Davutoğlu: Seçim gecesi darbeyi önledik

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapıldığı gün Irak’taki darbe girişimini önlemeye çalıştıklarını söyledi.

Davutoğlu: Seçim gecesi darbeyi önledik
Davutoğlu: Seçim gecesi darbeyi önledik
GİRİŞ 14.08.2014 11:58 GÜNCELLEME 14.08.2014 14:28
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış


Irak’ta eski Başbakan Nuri El Maliki, 10 Ağustos günü Irak’ın yeni Cumhurbaşkanı Fuad Mahsum’u anayasayı ihlal etmekle suçlamış, Bağdat’taki güvenli bölge, Maliki’ye bağlı güçlerce kuşatılmıştı. Maliki, televizyonda yaptığı konuşmada Mahsum’u, kendisinin başbakanlığını anayasaya aykırı bir şekilde engellemeye çalıştığı gerekçesiyle tehdit de etmişti.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu da, 1 gün sonra Bağdat’taki gelişmelerle ilgili olarak “Maliki’nin başbakanlıkta ısrar etmesi ve bütün tarafların taleplerine rağmen vazgeçmemesi üzerine, darbe teşebbüsüne benzer bir durumla karşı karşıya kalındı” yorumunu yapmıştı.

KÜRTLERDEN ‘YARDIM EDİN’ TELEFONU

Hürriyet'e konuşan Davutoğlu, Çankaya Köşkü’ndeki resepsiyonda o geceyi anlattı. Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları açıklandıktan sonra çalışmaya devam ettiklerini ve Irak’taki darbe girişimiyle uğraştıklarını belirten Davutoğlu, “Gece saat 01.00’de Irak’tan arandık. Kürtler aradı, diğer gruplar aradı. Cumhurbaşkanlığı’nı tankların kuşattığını söylediler. Hemen harekete geçtik. ABD ile temasa geçtik. Maliki’yi durdurmak için çalıştık” dedi. Davutoğlu, “Gece Barzani mi aradı?” sorusuna “Evet Barzani de aradı” karşılığını verdi.

AYNI GECE GAZZE OPERASYONU

Davutoğlu’nun sözünü ettiği gece Ankara aynı zamanda Gazze’ye insani amaçlı hava köprüsü kurmaya çalışıyordu. Davutoğlu, gece 04.30’da bölgedeki yaralıların alınması için uçak gönderildiğini belirterek “Ağır yaralıları alıp Türkiye’ye getirmek için de çaba gösterdik. İsrail ve Mısır ile bu konuda yoğun bir trafik yaşandı, yaşanıyor” dedi.

Davutoğlu, Gazze krizinin başladığı 7 Temmuz’dan beri 135 telefon görüşmesi yaptığını, bunlardan 42’sinin ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile olduğunu hatırlattı. Görüşmelerde hem Gazze meselesi, hem de Irak’taki gelişmeler gündeme geldi. Irak’ın Sincar kentinde IŞİD zulmünden kaçarak Türkiye’ye gelen Ezidi göçmenlere yer temin etmeye çalışan AFAD, İçişleri Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın girişimleri ile daha önce Suriyeli Süryaniler için Mardin’de Mor Gabriel Manastırı’nın yakınında hazırlanan kampa Ezidilerin yerleştirilmesini kararlaştırdı. Ezidiler, bir süredir Silopi Belediyesi’nin imkânlarıyla hazırladığı derme çatma çadır kampta yaşıyordu.

YORUMLAR 7
 • ömer demir 5 yıl önce Şikayet Et
  ..... Kadir Tartar isimli arkadaşım.. ben moda olduğu için demedim o lafı.. ayrıca RABBİM beni kendisinden başkasına muhtaç etmez inşallah... eğer ben onlara muhtaç olacak olsaydım.. onlarınm ülkesine gitseydim çok fazla yaşayamazdım orda.. çoktan öldürüp atarlardı bir çukura.
  Cevapla
 • kadir tartar 5 yıl önce Şikayet Et
  ...... bize ne komşularımızdan lafıda moda oldu. yarın öbür gün sen muhtaç olursun komşuna ozmn görürüz seni...
  Cevapla
 • dudu durdu 5 yıl önce Şikayet Et
  ısrakın normalleşmesi türkmenler için iyi olur. ırakta suriyede çok türkmen var. Maliki sünnilere düşmanca davranıyor. Belki Haşimi geri döner ve başbakan bile olur. Haşiminin Iraka çok iyi hizmet edeceğini düşünüyorum. Çünkü Türkler ırkçı ya da mezhepçi değil birleştiricidir.
  Cevapla
 • Mustafa YILMAZ 5 yıl önce Şikayet Et
  Biz yanımızdaki ateşin söndürülmesi derdindeyiz... ve de Türkmenlerin ezilmesini önleme peşindeyiz.. ayrıca insana verdiğimiz değerdir de.. ve de Müslüman bildiğimiz,kardeş bildiğimiz sade halkın -sırf yönetimleri bize düşman diye- ezilmemesi gerektiğinin de bilincinde bir hükümet,devlet anlayışı.. yani insana değer veren bir devletiz.. bu bizim büyüklüğümüzdür! Anlayana...
  Cevapla
 • ömer demir 5 yıl önce Şikayet Et
  ..... Zaten komşularımızın hiç biri sağlam değil . Bizene ki IRAKTAN
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mucizelerle dolu bir hayvan: Deve
Son dakika haberi: 4 Haziran koronavirüs tablosu! Vaka, ölü sayısı ve son durum açıklandı