CUMA HUTBESİNİN KONUSU (1 Mart 2024) AÇIKLANDI: Zararlı Alışkanlıkların Esiri Olmayalım

Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 1 Mart 2024 tarihli Cuma Hutbesinin konusunu açıkladı. Bugün camilerde ''Zararlı Alışkanlıkların Esiri Olmayalım'' konusu ele alınacak.

CUMA HUTBESİNİN KONUSU (1 Mart 2024) AÇIKLANDI: Zararlı Alışkanlıkların Esiri Olmayalım
CUMA HUTBESİNİN KONUSU (1 Mart 2024) AÇIKLANDI: Zararlı Alışkanlıkların Esiri Olmayalım
GİRİŞ 01.03.2024 10:13 GÜNCELLEME 01.03.2024 10:14
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

ZARARLI ALIŞKANLIKLARIN ESİRİ OLMAYALIM
 

Muhterem Müslümanlar!

Yüce dinimiz İslâm, din, can, akıl, nesil ve mal emniyetini muhafaza etmemizi emretmiştir. Dinimizle bağdaşmayan, fıtratımızı bozan, bedenimize ve ruhumuza zarar veren, neslimizi ifsat eden her türlü zararlı alışkanlığı ise yasaklamıştır.

Aziz Müminler!

İnsanı uyuşturan ve aklı işlevsiz hale getiren alışkanlıkların başında alkollü içecekler gelmektedir. Peygamber Efendimiz (s.a.s) bir hadislerinde, “Sarhoş eden her şey içkidir ve her türlü içki haramdır.”[1] buyurmaktadır. İçki, bütün kötülüklerin anasıdır. İçki sebebiyle nice yuvalar dağılmaktadır. Yaralanmalı veya ölümlü nice trafik kazaları yaşanmakta, nice hayatlar ve umutlar sönmektedir. Bunun içindir ki, alkollü içeceklerin üretilmesi, içilmesi, alınması ve satılması dinimizde haram kılınmıştır.

Kıymetli Müslümanlar!

İnsanlığı felakete sürükleyen zararlı alışkanlıklardan biri de kumardır. Kolay yoldan para elde etme aracı olarak görülen kumar, haksız bir kazançtır.  Pençesine düşürdüğü kimseyi yalnızlığa, çaresizliğe, birçok bela ve musibete sürüklemektedir. İslam’a göre şans oyunları ve kumarın her türlüsünü oynamak ve oynatmak haramdır. Yüce Rabbimiz, alkol ve kumardan uzak durmamızı şöyle emretmektedir: “Şeytan, içki ve kumar yoluyla aranıza düşmanlık ve kin sokmak, sizi Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık vazgeçtiniz değil mi?”[2]

Değerli Müminler!

Yarınlarımızın umudu gençlerimiz arasında yaygınlaşan başka bir tehlike ise, uyuşturucu ve madde bağımlılığıdır. Anne baba sevgisinden, aile şefkatinden uzak kalan gençlerimiz; özenti, arkadaş çevresi veya merak sebebiyle çeşitli uyuşturucu türlerine müptela olmaktadır. “Bir defa kullanmakla bir şey olmaz!” diyerek kandırılan gençlerimiz, uyuşturucu bataklığına çekilmektedir. Cenâb-ı Hak, bir ayet-i kerimede, وَلَا تُلْقُوا بِاَيْد۪يكُمْ اِلَى التَّهْلُكَةِۚۛ  “Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın.”[3] buyurmaktadır. Öyleyse aile, okul, cami, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları olarak el ele verelim. Alkollü içecekler, uyuşturucu ve benzeri insan sağlığına, akla ve iradeye zarar veren her türlü bağımlılıkla mücadele edelim. Edelim ki, gençlerimiz ve çocuklarımız, kötülerin ağına düşmesinler, kötülüğün girdabına sürüklenmesinler.

Aziz Müslümanlar!

İnternet ve sosyal medya gibi sanal ortamlar da ölçüsüz ve sorumsuzca kullanıldığında zararlı bir alışkanlığa dönüşmektedir. Son dönemde hızla yaygınlaşan dijital bağımlılık, kişiyi gerçek hayattan koparmakta, sevdiklerini ihmal etmesine, ömür sermayesini boşa harcamasına sebep olmaktadır. Bazı mecralarda kişi ve aile mahremiyeti hiçe sayılmakta, yalan, iftira ve asılsız haberlerle kul hakkı ihlal edilmekte, insan onuru ayaklar altına alınmaktadır.

Kıymetli Müminler!

Alkol ve bağımlılık yapan bütün zararlı alışkanlıklar, modern çağın insana kurduğu ölüm tuzaklarıdır. Aklın selameti, neslin muhafazası zararlı alışkanlıklardan uzak kalmakla mümkündür. Fıtrata aykırı bu alışkanlıklar, insana ve topluma asla huzur vermez. Unutmayalım ki bizi dünya ve ahirette mutluluğa ulaştıracak olan, Allah’ın koyduğu sınırlara riayet etmek, her türlü haram ve kötülükten sakınmaktır. Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in şu uyarısını aklımızdan çıkarmamaktır: “İki nimet vardır ki insanların çoğu, onları değerlendirme hususunda aldanmıştır. Bunlar; sağlık ve boş vakittir.”[4]

Muhterem Müslümanlar!

Ramazan-ı şerife yaklaşmışken, bu mübarek günlerde Rabbimizin katında müstecâb olur ümidiyle Gazze, Doğu Türkistan ve dünyadaki tüm mazlumlar için Cuma namazının farzını müteakip dua edeceğiz. Cenâb-ı Hak, tüm şehitlerimize rahmet, gazilerimize sağlıklı ömürler nasip eylesin.

[1] Müslim, Eşribe, 74.

[2] Mâide, 5/91.

[3] Bakara, 2/195.

[4] Buhârî, Rikâk, 1.

Tarih: 01.03.2024

Ahmet Işık Haber7.com - SEO Editörü
Haber 7 - Ahmet Işık

Editör Hakkında

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümünden (İngilizce-Almanca) 2015 yılında mezun oldu. 6 yıllık gazeteci. TRT’de staj yaptı. Haber7.com’da mesleğe ilk adımı atarak internet haberciliğine başladı. Halen Haber7.com’da SEO editörü olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 8
 • mehmet tekin 1 ay önce Şikayet Et
  azeri içkisinde gümrük sfırlanmış ,haram olduğu için vergi alınmamış
  Cevapla
 • Osman 1 ay önce Şikayet Et
  Filistini anlatın ki Müslümanlar uyansın devletin israfını anlatın
  Cevapla
 • barış 1 ay önce Şikayet Et
  boş boş konuşturuyorlar memurları.Uyutun siz milleti ALLAH elbet yine 6 şubatta olduğu gibi uyandıracak her birinizi merak etmeyin
  Cevapla
 • TURGUTALP 1 ay önce Şikayet Et
  selamun aleyküm hani içraat nerede peki laf ile olmuyor başkan cübben ile sınıra doğru yürümen gerekiyordu
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Sayın başkanım hutbeleri neden bu kadar uzatıyor sunuz. Hutbe kısa namaz uzun tutulması lazım değil mi. Bizler memururuz millî eğitim bakanlığı yönetmeliğinde öğle araları en fazla 90 dakika . Bizler Cuma saatini ayarlamamiza rağmen namaz yani farz 14:00 da bitiyor. Ara zamanımızı da aşıyor. Buna bir de bizim açımızdan bakmanızı öneriyoruz.
  Cevapla
 • RİZELİ 1 ay önce Şikayet Et
  NORMALDE zaten cemmatle kılnan namazlarda hadıs var kısa ayetler okunup erken bıtırılsın dıye hutbede vaazda uzun tutulmaz zaten hutbede boyle bos konular anlatılmaz bu konu mesele okullarda 1 sınıftan berı egıtıme alınmalı mufredata konulmalı hutbe kısa öz olur dıyanetın basındakıler ıcındekı dınsızler yuzunden mılletı dınden sogutuyorlar kurandan ılımden uzaklastırıyorlar
  Cevapla
 • TURGUTALP 1 ay önce Şikayet Et
  o olmaz biz laik ülkede yaşıyoruz cuma tatil yapsın görelim
  Cevapla
 • memur 1 ay önce Şikayet Et
  Çok doğru bir eleştiri. Bir de vaizin ezan bittikten sonra dahi vaaza devam etmesi var. İyice geç kalınıyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Olası harekat öncesi Erdoğan’dan kritik adım! Tarihi ziyaretin şifreleri belli oldu
Yeni Mercedes EQA ve EQB resmen Türkiye’de! İşte fiyatları