Ramazan'ın 10. günü yapılacak ibadetler! Tek tek açıklamasıyla...

Ramazan'ın 10. günü yapılacak ibadetler hem çok büyük sevap barındırıyor hem de Ramazan'ın feyzini artırıyor. Peygamber Efendimiz'in döneminden günümüze kadara uzanan teravih namazı, yapılan sahurlar, teheccüd namazları, okunan mukabeleler Müslümanları ibadete teşvik ediyor. İşte Ramazan'ın 10. günü yapılması gereken ibadetler...

Ramazan'ın 10. günü yapılacak ibadetler! Tek tek açıklamasıyla...
Ramazan'ın 10. günü yapılacak ibadetler! Tek tek açıklamasıyla...
GİRİŞ 11.04.2022 10:55 GÜNCELLEME 14.04.2022 15:54
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Bin aydan aydan daha hayırlı olan Ramazan'da yapılan ibadetler Allah katında çok büyük yere sahip. Tövbe kapılarının açık olduğu ve şeytanların bağlı olduğunun aktarıldığı bu ayda her gün ayrı ayrı ibadetlerle Allah'a sığınılıyor ve ondan af dileniyor. 

İşte Ramazan'ın 10. günü yapılacak ibadetleri... 

Kuran 10. cüz oku! 10 cüz oku Arapça! 10. cüz bilgisayar hatlı...Kuran 10. cüz oku! 10 cüz oku Arapça! 10. cüz bilgisayar hatlı...

Ayrıca Ramazan'ın 10. günü yapılan mukabeleye de buradan ulaşabilirsiniz...

SAHURA KALKINCA NAMAZ KILMAK...

Ramazan'ın 10. gecesi de yine nafile namazlara devam edilmesi uygun görülmüştür. Diğer 11 aydan daha fazla sevap kazandıran bu ayda yapılan her ibadet gibi teheccüd namazı da oldukça sevapları büyütüyor. Bu namaz en az 2 rekat (4-6-8 de olabilir) olarak kılınmalıdır. Ayrıca kaza namazlarını da bu ayda kılmak faydalı olacaktır. 

Öyle ki, teheccüd namazı ile ile ilgili İsra Suresi'nin 79'uncu ayetin şöyledir. 

"Gecenin bir vaktinde kalkıp kendine mahsus nâfile bir ibadet olarak da namaz kıl ki, rabbin seni övülmüş bir makama yükseltsin." 

10. TERAVİH NAMAZI KILMAK 

Ramazan'ın sembolü haline gelen teravih namazının sevabının çok büyük olduğu bilinmektedir. Yatsı namazının ardından kılınan 20 rekat olan bu namaz olan, Peygamber Efendimiz zamanında da sahura kadar uzun uzun kılındığı bilinmektedir. 

Öyle ki teravih namazıyla ilgili, şu hadis aktarılmıştır:

Faziletine inanarak ve mükâfatını umarak Allah rızası için Ramazan gecelerini ibadetle geçiren (teravih namazını kılan) kimsenin geçmiş günahları bağışlanır. (Buhari, İman, 27)

Teravih namazı

10. GÜN YASİN SURESİ 

Ramazan'da 30 gün boyunc farklı bir niyet ile okunan Yasin-i Şerif'in sevabı oldukça büyük. Her gün okunacak Yasin Suresi kişinin manevi tarafını artıracaktır. 

"Her şeyin bir kalbi vardır. Kur'ân'ın kalbi de Yâsin'dir. Kim Yâsin'i okursa, Allah onun okumasına, Kur'ân'ı on kere okumuş gibi sevap yazar" (Tirmizî, Fedâilu'l-Kur'n, 7; Dârimî, Fedâilu'l-Kur'ân, 21).

Yasin Suresi oku! Yasin-i Şerif Arapça oku! Yasin Suresi Arapça okunuşu... Yasin Suresi oku! Yasin-i Şerif Arapça oku! Yasin Suresi Arapça okunuşu...

10. GÜN TESBİHATLARI

Ramazan 10. günü çekilecek tesbihlerde de bol bol tövbe-i istiğfara devam edilmelidir. Bunun yanı sıra 'Ya Erhame'r Rahimin' (Ey Merhametlilerin en merhametlisi olan Allah'ım) çekilebilir. 

Ramazan'ın 10. günü yapılacak tesbihat

YORUMLAR 1
  • ali 11 ay önce Şikayet Et
    Allahın Kitabındaki emir ve yasaklara uymayanlar ne yapsa önemi yok..Kıyamet günü kitaptan sorgulanacak tüm insanlar..
    Cevapla
DİĞER HABERLER
İşte son seçim anketi sonuçları! Ara açıldı...Sürpriz sonuçlar
Kılıçdaroğlu'nun yalanı ortaya çıktı: Kürtçe üzerinden algı operasyonu!