Murat Kurum kimdir ve aslen nerelidir? Murat Kurum'un eğitimi

Önceki dönemde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olarak Murat Kurum'un hayatı oldukça merak edildi. Peki Murat Kurum kimdir? İşte araştırma yapanlar için Murat Kurum'un biyografisi...

Murat Kurum kimdir ve aslen nerelidir? Murat Kurum'un eğitimi
Murat Kurum kimdir ve aslen nerelidir? Murat Kurum'un eğitimi
GİRİŞ 01.06.2023 16:29 GÜNCELLEME 03.06.2023 00:40

Murat Kurum 7 Mayıs 1976'da Ankara'da dünyaya geldi. Şimdilerde 47 yaşındadır. Aslen Konya'ya bağlı Akçayazılı'dır. Annesinin adı Satı, babasının adı Mehmet'tir. 

Çocukluk dönemini Ankara'da geçiren Murat Kurum, ilk ve orta öğreniminin ardından Ankara Mimar Kemal Lisesinden mezun oldu. Daha sonra Selçuk Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünü başarı ile tamamladı.

Asıl mesleği İnşaat Mühendisliğidir. Lisans eğitiminden sonra ise akademik olarak devam etmek istedi ve 2017'de Selçuk Üniversitesinde Kentsel Dönüşüm alanında yüksek lisans yaptı. 

Mehmet Şimşek kimdir ve aslen nerelidir? Mehmet Şimşek'in bilinmeyen hayatı...Mehmet Şimşek kimdir ve aslen nerelidir? Mehmet Şimşek'in bilinmeyen hayatı...

Murat Kurum

Üniversite eğitiminin ardından özel sektörde çalışmaya başladı. Yaklaşık 6 yıl boyunca inşaat sektöründe mühendislik, şantiye şefliği ve koordinatör olarak görev yaptı. 2005'te ise özel sektörden ayrıldı. 

2005'te TOKİ Ankara Uygulama Daire Başkanlığı'na uzman olarak atandı. Yaklaşık bir yıl boyunca burada aktif olarak çalıştıktan sonra TOKİ İstanbul Uygulama Daire Başkanlığı Avrupa Yakası Uygulama Şube Müdürü oldu. 3 sene boyunca buradaki görevine devam etti. 

2009'da ise T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı iştiraki Emlak Konut GYO A.Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak çalışmalar yürüttü. 2018'e kadar bu görevi icra etti. 

Murat Kurum'un biyografisi

ÇEVRE, ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANI OLDU 

Murat Kurum 2018'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kabinesinde yer aldı ve Mehmet Özhaseki'nin ardından 5 yıl boyunca Türkiye Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak çalışmalar yürüttü.

2023 genel seçimlerinde ise AK Parti İstanbul milletvekili adayı oldu. Seçimde başarı elde etti ve TBMM'deki koltuğunda yerini aldı. 

MURAT KURUM'UN KARİYERİ

Murat Kurum'un iş hayatına genel bir bakış açısı ile bakalım:

  • 1999-2005- Mühendis ve Şantiye Şefi 

  • 2005-2006 - TOKİ Ankara Uygulama Daire Başkanlığı'nda Uzman

  • 2006-2009 - TOKİ İstanbul Uygulama Daire Başkanlığı Avrupa Yakası Uygulama Şube Müdürü

  • 2009-2018 - TOKİ İdaresi Başkanlığı iştiraki Emlak Konut GYO A.Ş. Genel Müdürü

  • 2018-2023 - Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı

  • 2023 - İstanbul milletvekili

MURAT KURUM'UN EŞİ

Murat Kurum, Matematik Öğretmenliği mezunu Şengül Kurum ile evlidir. Bu evliliğinden 3 çocuğu bulunmaktadır. 

Murat Kurum'un eşi Şengül Kurum

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL