ABD'den 'hükümeti devirme planı' açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Marie Harf, Türkiye'de devam eden yolsuzluk soruşturmasında Amerika'nın parmağı olduğu iddialarını kesin bir dille yalanladı.

ABD'den 'hükümeti devirme planı' açıklaması
ABD'den 'hükümeti devirme planı' açıklaması
GİRİŞ 04.01.2014 03:24 GÜNCELLEME 04.01.2014 03:26
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, Türkiye'de İstanbul merkezli operasyonla ilgili, ABD'ye yöneltilen suçlamaları "Tamamen temelsiz" bulduklarını yineleyerek, "Amerikalı yetkililer hakkındaki bu tür iddialara dair endişelerimizi Türk yetkililere ilettik, bunlar tamamen temelsiz" dedi.

Harf, günlük basın brifinginde konuyla ilgili sorular üzerine, İstanbul merkezli operasyon kapsamında devam eden soruşturmaları takip ettiklerini dile getirerek, basın özgürlüğü, yargı süreci, adalete etkin erişim gibi konulara dair endişeleri aylar ve yıllardır Türk hükümetine aktardıklarını söyledi. Sözcü Harf, "Türkiye ile yakın bir ilişkimiz olduğunu söylememin ötesinde, bu konuda daha fazla bir yorumum yok. Uygun gördüğümüz zamanlarda bu konuları gündeme getirmeye devam edeceğiz. Bu, Türkiye'nin bir iç meselesi. Biz takip etmeye devam edeceğiz ancak bu, onların ele alacağı bir konu" diye konuştu.

Bir soruya karşılık, "Türkiye'nin, yargı sisteminde şeffaflık, zamanlılık ve adalet için en yüksek standartları takip etmesini ve karşılamasını beklediklerini" de yineleyen Harf, bir gazetecinin, "Başbakan (Recep Tayyip) Erdoğan, yolsuzluk dosyasının nisan ayında ABD'de planlanan bir tezgah olduğunu söyledi. Türk hükümetini devirmek için böyle bir plan yaptınız mı?" yönündeki sorusunu, "Kesinlikle hayır, bu saldırıyı temelsiz buluyoruz, Amerikalı yetkililer hakkındaki bu tür iddialara dair endişelerimizi Türk yetkililere ilettik, tümüyle temelsiz. Tekrar etmem gerekirse, bu, Türkiye'nin iç meselesidir" diye yanıtladı.

Harf, Türk-Amerikan ilişkilerinin mevcut durumuna dair bir soru üzerine de Türkiye'nin çok önemli bir NATO müttefiki olduğunu, Suriye gibi bölgesel konular da dahil birçok konuda çok yakın biçimde birlikte çalıştıklarını belirtti. Harf, "Diğer bazı ülkeler için de söylediğim gibi, yakın ortaklığın bir işareti, aranızda fikir ayrılığı olduğunda da samimi şekilde konuşabilme yeteneğidir ki bunu yapıyoruz. İlerleyen zamanda tüm bu konularda birlikte çalışmaya odaklanmış durumdayız" dedi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 10
 • şakir yüksel 10 yıl önce Şikayet Et
  zavallı amerika. bir gün olsun kendi iradesiyle hareket edemiyor.
  Cevapla
 • ebu talha 10 yıl önce Şikayet Et
  tabi canım yoksunuz bu işin içinde. E çıkıp da evet bizim parmağımız var diyecek haliniz yok ya !
  Cevapla
 • HalitBinVelit 10 yıl önce Şikayet Et
  Zaten Bu ülkeler Büyük bir Çöküşe doğru gidiyorlar? Belki bizim Yüzyılımızda olur bizde görürüz ama.... ....AB ülkeleri ABD ,Hepsi Batacak....israil bir İslam ülkesi tarafından haritadan silinecek?(mehdi aleyhisselamın Dünyaya zuhurundan sonra).......kendi kahinleri Notradamus bile söylüyor?..Onlarda bu kahinin kehanetlerine göre Bir asya ülkesinin lider konuma geleceği islamı Tüm Dünyaya yayacağı İsrailin haritadan silineceği endişesi hakim bu yüzden Türkiyeye saldırıyorlar!!!...Çünkü ahir zaman sürecide bunu gösteriyor?.
  Cevapla
 • HalitBinVelit 10 yıl önce Şikayet Et
  Arkadaşlar Türkiye ile uğraşan hangi ülke olursa olsun ABD veya israil ..Tüm Mallarını boykot edelim?.... ...Fransaya,Almanyaya zamanında yaptık!... Bu ülkelerin topu Zaten kriz içindeler iyice Batsınlar!!!!!!..Bundan sonra ABD israil malı alan Namertdir....
  Cevapla
 • yalcın yılmaz 10 yıl önce Şikayet Et
  kadın haklı???. bence dogru soyluyor kadın parmakları yok,tamamen kendileri var isin icinde yan, anlayacagınız parmak yok ama butun beden ve ruhları var
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Transferde mutlu son! Fenerbahçe milli futbolcuyu İstanbul'a getirdi
Musk'tan Trump'a saldırı açıklaması: Artık üretmenin zamanı geldi