Bilge Yılmaz kimdir ve nerelidir? Ne iş yapıyor? Bilge Yılmaz biyografisi...

Meral Akşener'in 'Ekonomimizi yönetecek" diyerek işaret ettiği Bilge Yılmaz İYİ Parti'den istifa ettikten sonra Meral Akşener'i de istifaya davet etmesi ile gündem oldu. Bunun üzerine Bilge Yılmaz'ın hayatı ve kariyeri hakkında araştırma yapıldı. İşte, merak edenler için Bilge Yılmaz'ın bilinmeyen hayatı...

Bilge Yılmaz kimdir ve nerelidir? Ne iş yapıyor? Bilge Yılmaz biyografisi...
Bilge Yılmaz kimdir ve nerelidir? Ne iş yapıyor? Bilge Yılmaz biyografisi...
GİRİŞ 03.04.2024 14:02 GÜNCELLEME 03.04.2024 14:02
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Bilge Yılmaz 1968'de Balıkesir'de dünyaya geldi. Aslen Erzurumlu'dur. Şimdilerde 56 yaşındadır. 

Matematik öğretmeni bir babanın, ressam bir ailenin evladıdır. Çocukluk dönemini Balıkesir'de ve Ankara'da geçirdi. 

Bilge Yılmaz

İlk öğrenimini, Ergenekon İlkokulu’nda tamamlayan Bilge Yılmaz, orta ve Kadıköy Anadolu Lisesindeki öğreniminin ardından Nişantaşı Anadolu Lisesinden mezun oldu. Daha sonra  Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünü bitirdi.

Lisans eğitiminin ardından akademik olarak devam etmek isteyen Bilge Yılmaz, fizik alanında da çift anadal yaptı. Hem Elektrik Elektronik Mühendisi hem de Fizikçidir. 

Sonraki dönemlerde Ekonomi alanına yöneldi. Princeton Üniversitesi'nde devam etti, iktisat alanında yüksek lisans yaptı. Daha sonrasında ise yine iktisat alanında doktorasını tamamladı. 

Bilge Yılmaz biyografisi

Doktora eğitimine devam ettiği dönemde Pensilvanya Üniversitesi'ne bağlı Wharton Okulu'nda akademisyen olarak göreve başladı. Stanford Üniversitesi ve Wharton Okulu'nda görev yaptı. 

SİYASİ HAYATI

Bilge Yılmaz 2002 seçimlerinde siyaset sahnesine atıldı. Yurt Partisi'nin parti meclisi üyesi olarak çalışmalar yürüttü. Daha sonra ABD'ye yerleşince siyasete de ara verdi.

2021'de Türkiye'ye dönüş yaptı. Muhalefet partileri ile yaptığı görüşmelerin ardından Ekim 2021'de İYİ Parti'ye katıldı. Partisinin Genel Başkanı Meral Akşener'in danışmanı olarak görev üstlendi.

Aralık 2021'de İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı olarak atandı. 31 Mart yerel seçimlerinde ise partiden istifa etti ve sonrasında Meral Akşener'i da istifaya davet etti. 

YORUMLAR 4
 • ali nazik 2 hafta önce Şikayet Et
  Meral hanım hançeri kendi kullanırdı: Çiller, Ağar, Toptan, akp, Bahçeli, Özdağ, Halaçoğlu, Yuvalı.. yanına çağırıp hançerledikleri.. Bu sefer kendi silahıyla vurulmuş.
  Cevapla
 • davut 11 ay önce Şikayet Et
  Pensilvanya duydunuz yetmezmi ne mal olduğu...
  Cevapla
 • EYT 11 ay önce Şikayet Et
  abd den gelmiş ve bundan medet uman milliyetçiyim diyen bi parti var yesinler sizi
  Cevapla
 • TÜRK 11 ay önce Şikayet Et
  milli gururumuz iha/sihaların projesini yürüten Selçuk Bayraktar'da abd den geldi ve yaptıkları ortada. Abd de eğitim almış bir milliyetçi ülkesine faydalı olabiliyor demek ki :)
  Cevapla