12 imam kimdir? 12 imam isimleri ve hayatları…

12 imamlarla detaylar oldukça merak edilen konular arasında yer alıyor. 12 İmamın adları ve hayat hikayeleri din tarihinin en önemli hususlarından biri. İşte, araştıranlar için 12 İmamlar ile ilgili tüm detaylar ve 12 İmam'ın biyografisi...

12 imam kimdir? 12 imam isimleri ve hayatları…
12 imam kimdir? 12 imam isimleri ve hayatları…
GİRİŞ 30.05.2024 00:08 GÜNCELLEME 30.05.2024 00:08

12 imam İslam dinine ait bir Şii mezhebindeki imam silsilesine verilen addır.  Ehl-i Beyt'ten Hz. Ali ile başlayan 12 imam, Hz. Muhammed'in torunu Hz. Hüseyin'in soyundan devam etmektedir (Hz. Ali'nin oğulları ve torunlarından oluşmaktadır).

Aleviliğin temel yapı taşlarından olan 12 İmam'ın sonuncusu olan Muhammed Mehdi'nin ahir zamanda ortaya çıkacağını inanılmaktadır. Fıkhî mezhep olarak Câferîlik ile Alevîlik) Onikicilik itikadındaki imâm silsilesidir.

12 İMAM İSİMLERİ

 • 1. Hz. Ali

 • 2. İmam Hasan

 • 3. İmam Hüseyin

 • 4. Zeynel Abidin

 • 5. Muhammed Bakır

 • 6. Cafer Sadık

 • 7. Musai Kazım

 • 8. Ali Rıza

 • 9. Muhammed Taki

 • 10. Ali Naki

 • 11. Hasan Askeri

 • 12. Muhammed Mehdi

12 İMAM HAYATI

İşte kısa kısa 12 İmam'ın hayat hikayesi...

HZ. ALİ

599'da Mekke'de dünyaya geldi. İslam'ı kabul eden ilk çocuktur. Peygamber Efendimiz'in kızı Hz. Fatma ile evlendi. Lakabı Haydar-ı Kerrar'dır. 5 yıl halifelik yaptı. 661 yılında Hariciler'den Abd’ûr-Rahmân İbn-i Mûlcem tarafından şehit edildi.

İMAM HASAN

625'te dünyaya geldi. İmam Hasan Hz. Ali'nin büyük oğludur ve 2. imamdır. İsmini Peygamber Efendimiz koydu. 4 büyük halifeden biridir. Lakabı Şah-ı Merdan'dır. Hayatı boyunca Muaviye ile mücadele etti. Medine’de, Muaviye tarafından karısına zehirlettirildi.

İMAM HÜSEYİN

626'da Medine'de doğdu. Hz. Ali'nin küçük oğludur. İsmini Peygamber Efendimiz koydu. Emevi Halifesi Yezit tarafından 680'de şehit edildi. Kabri Kerbela'da bulunmaktadır. Ölüm günü Aşure günü ilan edilip yad edilmektedir.

ZEYNEL ABİDİN

Zeynel Abidin 659'da dünyaya geldi. İmam Hüseyin'in oğludur. Kerbela faciasına tanıklık etmiş, ancak hastalığı yüzünden babası İmam Hüseyin savaşa girmesine izin vermedi. Kerbela olayından sonra önce Kufe'ye sonra Şam'a götürüldü. Zincirlenerek Yezit'in önüne çıkarıldı. Daha sonra serbest bırakıldı.

MUHAMMED BAKIR

677'de Medine'de dünyaya geldi. Zeynel Abidin 'in oğludur.

CAFER SADIK

702'de Medine'de dünyaya geldi. İmam Bakır'ın oğludur. Caferilik mezhebinin kurucusu olarak sayılmaktadır. Siyasal olaylara hiç karışmadı.

MUSA KAZIM

745'te dünyaya geldi. İmam Cafer'in oğludur. Abbasi hükümdarı Mehdi, Musa Kazım'ı Bağdat'a getirterek zindana attı. bir süre sonra Medine'ye geri gönderdi. Harun hükümdar olunca Musa Kazım'ı Bağdat'a getirterek şehit etti.

ALİ RIZA

770'de Medine'de dünyaya geldi. İmam Musa'nın oğludur. Abbasogullarindan Memun tarafından zehirlenerek şehit edildi.

MUHAMMED TAKİ

811'de Medine'de doğan Muhammed Taki, İmam Ali Rıza'nın oğludur. Zehirlenerek öldüğü söylenmektedir. Kabri, dedesi Musa Kazım ile yan yanadır.

ALİ NAKİ

Ali Naki, 829'da doğdu. Muhammed Taki'nin oğludur. İmameti en uzun süren Ali Naki 33 yıl boyunca imamlık yaptı. Abbasoglu Mutemed tarafında şehit edildi.

HASAN ASKERİ

İmam Hasan Askeri, 846'da dünyaya geldi. Ali Naki'nin oğludur. Kabri babası ile yan yanadır.

MUHAMMED MEHDİ

Muhammed Mehdi son imamdır. Hasan Askeri'nin oğludur. Babasının vefatından sonra halktan gizlendi. Hz. Muhammed'in bir gün ortaya çıkacağını söylediği Mehdi'nin İmam Muhammed Mehdi olduğuna inanılmaktadır. Hayatı hakkında çok detay bulunmamaktadır.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL