Köylüler buldu! Milyonlarca yıllık...

Adıyaman'ın Tut ilçesi Hacı Muhammet Dağı'nın 1700 rakımlı bölgesinde, yaklaşık 4 hektarlık bölümde milyonlarca yıllık olduğu değerlendirilen fosiller bulundu.

Köylüler buldu! Milyonlarca yıllık...
Köylüler buldu! Milyonlarca yıllık...
GİRİŞ 20.08.2019 16:01 GÜNCELLEME 20.08.2019 16:01
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Adıyaman'ın Tut ilçesi Hacı Muhammet Dağı'nın 1700 rakımlı bölgesinde, yaklaşık 4 hektarlık bölümde fosiller ortaya çıktı.

 

İlçede yaşayanların dağlık bölgede gezerken fark ettikleri taşlar, fosil çıktı. Gördükleri değişik taşları deniz ürünlerine benzetenler, durumu Tut Kaymakamlığına bildirdi.

Fosilleri yerinde inceleyen Kaymakam Yunus Kızılgüneş, yaptığı açıklamada, vatandaşların dağlık alanda fosiller olduğuyla ilgili konuşmaları üzerine kendilerinin de girişimde bulunduklarını ifade ederek şunları söyledi:

 

 

"Yöre halkımızın sürekli kendi aralarında konuştuğu fosiller, benim de kulağıma gelince Kültür ve Turizm ile Çevre ve Şehircilik müdürlükleriyle gerekli yazışmaları yaptık. Sağ olsunlar buraya uzmanlarını gönderdiler, araştırmalar yaptık. Kendileri milyonlarca yıllık fosillerin olduğu ile ilgili ön bir bilgi verdi. Bununla ilgili yazışmalarımız oldu. Gerek koruma kollama, gerek daha yenilerinin, daha diplerde olanların bulunmasıyla ilgili ne gerekiyorsa yapılmasını sağlayacağız. Yapılan sonuçlar neticesinde Tut ilçemizde fosillerin muhafaza edilebileceği bir müze yapılması için elimizden geleni yapacağız. Fosillerin 100 milyon yıllık olduğu düşünülüyor."

Kızılgüneş, buradan aldıkları fosil örneklerinin tam tarihlenmesi ve incelenmesi için İstanbul Teknik Üniversitesine gönderildiğini aktardı.

Vatandaşlardan Mustafa Küçüktaş ise dağda gezerken taşları fark ettiğini ve topladığını belirterek, "Taşların fosil olabileceği öngörüsü ile durumu kaymakamlığa bildirdik. Bu fosillerin milyonlarca yıla varan bir geçmişi olduğunu öğrendim." dedi.

ETİKETLER
Bilim
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • YOLCU 9 ay önce Şikayet Et
  sivasta da aynı fosillere rastlandı. araştırmalara göre bir tarihçinin yorumu 15 milyon yıl önce anadolu da deniz olduğuymuş.
  Cevapla
 • Ya Rabbi akıl ver 9 ay önce Şikayet Et
  Milyonlarca yıl derken?Dünya kaç yıllık kafam almadı.şimdi milyarlarda ortaya çıkacak
  Cevapla
 • Murat 9 ay önce Şikayet Et
  Dünyanın yaşı milyarlarla ifade ediliyor be heyyy sen neden bahsediyosun
  Cevapla
 • YOLCU 9 ay önce Şikayet Et
  dünyanın yaşı 4,54 mr yıl
  Cevapla
 • Asım 9 ay önce Şikayet Et
  Çok war bunlardan.
  Cevapla
 • Burkalı 9 ay önce Şikayet Et
  Daha önce bende deniz kabuğu deye bildiğimiz bir fosil buldum Adıyaman şehir merkezinin kuzeyinde bulunan seyir tepesinin eteklerinde.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İngiltere'de metroda koronavirüs deneyi! 7 metrelik alanda herkese bulaşıyor
Hazırlıklar başladı! Salgın sonrası Türkiye'ye ihtiyaç duyacak