İsrail 3 yıl sonra Türkiye'den özür diledi

Mavi Marmara gemisine düzenlenen saldırı sonrası İsrail, Türkiye'den özür diledi. İsrail, ayrıca saldırıda şehit edilen Türklerin ailelerine tazminat ödeyecek. Sivil yardımlarla ilgili Gazze'ye ablukanın kalkması da İsrail tarafından kabul edildi.

İsrail 3 yıl sonra Türkiye'den özür diledi
İsrail 3 yıl sonra Türkiye'den özür diledi
GİRİŞ 22.03.2013 16:48 GÜNCELLEME 23.03.2013 16:27
Bu Habere 127 Yorum Yapılmış

Reuters Haber Ajansı'nın geçtiği son dakika bilgisine göre, İsrail, Mavi Marmara gemisine düzenlenen ve 1'i ABD vatandaşı 9 Türk'ün şehit edildiği saldırıyla ilgili Türkiye'den özür diledi.

Gemi baskınında şehit edilenlerin ailelerine de tazminat ödenecek.

Erdoğan ve Netenyahu, normalleşme konusunda aynı fikirde...

Ayrıca, Türkiye'nin İsrail ile barış şartlarından biri olan Gazze'ye ablukanın kalkması da İsrail tarafından kabul edildi.

BAŞBAKANLIK: İSRAİL ÖZÜR DİLEDİ

Başbakanlık açıklamasında Başbakan söz konusu özürü Türk halkı adına kabul ettiğini açıkladı.

Başbakanlık'tan yapılan açıklama şöyle:

Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan bugün İsrail Başbakanı Sayın Binyamin Netanyahu ile telefonda konuşmuştur.

Sayın Başbakanımız, Sayın Netanyahu'ya, Türk ve Yahudi halkları arasındaki ortak tarihe dayanan ve yüzyıllardır süregelen güçlü dostluk bağlarına ve işbirliğine değer verdiğini söylemiştir. Bölgenin barış ve istikrarı için hayati stratejik öneme sahip olarak gördüğü ilişkilerin son dönemde bozulmuş olmasının üzüntü verici olduğunu ifade etmiştir. Türkiye'nin, İsrail-Filistin ihtilafına iki devletli vizyon temelinde adil, kalıcı ve kapsamlı bir çözüm bulunmasına yönelik uluslararası ve bölgesel tüm çabalara desteğini yinelemiştir.

BAŞBAKAN TÜRK HALKI ADINA ÖZRÜ KABUL ETTİ

Sayın Netanyahu, İsrail tarafından hadiseyle ilgili olarak yürütülen ve bir dizi operasyonel hatanın yapıldığına işaret eden soruşturma ışığında, can kaybına veya yaralanmaya yol açan her türlü hatadan dolayı İsrail adına Türk halkından özür dilemiş; Sayın Başbakanımız da söz konusu özrü Türk halkı adına kabul etmiştir.

İSRAİL TAZMİNAT ÖDEMEYİ DE KABUL ETTİ

İki başbakan, tazminat/âdemi mesuliyet konusunda bir anlaşma yapılması hususunda da mutabık kalmıştır.

FİLİSTİN TOPRAKLARINA YÖNELİK KISITLAMAYI KALDIRMA SÖZÜ

Sayın Netanyahu ayrıca, İsrail'in, sivil halkın kullanacağı malların Gazze dâhil Filistin topraklarına girişine ilişkin kısıtlamaları esas itibariyle kaldırdığını ve sükûnet devam ettiği müddetçe bu durumun da devam edeceğini ifade etmiştir.

İki lider, Filistin topraklarındaki insani durumun iyileştirilmesi için birlikte çalışmak konusunda mutabık kalmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

NETANYAHU BASIN BÜROSU DA 'ÖZÜR DİLEDİK' AÇIKLAMASI YAPTI

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun bürosundan yapılan açıklamada, İsrail'in Mavi Marmara saldırısındaki hatalarından ötürü Türkiye'den özür dilediği bildirildi.

Açıklamada, Netanyahu'nun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bugün görüştüğü belirtildi ve liderlerin, ''büyükelçilerin yeniden atanması, Türkiye'de İsrail askerlerine karşı açılan davaların iptal edilmesi gibi iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda uzlaştığı'' ifadelerine yer verildi.

Netanyahu'nun, Mavi Marmara saldırısından ötürü duyduğu pişmanlığı dile getirdiğinin belirtildiği açıklamada, İsrail Başbakanı'nın ''trajik sonuçların'' kasti olmadığını, İsrail'in yaptığı soruşturmaya göre saldırıda ''operasyonel hatalar'' olduğunu söylediği kaydedildi.

Açıklamada, İsrail Başbakanı Netanyahu'nun saldırıda hayatını kaybedenler nedeniyle İsrail'in ''pişmanlığını ifade ettiği'' ve tazminat ödeme sözü verdiği de belirtildi.

Netanyahu açıklamada, Mavi Marmara saldırısıyla ilgili olarak can kayıplarına yol açmış olabilecek her türlü hatadan dolayı Türk halkından özür diledi.

İsrail Başbakanı Netanyahu, Gazze dahil Filistin topraklarındaki sivillerin hareketine ilişkin bazı sınırlamaların zaten kaldırıldığını ifade ederek, sükunet korundukça bu durumun devam edeceğini kaydetti.

TELEFONU BİRDEN NETANYAHU'YA VERDİ

ABD Başkanı Barack Obama, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İsrail Başbakanı Netanyahu'nun telefonda görüştüğünü açıkladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la telefonda görüşen ABD Başkanı Barack Obama ardından telefonu yanındaki Netanyahu'ya vererek Erdoğan ve İsrail Başbakanı'nın telefonda görüşmesini sağladığı ortaya çıktı.

Amerikan yönetiminden üst düzey yetkililerin verdiği bilgiye göre, Erdoğan-Netanyahu görüşmesi, Obama'nın İsrail'den ayrılışından hemen önce havaalanında düzenlendi ve yaklaşık yarım saat sürdü.

Yetkili, görüşmeye bir ara Obama'nın da dahil olduğu bilgisini verdi.

Görüşmede Netanyahu'nun Mavi Marmara saldırısından dolayı özür dilediğini ve ''operasyonel hatalar'' yapıldığını söylediğini, Başbakan Erdoğan'ın da özrü kabul ettiğini belirten yetkili, bu gelişmeyi, iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi doğrultusunda ''ilk adım'' olarak niteledi.

Amerikalı yetkili, bu konunun, Obama ile Netanyahu arasında bu hafta içinde yapılan görüşmelerde de ele alındığını bildirdi.

İLK AÇIKLAMA BEYAZ SARAY'DAN GELDİ

ABD Başkanı Barack Obama'nın İsrail ve Filistin ziyaretiyle ilgili Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "ABD, hem Türkiye hem de İsrail'le olan yakın ortaklığına büyük değer veriyor. Bölgesel barış ve güvenliğin güçlendirilmesi için Türkiye ile İsrail'in ilişkilerinin tekrar düzelmesine büyük önem veriyoruz" denildi. Obama açıklamasında, "Umarım Erdoğan-Netanyahu görüşmesi işbirliğini derinleştirir" ifadesini kullandı.

Obama, yaptığı yazılı açıklamada, bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu arasındaki telefon görüşmesinden memnuniyetini ifade etti.

ABD'nin hem Türkiye hem de İsrail ile yakın ortaklıklarına derinden önem verdiğini belirten Obama, şunları kaydetti:

''Bölgesel barış ve güvenliği ilerletmek için Türkiye ile İsrail arasındaki olumlu ilişkilerin yeniden tesisine büyük önem veriyoruz. İki lider arasındaki bugünkü görüşmenin, onları bu konuda ve bir dizi diğer zorluk ve fırsatta daha derin işbirliğine girmeleri için imkan sağlayacağından umutluyum''.

İsrail gazetesi Haaretz, Erdoğan ile Netanyahu'nun 2009'dan bu yana ilk kez telefon görüşmesi yaptığına dikkat çekti.

MAVİ MARMARA SALDIRISI SONRASI İLK TEMAS

Başbakan Erdoğan'ın Davos'taki 'One minute' çıkışı sonrası gerilen İsrail Türkiye ilişkileri İsrail'in 2008 yılı sonunda Gazze'ye düzenlediği Dökme Kurşun Harekatı'nın ardından gerilen iyice gerilmişti. Ankara-Tel Aviv ilişkilerindeki tansiyon, Mayıs 2010'daki Mavi Marmara olayından sonra had safhaya çıkmıştı. İsrail'in Gazze'ye insani yardım malzemesi götüren Mavi Marmara gemisine saldırması ve 9 Türk'ü katletmesiyle kopmuştu.

YORUMLAR 127
 • zahide özkan 7 yıl önce Şikayet Et
  yani israil emellerine ulaşacakmı. her dinin dindaşı ahir zamanda dünyaya kendi dininiz hakim olacağına inanır.bizde.şimdi Yahudiliğin zafere ulaşacağını arzı mevudun gerçekleşeceğine inanlar Yahudilerdir. biz böyle bir şeyin gerçekleşeceğine inanmayız. ve Allahın nurunu bizim dinimiz islamı hakim kılarak tamamlayacağına inanırız.yani aslın da Yahudilere hizmet ettiği suizanını taşıdığınız çoğu insan aslında islam ve Müslümanlara hizmet ediyor yani Yahudilerin bizimle dost görünerek planları varda bizde düşman bile görünenler diz çöktürenler onları adamı.bırakın bu kadar vesveseyi her şey islamın hakim olacağı yöne gidiyor .biraz rahat olun
  Cevapla
 • Bahadır Bahadıroğlu 7 yıl önce Şikayet Et
  Yok Şundan Dilemiş Yok Bundan Dilemiş. Allah hayırlara vesile etsin. Amin.
  Cevapla
 • Aybars Tüten 7 yıl önce Şikayet Et
  Şans mı plan mı?. ABD'nin Büyük Ortadoğu Planı için bizim ve İsrail gibi bir müttefiğe ihtiyacı var. Türkiye'de son günlerde oluşan sıcak siyasette iktidar karşıtlığının artması ve Türkler de meydana gelen hükümet karşıtı duruşun bertaraf edilip Başbakanımıza olan desteği arttırmak için uyguladığı bir politika. Elinde koz olarak bekletiyordu ve baktı ki Türkiye'de iktidar tehlikesi ve karşıtlığı var,bertaraf etmek için kozunu kullandı.Başbakanımızda diyor telefonun diğer ucunda Netenyahu ve OBAMA vardı. ABD akıllıca tek atımlık bir taşla iç ve dış siyasette hükümeti ve haliylede kendi konumunu güçlü hale getirdi. BOP planı son sürat ve sorunsuz bir şekilde işlemeye devam ediyor.
  Cevapla
 • Aybars Tüten 7 yıl önce Şikayet Et
  Obama istedi vce oldu hepsi bu.. Obama şunu şunu söyle dedi onlarda yaptı, yarında bize diyecek ki şunu şunu yapın , yapacağız hepsi bu.Kimse kimseden özür dilemedi,İran'a savaş açılacak onun hazırlığı yapılıyor.Ortada alkışlanacak ve alkışlayacak bir durum yok, olan bu vakada hayatını kaybeden 9 vatandaşımıza oldu,yazık.
  Cevapla
 • OTTOMAN EMPİRE 7 yıl önce Şikayet Et
  BU ÖZÜR TÜRKİYENİN GÜÇLENDİĞİİNİN KANITIDIR... BAŞBAKANIMIZ İSRAİLE KARŞI SESİNİ YÜKSELTİRKEN KILIÇDAROĞLUNUN ÖDÜ KOPUYORDU SAVAŞ ÇIKICAK DİYE.... AÇIN İZLEYİN KONUŞMALARINI... o zor günlerde bir gün bile hükümetin yanında yer almadı.... bilakis hep olumsuz eleştirilerde bulundu....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ermenistan'da büyük panik: Durum kötü!
Türkiye'de gün gün koronavirüs vaka ve ölüm sayıları! Son durum