Kazakistan’da eski Türk dönemine ait taş heykel bulundu

Kazakistan’ın güneyindeki Türkistan şehrine 250 kilometre mesafede, yaklaşık 1300 yıllık eski Türk dönemine ait taş heykele rastlandı.

Kazakistan’da eski Türk dönemine ait taş heykel bulundu
Kazakistan’da eski Türk dönemine ait taş heykel bulundu
GİRİŞ 31.07.2021 22:38 GÜNCELLEME 31.07.2021 22:40
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Uluslararası Türk Akademisinin internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, söz konusu tarihi keşifle ilgili ilk bulgular, Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhtar Koca tarafından duyuruldu.

Prof. Dr. Koca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, söz konusu taş heykelin Türkistan’dan 250 kilometre uzaklıktaki Sırdarya (Neyhun) Nehri üstlerindeki bir arazide, bir bölge sakini tarafından bulunduğunu söyledi.

Taş heykelin eski Türk dönemine ait olduğunu belirten Koca, şunları kaydetti:

"Daha önce ülkemizin çeşitli bölgelerinde çok sayıda taş heykel bulunmuştu. Ancak bu taş heykel görüntü ve üzerine işlenen motifler olarak diğerlerine göre daha farklı. Ön bulgularımıza göre, 1 metre yüksekliğe sahip heykelin yaklaşık 1000-1300 yıllık bir tarihi olduğunu düşünüyoruz."

Koca, heykelde kadın figürünün simgelendiğini belirterek "Bunu başörtüsü ve küpelerden anlamak mümkün. Ancak varlıklı bir hanımın simgelendiği kesin. Söz konusu dönemin büyük hükümdarının eşi olabilir. Umay Ana simgesi olma ihtimali de var." dedi.

Heykelin, üniversitenin Arkeoloji Araştırma Enstitüsü uzmanları tarafından incelendiğini aktaran Koca, araştırmanın sonuçlarını yakın zamanda yayınlayacaklarını da sözlerine ekledi.

ETİKETLER
kazakistan
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • tunctunc 3 ay önce Şikayet Et
  Ayni baba anneme benziyor sarilip öpesim geldi.
  Cevapla
 • Avşar 3 ay önce Şikayet Et
  O zaman da kadınların yüzü gülmüyormuş.
  Cevapla
 • Reis 3 ay önce Şikayet Et
  O dönemin chp’si olabilir…
  Cevapla
 • Yerli ve Milli 3 ay önce Şikayet Et
  Maveraünnehir bu iki ırmağın arasındaki bölgedir, Siriderya Amuderya veya Seyhun Ceyhun değil mi, sırderya (neyhun) neymiş ?
  Cevapla
 • OğuzHan 3 ay önce Şikayet Et
  Neymiş!!! Türk Hanımları, 1.300 yıl önce dahi rum vb kadınların aksine başlarını örtüyorlarmış. Bu Bilge Kaan dönemi civarı. Türklüğün şiarı baş örtülü olmaktır, Allahın c.c. emrine uymaktır. Adem A.S. dan kıyamete kadar Allahın c.c. davasının peşinde Hatemül Enbiyanın S.A.V izinde olacağız İnş.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İHH gönüllüleri kaza yaptı: 4 kişi hayatını kaybetti
Erdoğan'dan kritik dolar talimatı: Manipülasyon araştırılacak