Cuma Hutbesi yayınlandı mı? Diyanet 30 Eylül Cuma Hutbesi!

Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından her hafta Cuma Hutbesi paylaşılmaktadır. Peki 30 Eylül tarihli Cuma Hutbesi metni yayınlandı mı?

Cuma Hutbesi yayınlandı mı? Diyanet 30 Eylül Cuma Hutbesi!
Cuma Hutbesi yayınlandı mı? Diyanet 30 Eylül Cuma Hutbesi!
GİRİŞ 30.09.2022 12:08 GÜNCELLEME 30.09.2022 12:08

Ülkemizdeki ve İslam Coğrafyasındaki yüz milyonlarca Müslüman, her hafta Cuma Namazı vesilesiyle bir araya geliyor. Bu namaz esnasında camiinin imam-hatibi tarafından Cuma Hutbesi metni okunmaktadır. Bu metin Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından kaleme alınıyor. Hatırlanacağı üzere bir önceki hafta "Helal Kazanç ve Alın Teri" başlıklı metin paylaşılmıştı. Peki, 30 Eylül tarihli Cuma Hutbesi yayınlandı mı?

CUMA HUTBESİ YAYINLANDI MI?

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü birimi, henüz 30 Eylül tarihli Cuma Hutbesi metnini internet üzerinden yayınladı. Hutbeler genellikle Perşembe günü itibariyle paylaşılmaktadır. Perşembe günü öğle vakti esnasında internet üzerinden Word, PDF ve MP3 formatlarında yayınlanan hutbeler, birden fazla dile çevriliyor. Bu diller arasında Arapça, İngilizce, Rusça; İtalyanca, Almanca ve Fransızca bulunuyor. 

Diyanet İşleri Başkanı Profesör Doktor Ali Erbaş, Mevlana Külliyesi açılışında dua okurken

YENİ HAFTANIN KONUSU

30 Eylül tarihli Cuma Hutbesi metninin konusu O'nun (s.a.s) Çağrısı oldu. Hutbede 5 farklı kaynaktan istifade edildi.

5 bin kişilik Mevlana Külliyesi'nin avlusu (Şanlıurfa)

ONUN (S.A.S) ÇAĞRISI

Muhterem Müslümanlar!

Yüce Rabbimiz insanı en güzel şekilde yaratmış, sayısız nimetlerle donatmıştır. Kâinatı emrine vermiş, onu vahyin muhatabı kılmıştır. Rahmetinin bir tecellisi olarak nice peygamber göndermiştir.

Bütün peygamberler insanlığı Hakk’a ve hakikate davet etmiş, ebedi kurtuluşa çağırmışlardır. Bu çağrı, bütün peygamberlerin diliyle gelen ilahi hakikatin ortak çağrısıdır. Bu çağrı, kâinatın en şerefli varlığı olarak yaratılan insanoğluna yapılan bir yücelme çağrısıdır.

Bu çağrı, insanı kula kul olmaktan kurtarıp gerçek özgürlüğe ulaştıran tevhid çağrısıdır. Bu çağrı, ilim ve irfanın, hikmet ve adaletin hâkim olduğu İslam medeniyetinin çağrısıdır. Bu çağrıya kulak veren yücelir. Bu davete icabet eden kurtuluşa erer.

Aziz Müminler!

Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyrulur: “Allah’a çağıran, salih amel işleyen ve ‘Kuşkusuz ben Müslümanlardanım’ diyenden daha güzel sözlü kimdir?

Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s), bu ilahi çağrının son davetçisi, en güzel temsilcisidir. “Ben güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim.” buyuran Peygamberimiz (s.a.s), imana ve güzel ahlaka davet etmiştir.

Onun çağrısına kulak vermek, güzel ahlakı ile ahlaklanmak mümin için en büyük görevdir.

Kıymetli Müslümanlar!

Onun çağrısı ibadete ve kurtuluşadır. Rabbimiz, “Ey iman edenler! Rükû edin, secde edin, Rabbinize kulluk edin ve ahiret için faydalı işler yapın ki kurtuluşa eresiniz.” buyurmuştur.

Kurtuluşun yolu bu çağrıya kulak vermekten geçer. Kurtuluşun yolu Rabbimize kulluktan, ona secde etmekten ve iyi işler yapmaktan geçer. Mabetlerden yükselen bu çağrıya kulak vermeden, günde beş vakit huzura durmadan, huzur bulmak mümkün değildir.

Emir ve yasaklarına riayet etmeden, helal ve haramı gözetmeden, O’nu her daim hatırda tutmadan rızasına ulaşmak mümkün değildir.

Değerli Müminler!

Onun çağrısı iyilik ve takvayadır. Rabbimiz, “İyilik ve takvada yardımlaşın. Kötülükte ve düşmanlıkta yardımlaşmayın.” buyurmuştur.

İslam, mahza iyiliktir. Öyleyse iyi işler yapmalı, yaptığımız işi iyi yapmalıyız. İyilik için bir araya gelmeli, iyilik için yardımlaşmalı ve iyilerle beraber olmalıyız. Takvaya ancak iyiler erişebilir ve iyiler yurdu olan cennete ancak iyiler gidebilir.

Aziz Müslümanlar!

Onun çağrısı birliğe ve kardeşliğedir. Rabbimiz “Allah’ın ipine sımsıkı sarılın, ayrılığa düşmeyin.” buyurmuştur.

Bizi bir atadan, onu da topraktan yaratan Rabbimiz, aynı inançta kalplerimizi, aynı safta bedenlerimizi birleştirmiştir. O halde bizlere iki cihan selametinin yolunu gösteren bu çağrıya kulak verelim.

İzzeti secdede, şerefi sadece Allah ve Resûlünün yolunda arayalım. Kurtuluşun imanla, huzurun İslam’la, nezih bir hayatın güzel ahlakla mümkün olduğunu unutmayalım.

Kıymetli Müminler!

1 Ekim-15 Ekim tarihleri arası Mevlid-i Nebi Haftası ile Camiler ve Din Görevlileri Haftası olarak birlikte kutlanacaktır. Başkanlığımız bu yılki temayı “Peygamberimiz, Cami ve İrşat” olarak belirlemiştir.

Gerçekleştirilecek etkinliklerle Peygamberimizi daha yakından tanımaya, anlamaya, bilhassa onun irşat, tebliğ ve davet yöntemini yeniden hatırlayıp hayatımıza taşımaya gayret edeceğiz.

Ayrıca camilerin medeniyetimizdeki yeri ve önemi üzerinde durup, din hizmetine emek vermiş hocalarımızı, kadirşinas milletimizin cami ve Kur’an kurslarımızın ihyası için gösterdiği fedakârlıkları hayırla yâd edeceğiz. Bu vesileyle söz konusu haftaların aziz milletimiz ve İslam âlemi için hayırlı olmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.

Geçmişten günümüze camilerimizi inşa, imar ve ihya eden cemaatimizden, din görevlilerimizden ahirete irtihal edenlere rahmet, hayatta olanlara sağlık, huzur ve afiyet diliyorum. Siz kıymetli kardeşlerimizi gerçekleştireceğimiz bütün faaliyetlere katılmaya davet ediyorum. 

HUTBENİN KAYNAKÇASI

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü, haftalık olarak yayınlanan hutbelerde kullanılan kaynakçayı da okuyucularla paylaşmaktadır. Kaynakça kısmı genellikle metnin alt bölümünde yer almakla birlikte numaralandırma sistemiyle kayıtlara düşüyor. Yeni haftadaki kaynaklar şu şekildedir:

  1. Fussilet, 41/33.

  2. İbn Hanbel, II, 381.

  3. Hac, 22/77.

  4. Mâide, 5/2.

  5. Âl-i İmrân, 3/103.

FOTOĞRAFLI CUMA MESAJLARI

Cuma Namazı öncesinde ve sonrasında Müslümanlar, yakınlarına ve sevdiklerine Cuma Mesajları göndermektedir. Bu tasarımlar fotoğraflı ve sözlü olmakla beraber WhatsApp ve Telegram gibi uygulamalarda sıklıkla kullanılıyor. İşte, o gönderilerden birkaçı!

Ramazan Dengiz Haber7.com - SEO Editörü
Haber 7 - Ramazan Dengiz
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İmamoğlu'ndan ilginç metro çıkışı: Jet cevap: İnşaallah iyisinizdir...
Endonezya'daki korkunç olayda hastane görüntüleri ortaya çıktı!