17 Mayıs Cuma Hutbesi konusu açıklandı: Ailemiz, huzur kaynağımız!

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bir kolu olan Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 17 Mayıs 2024 tarihli Cuma Hutbesinin konusunu açıkladı. Bugün camilerde 'Ailemiz, huzur kaynağımız' konusu işleniyor.

17 Mayıs Cuma Hutbesi konusu açıklandı: Ailemiz, huzur kaynağımız!
17 Mayıs Cuma Hutbesi konusu açıklandı: Ailemiz, huzur kaynağımız!
GİRİŞ 17.05.2024 09:50 GÜNCELLEME 17.05.2024 09:50
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

AİLEMİZ HZUUR KAYNAĞIMIZ

 

Muhterem Müslümanlar!

Yüce Rabbimiz, kadın ve erkeği yeryüzünün en değerli varlıkları olarak yaratmış, farklı niteliklerle donatarak birbirine eş kılmıştır. Dünya hayatının yükünü birlikte taşıyalım, birbirimizde huzur bulalım diye bizlere aile olma nimetini bahşetmiştir. Aile, insanın yalnızlığına kalkan olan, Allah’ın rahmetiyle korunan, neslin devamını sağlayan, güzide bir kurumdur. İnancımızın, şahsiyetimizin, yaşam tarzımızın şekillendiği en değerli çatıdır. Aile, çocuklarla büyüyen, güzelleşen, gençlerle geleceğe kök salan bir çınardır.

Aziz Müminler!

Kadın ve erkeğin meşru nikâhla bir yuva kurması, ailenin ilk adımıdır. Aynı ideal ve duyguyla, Allah’ın rızası doğrultusunda bir ömrü paylaşmak ise aile olmanın sırrıdır. ُه نَّ َّ ْنتُ ْم لِبَّا ٌس ل َ ْم َّوا َّكُ لِبَّا ٌس ل َّن هُ” Eşleriniz sizin için bir elbisedir, siz de eşleriniz için birer elbisesiniz.” 1 buyuran Rabbimiz, bizi birbirimize güven vermek, koruyup kollamak ve uyum içinde yaşamak için var etmiştir. Kadınıyla erkeğiyle her fert, ailesine sevgiyle, merhametle ve sadakatle bağlanmalıdır. Her türlü günah ve haramdan, şiddet ve tehditten ailesini muhafaza etmeli, iffetli ve onurlu bir aile hayatı sürmelidir.

Kıymetli Müslümanlar!

Aileyi hedef alan tehditlerin arttığı, fıtrata aykırı tahribatın hızla yayıldığı bir çağdayız. Ailenin, özgürlükler önündeki engelmiş gibi gösterilmeye çalışıldığı bir ortamdayız. Sorumluluk almadan tek başına yaşamanın daha cazip olduğu fikrinin özendirildiği bir zamandayız. Oysa aile kurmak, insan fıtratının bir gereğidir. Bizler yalnız değil, aile içinde mutlu yaşayabilecek şekilde yaratıldık. Ailemizin huzurlu, aile bağlarımızın güçlü olmasını dilemek bizim hamurumuzda vardır. Bu yüzden biricik örneğimiz, Peygamber Efendimiz (s.a.s) bizi aile kurmaya ve ailemiz için iyilik yapmaya davet ederek şöyle buyurmaktadır: “Sizin en hayırlınız, ailesine karşı en hayırlı davranandır. Ben de sizin ailesine karşı en hayırlı olanınızım.”2 Bizlere aile gibi paha biçilmez bir nimet veren Rabbimiz ise onu korumamızı şöyle emretmektedir: “Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun.”3

Değerli Müminler!

Gençlerimiz ailemizin göz bebeği, bizi güçlü kılan en büyük imkân ve zenginliğimizdir. Onların inançları, hayalleri ve fikirleri bizim âtîmizdir. Zihinleri berrak, duygu ve düşünceleri heyecan dolu olan gençlerimizi anlamak ve onlara rehberlik etmek bizim vazifemizdir. Zira gençlik dönemi tecrübesizlik ve merakla çeşitli tehlikelere maruz kalınan bir dönemdir. Huzurlu ve bilinçli bir aile ortamında büyüyen, kendisine güvenilen ve maneviyatla desteklenen gençlerimiz, girdaplardan korunacaktır. Aileleri, evlenme çağına geldiklerinde onların da aile kurmalarına, geleceğe umutla bakmalarına vesile olacaktır. Neslin devamını ve yeryüzünün imarını; okuyan, araştıran, tefekkür eden gençlerimiz sağlayacaktır.

Aziz Müslümanlar!

Rabbimizin biz kulları için bereket vesilesi kıldığı aile olmanın huzurunu hep birlikte yaşayalım. Fıtratı bozmaya yönelik tehlikelerden, Rabbimizin emirlerine ve güvenli limanımız olan ailemize sığınarak korunalım. Ailemizi kişisel çıkarlara, geçici zevklere ve sapkın ideolojilere kurban etmeyelim. Mazlum coğrafyalarda aileler can çekişiyor. Gazze’de dağılan binlerce aile için dua etmeyi unutmayalım. Hutbemi Kur’an-ı Kerim’de bize öğretilen şu dua ile bitiriyorum: “Rabbim, bana ve anne babama verdiğin nimetlere şükretmemi, senin razı olacağın salih amel işlememi bana nasip et. Neslimi de salih kimseler eyle. Şüphesiz ben sana döndüm. Muhakkak ki ben sana teslim olanlardanım.”4

1 Bakara, 2/187. 2 Tirmizî, Menâkıb, 63. 3 Tahrîm, 66/6. 4 Ahkâf, 46/15. 

Rabia Şekerci Güler Haber7.com - SEO Haber Editörü
Haber 7 - Rabia Şekerci Güler

Editör Hakkında

1995'te Konya'da dünyaya geldi. Elazığ Anadolu İmam Hatip Lisesini tamamladıktan sonra Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümünden derece ile mezun oldu. Ardından Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalında yüksek lisans yaptı. Üniversiteye devam ettiği yıllarda edebiyat dergilerinde deneme ve metin yazarlığı yaptı. Yine aynı dönemde, yerel televizyon kanalında program sunuculuğu yaparak mesleki kariyerine ilk adımını attı. 2016'da başladığı internet gazeteciliği serüveninde birçok haber portalında editör olarak yer aldı. Günümüzde, haber7.com'da SEO haber editörü olarak görev yapmaktadır. Diğer yandan İnsicam Dergisi'nde yazmaktadır.
YORUMLAR 7
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Cuma günleri müslümanların sorunları anlatılr halledilir , cumanaın maksatı başka birşey değildir
  Cevapla
 • ... 1 ay önce Şikayet Et
  Keşke cuma hutbesinde Nisa 34 .ayet meali de okunabilse ama nerde?
  Cevapla
 • 6284 BEKA sorunudur 1 ay önce Şikayet Et
  İstanbul sözleşmesi imzalanana kadar böyle bir sorunumuz yoktu. Keşke hiç imzalanmasaydı.
  Cevapla
 • İdris 1 ay önce Şikayet Et
  Bu millete CİHAD ı anlatın cihadı hazırlayın milleti cihada tehlike kapınızda Alah için anlatın korkmayın bu kadar
  Cevapla
 • Hasan 1 ay önce Şikayet Et
  Çok önemli bir durum..6284 sayılı kanunda kaldırılır inşallah...Aile olmassa yok oluruz. Nüfus hızla düşüyor..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Arda Güler tarihe geçen golünü ilk kez izledi! İşte gol anında verdiği o tepki...
İran'da cumhurbaşkanı adaylarının canlı yayınında Türkiye tartışması