Korkutan açıklama... Koronavirüsün yeni varyantı keşfedildi: 113 farklı mutasyona sahip!

Bilim insanlarına göre Asya'da keşfedilen yeni Covid varyantı, bugüne dek gözlemlenen en yüksek mutasyon oranına sahip olan versiyon olarak nitelendiriliyor.

Korkutan açıklama... Koronavirüsün yeni varyantı keşfedildi: 113 farklı mutasyona sahip!
Korkutan açıklama... Koronavirüsün yeni varyantı keşfedildi: 113 farklı mutasyona sahip!
GİRİŞ 31.07.2023 11:24 GÜNCELLEME 31.07.2023 11:24

Mustasyona uğramış Delta varyantı Endonezya, Jakarta'daki bir hastada keşfedildi.

Yeni varyant, 113 farklı mutasyona sahip ve bunlardan 37'si virüsün insanlara tutunmak için kullandığı kısım olan başak proteinini etkiliyor.

Yeni suş, karşılaştırmalı olarak yaklaşık 50 mutasyona sahip olan Omicron varyantı ile "en aşırı varyant" olarak etiketlendi.

ŞU AN İÇİN PANİĞE KAPILMAK İÇİN BİR NEDEN BULUNMUYOR

Temmuz ayı başlarında küresel bir Covid veri tabanına sunulmadan önce bir kronik enfeksiyon vakasından kaynaklandığına inanılıyor.

Kronik enfeksiyonlar tipik olarak, kronik hastalıkları olan veya kanser tedavisi gören kişiler gibi sağlığı zaten tehlikede olan kişilerde ortaya çıkıyor.

Yeni bir salgın tehdidi mümkün olsa da, doktorlar paniğe kapılmak için bir neden olmadığına ve daha fazla karantinayı tetikleme olasılığının çok düşük olduğuna inanıyor.

TRT'nin The West Australian haber sitesinden aktardığı bilgiye göre, Warwick Üniversitesi'nden virolog Profesör Lawrence Young, yeni türün başkalarına bulaşıp bulaşmayacağının net olmadığını çünkü Omicron türleri gibi halihazırda dolaşımda olan varyantları yenmesi gerekeceğini söyledi.

KAYNAK: TRT | THE WEST AUSTRALİAN
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Putin'den sürpriz ziyaret! Nükleer mesaj mı? Kremlin: Son derece ender bir gezi...
EURO 2024'te Tadic'li Sırbistan'a şok! UEFA'ya şikayet ettiler