Cuma Hutbesi (19 Ağustos) - Diyanet Cuma Hutbesinin Tam Metni

Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü, her hafta Cuma Hutbesi metnini Word ve PDF dosyaları halinde internet üzerinden yayınlamaktadır. Hatırlanacağı üzere bir önceki haftanın konusu 'İman, Salih Amel ve Güzel Ahlakla Kemale Erer' olmuştu. Peki, 19 Ağustos 2022 tarihli Cuma Hutbesi yayınlandı mı?

Cuma Hutbesi (19 Ağustos) - Diyanet Cuma Hutbesinin Tam Metni
Cuma Hutbesi (19 Ağustos) - Diyanet Cuma Hutbesinin Tam Metni
GİRİŞ 18.08.2022 19:12 GÜNCELLEME 18.08.2022 19:12

Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı camilerde, medreselerde ve ibadethanelerde; her hafta imam-hatipler öncülüğünde Cuma Namazı kılınmaktadır. Namaz öncesinde cami imamları tarafından Cuma Hutbesi okunuyor. Bu hutbe de Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün çatısı altında hazırlanıp internet üzerinden yayınlanıyor. Hutbe metinleri sadece Türkçe formatta değil, Arapça; İngilizce, Fransızca, Rusça, Almanca ve İtalyanca gibi dillere de çevriliyor. Peki, 19 Ağustos 2022 tarihli Cuma Hutbesi yayınlandı mı?

CUMA HUTBESİ YAYINLANDI MI?

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün resmi internet sitesinde 19 Ağustos 2022 tarihli Cuma Hutbesi metni yayınlandı.

Cuma Namazı, Bingöl

Hutbe metinleri genellikle Perşembe günlerinde paylaşılmaktadır. Word ve PDF formatlarında sisteme yüklenen bu dosyalar birden fazla dile çevrilmiş şekilde okuyucuya sunuluyor.

YENİ HAFTANIN KONUSU

19 Ağustos'ta okunacak Cuma Hutbesi metninin konusu 'Arşın Gölgesinde Korunmakla Müjdelenen Genç' oldu. 18 Ağustos Perşembe günü itibariyle hutbenin sisteme yüklenmesiyle beraber yeni haftanın konusu da öğrenildi.

Diyanet İşleri Başkanı Profesör Doktor Ali Erbaş, Süleymaniye Camii'nde vatandaşa namaz kıldırırken

Sadece yeni haftanın konusu değil, hutbe metninde kullanılan kaynaklara da yer verildi. Bilindiği üzere 12 Ağustos Cuma günü yayınlanan hutbede 'İman, Salih Amel ve Güzel Ahlakla Kemale Erer' başlığı seçilmişti. 

19 AĞUSTOS CUMA HUTBESİ METNİ

ARŞIN GÖLGESİNDE KORUNMAKLA MÜJDELENEN GENÇ

Muhterem Müslümanlar!

Cenâb-ı Hakk’ın insanoğluna verdiği en değerli nimetlerden biri de gençliktir. Gençlik, insanın çocukluk ve yaşlılık arasında gücünü kuvvetini gösterdiği, ömrün en verimli dönemidir. Gencin sınırsız hayalleri, tükenmek bilmeyen enerjisi vardır.

Bedeni, ruhu, benliği, düşünceleri sürekli değişir. Hayata dair ne varsa hepsini sorgular. Buna kendisi de dâhildir. Çünkü hayatı anlamlandırmaya ihtiyacı vardır onun. Eleştirmesi, karşı çıkması, direnmesi, sınırlamaya gelememesi hep bu yüzdendir.

Aziz Müminler!

Gençleri anlama ve geleceğe hazırlama konusunda en güzel rehberimiz, Allah Resûlü (s.a.s)’dir. Onun hayatında gençlerin daima özel bir yeri olmuştur. Sevgili Peygamberimiz, gençlere zaman ayırmış, onları dinlemiş, fikirlerine değer vermiştir.

Onlarla samimiyete dayalı bir iletişim kurmuş, onlara güvenmiştir. Nitekim ömrünün baharındaki Mus’ab b. Umeyr’i kendisinden önce Medine’ye bir muallim, bir davetçi olarak göndermiştir.

Hicret ederken, yanında bulunan emanetleri sahiplerine vermek üzere genç bir sahabi olan Hz. Ali’ye teslim etmiştir. Yemen’e kadı olarak görevlendirdiği Muaz b. Cebel, orduya komutan seçtiği Üsame b. Zeyd gibi önemli görevler verdiği daha nice genç sahabi vardır.

Kıymetli Müslümanlar!

Gençler, kendilerini inşa etme yolunda büyüklerinin karşılarında değil, yanlarında olmasını arzu ederler. Sahip oldukları güç ve potansiyeli iyiye ve güzele yönlendirmede kendilerine rehberlik edilmesinden hoşnut olurlar.

Fikirlerine değer verilmesini, onlara güvenilmesini isterler. Çıkmaza düştüklerinde ellerinden tutulmasını, hata ettiklerinde onu düzeltebilmeleri için imkân tanınmasını beklerler.

Değerli Anne-Babalar!

Rabbimize kulluk yolunda çocuklarımıza örnek ve destek olalım. Onları günaha sürüklemek, kötü emellerine alet etmek isteyenlere fırsat vermeyelim. Evlatlarımızdan her daim ümitvâr olalım.

Kendilerine güvendiğimizi, değer verdiğimizi hissettirelim. Gençlerimiz, kendilerine güvendiğimiz müddetçe Hz. İbrahim gibi bâtılın karşısında dimdik durmaya devam edeceklerdir. Hz. Yusuf misali iffetiyle insanlığa örnek olacaklardır. Hz. Meryem gibi şükrü, sabrı, hayâyı ve tevekkülü kuşanmayı sürdüreceklerdir.

Ve nihayet neş’eye ve huzura Rabbine ibadet ile ulaşarak kıyamet günü, Allah’ın arşının gölgesinde korunmakla müjdelenen gençlerden olacaklardır.

Genç Kardeşim!

Gençliğin de bize emanet olarak verildiğini unutmayalım. Gençliğimizi nerede ve nasıl geçirdiğimize dikkat edelim.

Pişmanlığın hiçbir fayda vermeyeceği kıyamet günü için şimdiden muhasebemizi yapalım. Hayatımızın en güzel çağını Rabbimizin rızasına uygun olarak yaşayalım.

Hutbemi Cenâb-ı Hakkın, kendisine sarsılmaz bir imanla bağlı olan Ashâb-ı Kehf hakkındaki şu övgüsüyle bitiriyorum: “Şüphesiz onlar Rablerine inanmış birkaç genç yiğitti. Biz de onların hidayetlerini artırmıştık.

KAYNAKÇA

Yeni haftanın hutbesinde geçen kaynaklar şu şekilde:

  • Buhârî, Ezân, 36.

  • Kehf, 18/13

HUTBE NEREDE PAYLAŞILIYOR?

Her hafta tüm camilerde okunan Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü imzalı metinler, dinhizmetleri.diyanet.gov.tr sitesi üzerinden paylaşılmaktadır. Burada sadece yeni haftanın hutbelerine değil, uzunca bir dönemin arşivine de erişebilirsiniz. Üstelik Türkçe dışında kaleme alınmış metinlere de ulaşmanız mümkün.

Ramazan Dengiz Haber7.com - SEO Editörü
Haber 7 - Ramazan Dengiz
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
TOGG'da heyecanlandıran gelişme: 29 Ekim'de fabrikayı açılıyor!
Meral Akşener'in korumaları işten atıldığı için dert yanan vatandaşı tartakladı