Nefes almayan bir canlı keşfedildi

Bilim insanları, nefes almadığı genetik olarak ispatlanan bir parazit keşfetti.

Nefes almayan bir canlı keşfedildi
Nefes almayan bir canlı keşfedildi
GİRİŞ 26.02.2020 00:52 GÜNCELLEME 26.02.2020 00:52
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

LiveScience'ın haberine göre, Tel Aviv Üniversitesinden evrim biyoloğu Dorothee Huchon liderliğindeki ekip, bir balık paraziti olan H. salminicola'nın mitokondriyal genoma sahip olmadığını, dolayısıyla nefes almasının yolu bulunmadığını ortaya koydu.

Sonuçları "Proceedings of the National Academy of Sciences" dergisinde yayımlanan, H. salminicola'nın mikroskobik ve genetik incelemesi sırasında, bilinen tüm diğer canlıların aksine solunumdan sorumlu genler dahil parazitin mitokondiyasında depolanan DNA'nın küçük ama önemli bir bölümünün eksik olduğu fark edildi.

Myxozoa sınıfındaki diğer birçok parazit gibi denizanalarıyla uzaktan akraba olan mikroskobik yüzücü H. salminicola'nın, bir zamanlar denizanası atalarına daha çok benzediği ancak zaman içinde çok hücreli özelliğini kaybettiği ifade edildi.

Myxozoa sınıfındaki canlıların, hayvanlar aleminde en küçük genomlardan bazılarına sahip olduğu ifade ediliyor.

YORUMLAR 3
 • biri 2 yıl önce Şikayet Et
  ne evrimi kimi kandırıyorsunuz. Allah' ın yaratmasında bir değişme yoktur. evrim teorisine göre insan maymunlardan gelmiştir. peki orta da bu kadar maymun varken niye evrim geçirmiyorlar şimdi. madem evrim bir süreç sürekli işlemesi lazım. hayvanat bahçesindeki maymunlar hep maymun. hem insan maymundan gelmişse diğer canlılarında başka canlılardan evrim geçirme ihtimali var. misal bir aslan kaplan ya da bir inek neyin evrimi sonucu oldu. birde dinazor fosillerini kendimiz incelemedik belki de bir kandırmaca. belkide kemik tozundan döktüler kafalarına göre.
  Cevapla
 • bamsı 2 yıl önce Şikayet Et
  yok artıkk
  Cevapla
 • Özgür t. 2 yıl önce Şikayet Et
  Yani artık ağaçlarada ihtiyacımız kalmayacak :)
  Cevapla
DİĞER HABERLER
İşverenin asgari ücret teklifi ortaya çıktı! Ülke TV'de gündemi sarsan kulis açıklandı
Rusya'dan olası Esad-Erdoğan görüşmesine dair peş peşe açıklamalar