Cuma Hutbesinin konusu açıklandı! 23 Şubat hutbesi konusu: Berat gecesi, günahlardan arınma vesilesi

Diyanet İşleri Başkanlığı çerçevesinde çalışmalarına devam eden Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 23 Şubat 2024 tarihli Cuma Hutbesinin konusunu açıkladı. Bugün camilerde "Berat Gecesi: Günahlardan arınma vesilesi" konusu işlenecek.

Cuma Hutbesinin konusu açıklandı! 23 Şubat hutbesi konusu: Berat gecesi, günahlardan arınma vesilesi
Cuma Hutbesinin konusu açıklandı! 23 Şubat hutbesi konusu: Berat gecesi, günahlardan arınma vesilesi
GİRİŞ 22.02.2024 23:20 GÜNCELLEME 22.02.2024 23:20
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

BERAT GECESİ: GÜNAHLARDAN ARINMA VESİLESİ

ْن يُّ َكِٰفَر  ُّ ًۜ َع ٰسى َربٰ ِّٰلل تَْوبَةً نَ ُّصوحاً ا ٰ َى ﷽ وا ِال َمنُّوا تُّوبَُّٓ ۪ذي َن اٰ َ ٰ َها ال ُّ يٰ َ يََٓا ا ا ٍت تَ ْج ۪ري ِم ْن تَ ْحِتَها ْم َجٰنَ َكُّ ْم َويُّ ْد ِخل ُۙ ْم َسِٰيَـاتِكُّ ر َعْن كُّ انَها اْلَ ا ... اَل َوُۙ ُۙ َ ق ُۙ َعُۙ يُۙا ّٰلل ه ُِۙ َصلَٰ ل َمُۙ ُۙا ّٰلل ه سو َر ايِهَُۙو َسلَٰ ل : َ ُۙ ك َّٰللُۙ ُۙ ه َح ِد َ كامُِۙم انُۙأ َح ِد َ َِتاوبَةُِۙأ َُۙفَر ًحاُۙب َش ٰد َ أ َذاَُۙو َج َد َها ِ ِتِهُۙإ ِ َضالَٰ امُۙب ُُُُۙۙۙۙ.

Muhterem Müslümanlar!

Yarın akşam Ramazan’ın habercisi olan mübarek Berat Gecesini idrak edeceğiz inşallah. Bizleri bu mübarek geceye ulaştıran Yüce Rabbimize sonsuz hamdü senalar olsun. Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa’ya salat ve selam olsun. Berat Gecemiz şimdiden mübarek olsun.

Aziz Müminler!

Berat Gecesi, akıp giden ömrümüzün muhasebesini yapmayı; yaratılış gayemize uygun olmayan her türlü söz ve davranıştan uzak kalmayı bizlere hatırlatır. Kardeşliğimize, birlik ve beraberliğimize zarar veren her türlü öfke, kin, haset ve nefretten uzak durmamızı öğretir. İnsanların hata ve kusurlarını örtenlerin Rabbimizin sonsuz ikramlarına nail olacaklarını haber verir. Nitekim ayet-i kerimede, ُۙ ه ِ اج ر ه ُۙ َعلَى ُۙا ّٰلل ه َح َُۙفاَ اصلَ Kim “َف َم ان ُۙ َعَفا َُۙواَ affeder ve insanlarla arayı düzeltirse, onun mükâfatı Allah’a aittir.”1 buyrulur.

Değerli Müslümanlar!

Berat Gecesi, tövbe ve istiğfar gecesidir. Tövbe, günahta ısrar etmemektir. Hata ve kusurlarımıza nedâmet duyup, “Tevvâb” olan Rabbimizin sonsuz mağfiretine sığınmaktır. Yüce Rabbimiz, “Ey iman edenler! İçtenlikle ve kararlılık içinde Allah’a tövbe edin. Umulur ki Rabbiniz kötülüklerinizi örter ve sizi altından ırmaklar akan cennetlerine koyar…”2 buyurmaktadır. Öyleyse bu mübarek geceyi hayatımızda tertemiz sayfalar açmak için fırsat bilelim. Rabbimizle aramızdaki en büyük engel olan haramlardan, kul ve kamu hakkından uzak duralım. Günahımızın ölçüsü ne olursa olsun, Allah’ın rahmetinden asla ümidimizi kesmeyelim. Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in, “Rabbimiz, kulunun tövbe etmesine, önemli bir eşyasını kaybedip sonradan o eşyayı bulan birisinin sevindiğinden daha fazla sevinir.”3 hadisini aklımızdan çıkarmayalım.

Kıymetli Müminler!

Berat Gecesi, aynı zamanda dua gecesidir. Dua, kulluğun ve ibadetin özüdür. Dua, hayatın zorlukları karşısında bizlere direnme gücü veren eşsiz bir nimettir. Dua, kulun halini Rabbine arz etmesi, acziyetini kabul etmesi, O’nun lütuf ve inayetine sığınmasıdır. Kur’an-ı Kerim’de ُُۙۙ اسَت ِج اب ُۙلَ ك امه ُۙ اد عو۪ٓن ي ُۙاَ ا “Bana dua edin, ben de duanızı kabul edeyim.”4 diye buyrulmaktadır. Peygamber Efendimiz (s.a.s) ise Berat Gecesinde Cenâb-ı Hakk’ın kullarına şöyle nida ettiğini haber vermektedir: “Benden bağışlanma dileyen yok mu, onu bağışlayayım! Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım! Belaya düçar olan yok mu, ona afiyet vereyim!” 5 Öyleyse bu kutlu gecede karşılığını yalnızca Allah’tan bekleyerek, Rabbimize içtenlikle dua edelim. Anne ve babamızın, eş ve çocuklarımızın; akraba, komşu ve dostlarımızın sıhhat ve selameti için Rabbimize niyazda bulunalım. Devletimizin bekası, milletimizin huzuru, ümmet-i Muhammed’in birlik ve beraberliği için Allah’a yalvaralım. Başta Gazze ve Doğu Türkistan olmak üzere dünya üzerinde zalimlerin zulmü altında inleyen kardeşlerimizden kavli ve fiili dualarımızı eksik etmeyelim.

Aziz Müslümanlar!

Beratımızı alanlardan olabilmek için Kur’an ve sünnetin tarif ettiği bir mümin olmaya gayret edelim. Rabbimizin emirlerine hakkıyla tabi olalım, yasaklarından var gücümüzle sakınalım. Her türlü kötülükten, haksızlıktan ve adaletsizlikten uzak duralım. Kırılan kalpleri onaralım, küskünlük ve dargınlıkları sonlandıralım. Üzerimizde hakkı bulunanlarla helalleşelim. Mazlum ve kimsesizlere el uzatmaya, haklı davalarında onların yanlarında olmaya, zalimlere ve destekçilerine karşı boykotu sürdürmeye devam edelim. Bu vesileyle, Cenâb-ı Hak’tan Berat Gecemizin; aziz milletimiz, ümmet-i Muhammed ve tüm insanlık için hayırlı olmasını diliyorum. Başta Gazze ve Doğu Türkistan olmak üzere bütün mazlumların felaha ulaşmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.

Rabia Şekerci Güler Haber7.com - SEO Haber Editörü
Haber 7 - Rabia Şekerci Güler

Editör Hakkında

1995'te Konya'da dünyaya geldi. Elazığ Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünden derece ile mezun oldu. Ardından Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalında yüksek lisans yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda edebiyat dergilerinde deneme ve metin yazarlığı yaptı. Yine aynı dönemde, yerel televizyon kanalında program sunuculuğu yaparak mesleki kariyerine ilk adımını attı. 2016'da başladığı internet gazeteciliği serüveninde birçok haber portalında editör olarak yer aldı. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır. Diğer yandan İnsicam Dergisi'nde yazmaktadır.
YORUMLAR 7
 • Mudanyalı Murat 1 ay önce Şikayet Et
  Kur'an kerimden 400 sene sonra çıkarılmış bu geceler
  Cevapla
 • Huseyin 1 ay önce Şikayet Et
  Soru Efendimiz sav beraat gecesinde ne yapmış İmam ubu Hanife bu geceyi nasıl geçirmiş İmam Buhari bu geceyi nasıl ihya etmiş Ebu Bekir Ömer Osman Ali radiyallahu anhum nasıl değerlendirmisler
  Cevapla
 • MEHMET ŞEVKİ GÖZ 1 ay önce Şikayet Et
  Kul hakkı yiyenler devlet malı yiyenler gıybet edenler affedilmiyor
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  bence cuma hutbesinin konusu ülkemizde olan bir olay kaan savaş ucağının ucması yerli ve milli teknolojinin coğaltılması olması gerek.
  Cevapla
 • Müslüman 1 ay önce Şikayet Et
  İslamda Beraat gecesi diye özel bir gece yoktur.Olduğunu iddia eden Kuran dan delil getirsin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Merkez Bankasından enflasyon açıklaması! 'En büyük hedefimiz' deyip duyurdu!
İran'ın misillemesi sonrası Putin'den uyarı geldi: Feci sonuçları olur!