Parfüm sıkmak orucu bozar mı? Parfüm orucu bozar mı? Diyanet cevapladı

Oruç tutarken en çok araştırılan konulardan biri de parfüm sıkmanın oruca olan etkisi... Birçok kişi parfüm sıktıktan sonra boğazında oluşan histen dolayı orucunun tehlikeye düşüp düşmediğini araştırıyor. Peki orucu bozan şeyler arasında parfüm sıkmak da var mı? İşte yanıtı...

Parfüm sıkmak orucu bozar mı? Parfüm orucu bozar mı? Diyanet cevapladı
Parfüm sıkmak orucu bozar mı? Parfüm orucu bozar mı? Diyanet cevapladı
GİRİŞ 12.04.2023 09:33 GÜNCELLEME 12.04.2023 09:33

Neredeyse herkesin her gün parfüm sıkmak ya da koku sürünmek gibi bir alışkanlığı var. Ramazan'da girdiğimiz şu günlerde ise bu alışkanlığa devam edebilme hususu kafaları karıştırıyor. Orucu bozan şeyler arasında parfümün olup olmadığı bir hayli araştırılıyor. 

Bilindiği gibi güzel koku sürünmek, sünnet ibadetlerden biri. Kadının kokusu erkeğe, erkeğin kokusu kadına gitmediği sürece güzel koku sürünmek İslam'da hoş karşılanmış. Ancak oruçken parfüm sıkmak caiz mi? İşte cevabı... 

PARFÜM SIKMAK ORUCU BOZAR MI?

Parfüm sıkmak orucu bozmaz. Bu konuya ilişkin görüşler ise şöyle ifade edilmiştir...

  • PARFÜM SIKMAK ORUCU BOZAR MI? (DİYANET) -  Parfüm kullanmak ve koku sürünmek gibi pek çok şeyin orucu bozmayacağı bilgisi hadislerde yer almaktadır. 

  • PARFÜM ORUCU BOZAR MI? (SORULARLA İSLAMİYET) - Oruçluyken parfüm kullanmak orucu bozmaz. Ancak sürülen kokunun boğaza intikal etmemesi gerekmektedir. 

  • PARFÜM ORUCU BOZAR MI? (FETVA MECLİSİ) - Koklama duyusunun kullanılması orucu bozmaz. Mesela parfümün içindeki rutubetin yoğun bir şekilde burun yoluyla içe alınması için bozmadan söz edilebilir.

PARFÜM SIKMAK ABDESTİ BOZAR MI?

Diyanet'ten alınan bilgiye göre, alkol içeren parfüm veya koku sürünmek abdesti bozmamaktadır. Ancak, alimlerin bir kısmı abdest almadan önce parfüm veya alkol içeren kokunun sürünmesini daha doğru bulmuştur. 

Rabia Şekerci Güler Haber7.com - SEO Haber Editörü
Haber 7 - Rabia Şekerci Güler

Editör Hakkında

1995'te Konya'da dünyaya geldi. Elazığ Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünden derece ile mezun oldu. Ardından Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalında yüksek lisans yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda edebiyat dergilerinde deneme ve metin yazarlığı yaptı. Yine aynı dönemde, yerel televizyon kanalında program sunuculuğu yaparak mesleki kariyerine ilk adımını attı. 2016'da başladığı internet gazeteciliği serüveninde birçok haber portalında editör olarak yer aldı. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır. Diğer yandan İnsicam Dergisi'nde yazmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Gazze'de İsrail tankı ve işgalci keskin nişancıların sonu... Kassam paylaştı
Bakan Fidan'dan 'G20' zirvesinde sert çıkış!