesinden Jeolog Matti Lehikoinen, Almanya Frankfurt Doğa Bilimi Enstitüsünden Jeomorfolog Maud Meijer ve Almanya Berlin Doğa Tarihi Müzesinden Faysal Bibi'nin Kayseri’ye geleceği belirtildi.

YAZDIR
YORUMLAR 32
 • Ersin 1 yıl önce Şikayet Et
  Geçmişe ait kazı çalışmalarında pek çok şey bulunuyor
  Cevapla
 • birisi 1 yıl önce Şikayet Et
  benim köye komşu. daha önce birçok kişiye bu bölgede vahşi hayvan gözlemimden bahsetmiştim. kurt, tilki, kartal, atmaca, porsuk, akrep, gergedan böceği,peygamber devesi, .......
  Cevapla
 • Cesur 1 yıl önce Şikayet Et
  7.5 milyon yil once hani dinazor donemiydi nerede treksler raptorlar mamutlat kilic disli kaplanlar nerede ? Zurafa fil gergedan bulduk diyorlar. Ee 7.5 milyon yil once zurafa ne arasin treksin raptorun oldugu yerde? Simdi hangisi yanlis bilgi veriyor dinazorlari savunanlar mi yoksa bizim kazi ekibimizmi
  Cevapla
 • özer cengiz 1 yıl önce Şikayet Et
  dinazorlar 65 milyon yıl önce yaşadılar 7.5 milyon değil
  Cevapla
 • qwerty 1 yıl önce Şikayet Et
  Yabancı bilimadamlarından kişi başı birer milyon dolar alınsın. Öyle boş beleş inceleme yaptırılmasın...
  Cevapla
 • Emekli 1 yıl önce Şikayet Et
  Evrim yalan yaratılış gerçek.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Çiftçinin sıra dışı keşfi! Öyle bir şey buldu ki...
Son dakika: Okullar açılacak mı, Bakan Selçuk açıkladı