Yılanlar, kurbağa kıtlığı nedeniyle açlıktan ölüyor

ABD'li bilim insanları, orman kurbağalarının salgın hastalıktan ölmesinin yılanların da açlıktan ölmesine neden olduğunu açıkladı.

Yılanlar, kurbağa kıtlığı nedeniyle açlıktan ölüyor
Yılanlar, kurbağa kıtlığı nedeniyle açlıktan ölüyor
GİRİŞ 14.02.2020 19:53 GÜNCELLEME 14.02.2020 19:57
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Science dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre nesli tükenen kurbağaların eksikliği yılanların da ölümüne neden oluyor.

 

 

Maryland ve Michigan State Üniversiteleri'ndeki biyologların yaptığı araştırmaya göre Amerika’da beş yüzden fazla kurbağa türünün (1998’den beri nesli tükenen doksan tür de dahil olmak üzere) sayısı git gide azalıyor. Buna neden olan ise 2004’te yaşanan patojenik mantar salgını. Araştırmacılar, salgını takip eden yıllarda birçok yılan türünde de düşüşe rastlandığını gözlemledi.

Çalışmayı yapanlardan Biyoloji Profesörü Karen Lips konuyla ilgili “Gözlemlerimizi önceki dönemlerle karşılaştırdığımızda yılan topluluklarında büyük farklılıklar olduğunu gördük” dedi.

 

 

Araştırma, Panama’da bir milli parkta, patojen mantar salgını öncesindeki son yedi yıllık ve sonrasındaki altı yıllık veriler karşılaştırılarak gerçekleştirildi.

Akademisyenler, kesin olarak durumdan kaç yılan türünün etkilendiğini söyleyemiyor ama yaşanan düşüşün kurbağaların neslinin tükenmesinden kaynaklı olduğundan eminler.

ETİKETLER
abd
YAZDIR
YORUMLAR 7
 • katibb 7 ay önce Şikayet Et
  5-10 sene rahat bıraksak doğayı toparlayacak ama.. nüfus giderek artıyor... dünyanın yükü ağır.. belkide vadedilen o gün yaklaşıyor..
  Cevapla
 • Aynen 7 ay önce Şikayet Et
  Alla cc hic birseyi bos yaratmamis dogayı bozan insanlar dir denge bozulunca felaketler birbirine bagli olarak fudunyamizi etgileyecektir islamda yenilmesi gerekenler yenilse tum dunyada diyer varliklar duzenli sekilde xaten yasar olur yada bir birlerinden faydalanir ama cahil zalim insanlar kural tanimayinca bu durumlar gibi cok sayida gorulur Allah cc insanlara bunun hesabini sorscak elbete
  Cevapla
 • korona virüs 7 ay önce Şikayet Et
  Çinliler kurbağa yiyor diye bu yılanlar aç
  Cevapla
 • Neoturk 7 ay önce Şikayet Et
  Cinli diskisinida yer merak etme, 1.3 milyarlik yere Domuz bile yetmiyor
  Cevapla
 • kadir 7 ay önce Şikayet Et
  Selamun aleyküm ölsün ne yapalım biraz da yılanlar ölsün
  Cevapla
 • chpkk 7 ay önce Şikayet Et
  aleyküm selam bu nasıl müslüman bakış açısı?
  Cevapla
 • HASAN 7 ay önce Şikayet Et
  Bir Boş konuşma uzmanı daha konuştu
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'den AB'ye sert uyarı: Taraflı tutumundan vazgeçmeli
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum