Ali Haydar Efendi kimdir? Ali Haydar Efendi kaç yaşında vefat etti? Ahıskalı Ali Haydar Efendi hayatı...

Ömrünü Kuran'a ve Kuran'ı yaşamaya adayan Ali Haydar Efendi, birçok alim gibi Mahmud Efendi'nin de hocası. İslam'a ettiği hizmetlerle bilinen Ahıskalı Ali Haydar Efendi hayatı oldukça merak ediliyor. Peki Ali Haydar Efendi kimdir? İşte hayatı hakkında tüm bilinmeyenler ve Ahıskalı Ali Haydar Efendi kitapları...

Ali Haydar Efendi kimdir? Ali Haydar Efendi kaç yaşında vefat etti? Ahıskalı Ali Haydar Efendi hayatı...
Ali Haydar Efendi kimdir? Ali Haydar Efendi kaç yaşında vefat etti? Ahıskalı Ali Haydar Efendi hayatı...
GİRİŞ 10.08.2022 10:29 GÜNCELLEME 10.08.2022 10:29
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Ali Haydar Efendi, 1870'te Gürcistan'ın Ahıska kentinde dünyaya geldi. Aslen Ahıskalı'dır. Asıl adı Ali Haydar Gürbüzler'dir. Halk içinde, Ali Haydar Efendi veya Ahıskalı Ali Haydar Efendi ismi ile tanınmaktadır. Babasının adı Mehmet Reşit'tir. 

Henüz 2 yaşındayken annesi, dört yaşındayken de babasını kaybetti. Zor bir çocukluk süreci geçiren Ali Haydar Efendi Osmanlı döneminde yaşadı ve Cumhuriyetin ilanına da şahitlik etti. 

Ali Haydar Efendi

EĞİTİM HAYATI

Ali Haydar Efendi eğitim hayatına Ahıska'da başladı. 1894'e kadar eğitimine burada devam etti ve ardından Erzurum'a taşındı. Bu kez de burada bulunan Bakırcı Medresesi'nde eğitim görmeye başladı. Tasavvuf, fıkıh ve islam hukuku alanında önemli dersler gördü. 

Erzurum'da eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul'a giden Ali Haydar Efendi, Fatih'te bulundu. Burada Fatih Camii'nde dersler veren Çarşambalı Hoca Ahmet Efendi'den eğitim aldı. Bir süre sonra da icazet aldı. 

Alanında oldukça başarılı olan Ali Haydar Efendi, Osmanlı'nın son döneminde yapılan sınavda başarı gösterdi ve ardından Fatih Camii'nde ders vermeye başladı. 1901'de başladığı bu hocalığa uzun yıllar boyunca devam etti. 

Fatih Camii'ndeki görevine devam ederken diğer yandan da Mekteb-i Nüvvab'a devam etti. Eğitimi hususunda dur durak bilmeyen Ali Haydar Efendi buradan mezun odluktan sonra, günümüzün Diyanet İşleri olarak tanımlanabilecek Fetvahane'ye atandı. 1 yıl çalıştıktan sonra kurumdaki mertebesi yükseltildi. 

Bu görevinin ardından ise, İbtidâ-i Hâric Medresesi İstanbul müderrisi olarak atandı. Burada fıkıh mühendisliği yaptı. Sahn Medresesi'nde de görev yapan Ali Haydar Efendi, 1915'te, Fetvahane'de Te’lîf-i Mesâil Heyeti reisi oldu. Bu görevini icra ederken çok sayıda kitabın hazırlanmasına öncülük etti. 

İsmet Efendi Dergahı’nın son şeyhidir.  İsmailağa Cemaati'nin lideri ve şeyhi olan Mahmut Ustaosmanoğlu'nun da hocasıdır. Mehmet Zahit Kotku, Mahmut Sami Razamanoğlu, Muhammed Lütfi Efendi gibi isimlerle de yakınlığı ile bilinmektedir. İstanbul müftüsü Ömer Nasuhi Bilmen'e de öncülük etmiştir. 

Mahmut Efendi kimdir ve aslen nerelidir? İsmail Ağa Cemaati lideri Mahmut Efendi hayatı ve biyografisiMahmut Efendi kimdir ve aslen nerelidir? İsmail Ağa Cemaati lideri Mahmut Efendi hayatı ve biyografisi

Ali Haydar Efendi biyografisi

HAPİS YATTI

Ali Haydar Efendi, Osmanlı yıkılıp Cumhuriyet ilan edildikten sonra hapiste yattı. İskilipli Atıf Hoca ile birlikte İstiklal Mahkemelerinde yargılandı. 

ALİ HAYDAR EFENDİ'NİN EŞİ

Ali Haydar Efendi, Gül Hanife Hanım ile hayatını birleştirdi.

ALİ HAYDAR EFENDİ KAÇ YAŞINDA VEFAT ETTİ?

Ali Haydar efendi 90 yaşında vefat etti. 

ALİ HAYDAR EFENDİ ÖLÜM TARİHİ

Ali Haydar Efendi 1 Ağustos 1960'da hayatını kaybetti. 

ALİ HAYDAR EFENDİ'NİN MEZARI

Naaşı Fatih Camii'ne defnedilmek istedi, ancak dönemin askeri yönetimi buna izin vermedi. Ali Haydar Efendi'nin mezarı, İstanbul'da bulunan Sakızağa Şehitliği'ndedir (Edirnekapı). 

YORUMLAR 11
 • Numan 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah-u Teala'ya dua edecek kul ile arasında şefaatlik yapacak kişiler vardır. Hadis-i şeriflerde kimlerin şefaat edeceğine dair bilgi verilmiştir. Peygamber efendimiz (S.A.V) Kur-an-ı Kerim'i baştan sona kadar ezberleyen yani hafız olan kişilerin şefaat hakkı olduğunu belirtmiştir. Meleklerin de aynı şekilde şefaat etme hakkı bulunmaktadır. Meleklere şefaat izni verilmiştir. Ayet-i kerime de bildirildiği üzere melekler yalnızca Allah'ın rızasını kazanmış kimselere şefaat edecektir. Başkaları bu şefaattin dışındadır. Kıyamet günü ise üç kişi şefaat eder. Bunların ilki peygamberler diğerleri alimler ve son olarak ise şehitlerdir.
  Cevapla
 • Kazim peker 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah(cc) gani gani rahmet eylesin bizide sefatine nail eylesin amin
  Cevapla
 • Musa 1 yıl önce Şikayet Et
  Bizleri de Allah , Allah dostu mümtaz şahsiyetlerin gittiği yola yaklaştırsın inşallah.
  Cevapla
 • erol/Antalya 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah rahmet eylesin Allah bu gibi zatlardan binlerce razı olsun. Arıyoruz böyle ehli beythi
  Cevapla
 • İzinden Giden... 1 yıl önce Şikayet Et
  Dört Mezhebin Müftüsüdür. Tüm kitapları yaksalar, Evelallah 4 mezhebe göre yeniden yazdırırız diyen bir Allah Dostudur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle