Müslüm Gürses kimdir? Hayat hikayesi ve biyografisi...

Hayranları tarafından Müslüm Baba olarak anılan Müslüm Gürses 2013 yılında böbrek, karaciğer ve akciğerinde oluşan enfeksiyon nedeniyle hayatını kaybetti. Peki Müslüm Gürses kimdir? İşte hiç bilinmeyen hayat hikayesi...

Müslüm Gürses kimdir? Hayat hikayesi ve biyografisi...
Müslüm Gürses kimdir? Hayat hikayesi ve biyografisi...
GİRİŞ 04.10.2021 09:49 GÜNCELLEME 04.10.2021 09:49
Bu Habere 49 Yorum Yapılmış

3 Mart 2013 tarihinde böbrek, karaciğer ve akciğerinde oluşan enfeksiyon nedeniyle yaşamını kaybeden usta ses sanatçısı bugünde aynı özlem ile anılmaya devam ediyor. Hayranları tarafından Müslüm Baba olarak anılan usta sanatçının hayatını merak edenler için araştırdık. Müslüm Gürses'in biyografisi ve hayat hikayesi...

müslüm gürse

MÜSLÜM GÜRSES KİMDİR?

Müslüm Gürses'in gerçek adı Müslüm Akbaş'tır. 7 Mayıs 1953 tarihinde Urfa'nın Halfeti ilçesinin Fıstıközü köyünde dünyaya gelmiştir. Babası Mehmet Akbaş, annesi Emine Akbaş‘tı. Zeyno ve Ahmet isimlerinde iki kardeşi olan Gürses’in babası çiftçilikle uğraşıyordu ve bağlama çalıyordu. Müslüm Gürses’in çocukluğunun ilk yılları Şanlıurfa’da geçti. Boğa burcu erkeği olan Müslüm Gürses üç yaşındayken ekonomik nedenlerden dolayı ailecek Adana’ya göç ettiler. Terzi çıraklığı yaptı, kunduracılık yaptı. Adana da pekte şansı dönmeyen Müslüm’ün annesi ciddi rahatsızlık geçirir ve hayatını kaybeder. Annesinin acısını kaldıramamışken kardeşini de kara toprağa gömer. Bu durum Gürses’i daha içe dönük, ,kimseyle konuşmayan sadece müzikle ilgilenen biri yapmıştır. Uzun süre hayata karşı olumsuzlukları şarkılarına yansımıştır.

müslüm gürses

İlkokuldan mezun olduktan sonra eğitim hayatına devam etmeyen Müslüm Gürses; 14 yaşındayken 1968 yılında Adana Aile Çay Bahçesi’nde düzenlenen yarışmaya katılmak istemiş ancak babası Mehmet Akbaş karşı çıkmıştır. Bu konuda taviz vermeyen Müslüm, yarışma için kendisine bit pazarından kıyafet almıştır. Yarışma gecesi, Müslüm uyurken babası saçlarını kesmiştir. Buna rağmen ses yarışmasına katılmasına engel olamamıştır. Katıldığı ses yarışmasında birinci olur. Bu yarışmadan sonra Gürses soyadını almıştır.

müslüm gürses

Müslüm Gürses kendisine yapılan teklifle, çay bahçesinde kısa bir süre sahneye çıkar ve asıl mesleği olan terziliğe geri dönmek zorunda kalır. Bir gün Mehmet adındaki arkadaşı, bir gazinonun assolisti olan Sadık Altınmeşe rahatsızlanmasından dolayı onun yerine çıkması için Gürses’e teklifte bulunur.Göstermiş olduğu müthiş performanstan sonra mikrofonu elinden hiç bırakmaz. Bu olay terzihane de çalışırken söylediği, ”Talih Kuşu Bir Günde Şaşırır Bize Konar” şarkısıyla özdeşleşir. Büyük çıkış yakalayan Gürses, 1968 yılında albüm yapmak için İstanbul‘a gelir. Şarkıcının Emmioğlu/Ovada Taşa Basma isimli plağı üç yüz bin satış yaparak o dönem için büyük başarı kaydeder.

müslüm gürses

Gün geçtikçe tanınan Gürses, şöhretinin ilk yıllarında çıktığı Anadolu turnesi sırasında büyük bir kaza geçirdi.Tarsus Adana yolunda şoförün uyuya kalması sonucu arabası param parça olur ve şoförü hayatını kaybeder. Alın kemiği kırılan Müslüm Gürses’i doktorlar öldü diye morga kaldırır. Ünlü sanatçı gözlerini morgda açar, yaşadığını son anda fark edilip ameliyata alınır. Bu kaza tüm hayatını değiştirmiş hiç bir zaman eskisi gibi olamamıştır. Artık; koku alamayacak, az işitecek, yavaş konuşmak zorunda kalacaktır. Hatta başına alınan en ufak darbe de kör kalacak daha da kötüsü ölecekti. Baş ağrısından bu zamana kadar şikayetçi olan Gürses’i artık hiç terk etmeyecekti.

müslüm gürses

Geçirdiği kazanın ardından müziği bırakmayan usta sanatçı kaza sonrası çıkardığı “Özür diliyorum senden“, “İsyankar“, “Ben insan Değil miyim” gibi albümlerle çıkışını sürdüren sanatçı, arabesk türünde en çok ilgi gören isimlerden biri oldu.

müslüm gürses

90’lı yılların başında gördüğü büyük ilgi üzerine ortaya çıkan ve Müslümcüler olarak anılan büyük bir fanatik kitlesi şarkıcının konserlerinde kendilerine zarar vererek hayata duyulan öfke ve ayrılık acısı gibi temaların dinleyicisin de yarattığı bu etki giderek bir fenomen halini almıştı. Şarkıcının zaman zaman yaptığı uyarılara rağmen konserlerinde birçok dinleyicisi jilet kullanarak vücuduna zarar veriyordu. Arabeskin içinde bir alt kültür olarak kendini var eden bu durum, Gürses şarkılarına olan ilgiyi körüklüyordu. 90’lı yılların sonlarına doğru şarkıcının konserlerinde gerçekleşen ve ayini andıran bu görüntüler toplumun birçok kesiminden büyük tepki almaya başlamıştı. Gürses, o dönemde çıkardığı albümlerle de eski ilgiyi göremedi ve lüks bir teknede çekimini gerçekleştirdiği klibini piyasaya sundu. Ancak bu klip hayran kitlesine ters geldi. Müslüm Gürses 15 yıl boyunca albümlerini çıkarttığı Elanor plak firmasıyla da yollarını ayırdı.

müslüm gürses

Az konuşan ve ekranlarda pek fazla görünmeyen sanatçı zaman içinde medyada daha fazla yer almaya başladı. Bu değişim rüzgarları Gürses’in müzisyen kimliğine de yansıyacaktı. Nilüfer‘in Olmadı Yar isimli şarkısını yorumlayarak bu değişimin ilk sinyallerini veren şarkıcı, Teoman‘ın Paramparça ve Tarkan‘ın İkimizin Yerine adlı çalışmalarını da seslendirdi.

Müslüm Gürses, 1979 yılında ilk defa İsyankar filmiyle kamera karşısına geçti. Birçok uzun metrajlı filmde de hayranları ile buluştu.

Çocukluğunda hiçbir filmini kaçırmadığı ve büyük bir hayranlık duyduğu sinema oyuncusu Muhterem Nur‘la 1982‘de çıktığı Malatya turnesi sırasında karşılaşan şarkıcı, 1985 yılında Nur’la hayatını birleştirdi.

müslüm gürses

Usta Sanatçı Müslüm Gürses, 18 Kasım 2012 tarihinde by-pass ameliyatı son0rası akciğer, bağırsak sorunları ve karaciğer böbrek yetmezliği sorunları yaşamaya başladı.  4 ay yoğun bakımda kalan Müslüm Gürses, 3 Mart 2013 sabahında hayatını kaybetti.

Müslüm Gürses'in rol aldığı sinema filmleri;

2011 – Şov Bizinıs 
2008 – Esrarlı Gözler 
2007 – Amerikalılar Karadeniz’de 2 
2005 – Balans ve Manevra 
2002 – Ömerçip 
2002 – Bir Akıllı Bir Deli 
2002 – Muhabbet Kuşları 
1990 – Dertler İnsanı 
1990 – Dünya Boştur 
1988 – Yalnızlık Korkusu 
1988 – Sevmemeli 
1987 – Oğlum 
1987 – Talihsizler 
1986 – Töre 
1986 – Yıkıla Yıkıla 
1986 – Seher Vakti
1986 – Çığlık 
1986 – Beleşçiler 
1986 – Küskünüm 
1986 – Kader Rüzgarı 
1986 – Kısmetin En Güzeli 
1985 – Yaranamadım
1985 – Kul Kuldan Beter 
1985 – Güldür Yüzümü 
1985 – İkizler 
1984 – Garibanlar 
1984 – Bir Yıldız Doğuyor 
1984 – Çare Sende Allah’ım 
1984- Sev Yeter 
1984 – Ağlattı Kader 
1983 – Anlatamadım 
1981 – Mutlu Ol Yeter 
1980 – Bağrı Yanık 
1980 – Hasret 
1980 – İtirazım Var 
1980 – Kul Sevdasi 
1980 – Hasret 
1980 – Zeytin Gözlüm 
1979 – İsyankar 

müslüm gürses

Müslüm Gürses'in çıkardığı albümler;

Aldatılanlar
Ayrılık Acı Bir Şey
Açık Hava Konserleri 1
Ah Gülüm
Altın Şarkılarım
Anlatamadım
Arkadaş Kurbanıyım, Benim Kaderim
Arkadaşım
Aşk Tesadüfleri Sever
Bakma
Bekle Sevgilim – Nerelerdesin
Benim Meselem
Bir de Benden Dinleyin
Bir Bilebilsen – Zalim
Bir Fırtına Kopacak
Bir Kadeh Daha Ver
Biz Babadan Böyle Gördük
Bizi Kimse Ayıramaz
Canım Dediklerim
Dağlarda Kar Olsaydım
Dertler İnsanı
Dünya Yalan
Düşenin Dostu Olmaz
Esrarlı Gözler
Garipler
Gitme
Gönlünüzdeki Altın Şarkılar
Gönül Teknem
Güldür Yüzümü
Güle Güle Git
Hani Söz Vermiştin
Herşey Yalan
İkimizin Yerine
İsyankar
Kısmetim Kapanmış
Küskünüm
Müslüm Gürses Konseri
Mahsun Kul
Maziden Bir Demet
Meyhaneci – Kırık Sazım
Mutlu Ol Yeter
Müslümce turkuler
Müzik Ziyafeti
Müslümce 92
Nerelerdesin
Öldürdüğün Yetmedi mi
Paramparça
Sadece Türk Sanat Müziği
Senden Vazgeçmem
Sevda Yolu
Sultanım
Talihsizler
Tanrı İstemezse
Topraktan Bedene
Tövbe Etmek – Bir Avuç Gözyaşı
Usta – Ne Yazar
Uyanma Zamanı – Kıyak Bitti
Vay Canım Vay
Vefasız Alem
Yanarım
Yanlış Yaptın
Yaranamadım
Yıkıla Yıkıla
Zavallım
Zincirli Kuyu

YORUMLAR 49
 • ela 4 ay önce Şikayet Et
  ne zorluklara katlanmıs be adam sarkılara tutunmus resmen ...mekanı cennet olsun
  Cevapla
 • Durali Camadan 8 ay önce Şikayet Et
  allahım mekanını cennenet etsin müslüm baba Bayburttan selamlar
  Cevapla
 • ayse 1 yıl önce Şikayet Et
  cok guzel olmus ama cok uzatılmıs gıbı hısetım 2 saat fln yazmakla ugrastım
  Cevapla
 • hüsna 10 ay önce Şikayet Et
  ama deydi dimi :)
  Cevapla
 • hüsna 10 ay önce Şikayet Et
  ama deydi dimi :)
  Cevapla
 • bir okur 1 yıl önce Şikayet Et
  cok güzel olmus ama kopyalanabilse daha iyi olabilirdi 2 saat boyunca yazmak için uğraştım
  Cevapla
 • kral muslum 1 yıl önce Şikayet Et
  hıc bır kral devrılmez senın gıbı muslum kral
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle