ABD: Türk uçaklarını gökyüzünde...

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, "Türk uçaklarını gökyüzünde görmekten memnuniyet duyacağız" dedi.

ABD: Türk uçaklarını gökyüzünde...
ABD: Türk uçaklarını gökyüzünde...
GİRİŞ 26.08.2015 02:25 GÜNCELLEME 26.08.2015 02:26
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Kirby, günlük basın toplantısında, Amerikalı ve Türk yetkililerin DAEŞ karşıtı koalisyon operasyonlarına Türkiye'nin tam katılımına yönelik teknik görüşmelerin tamamlanmasına ilişkin soruları yanıtladı.

ABD Savunma Bakanlığı'nın Ankara ile sağlanan anlaşmayı duyurduğunu hatırlatan Kirby, Türk uçaklarının örgüte yönelik hava saldırılarına ne zaman başlayabileceğine dair detayların ise Savunma Bakanlığı'na sorulması gerektiğini kaydetti. Kirby, "Türk uçaklarını gökyüzünde görmekten memnuniyet duyacağız" ifadesini kullandı.

''O BÖLGEDE YAYILMA EĞİLİMİNDELER''

Türkiye'nin, koalisyonun hava operasyonlarının koordinasyonu ile çakışmaların önlenmesini sağlayan hava görev emrine dahil edilmesi karşılığında Suriye'nin kuzeyinde "güvenli bölge" oluşturulup oluşturulmayacağına yönelik soru üzerine John Kirby, şu yanıtı verdi:

"Herhangi bir türde bölge oluşturulmasına dönük hazırlıklar veya planlar yok. DAEŞ nereye giderse koalisyonun oraya gideceğini söyledik. Şu aşamada onlar Suriye'nin kuzey sınırı, Türkiye'nin güneydeki sınırı ve kabaca Fırat nehrinin batısı arasında yayılma eğilimi içindeler. Burası onların faaliyetlerini sürdürdükleri yer ve onların bulundukları yerlere odaklanmaya devam edeceğiz. Şu anda güvenli bölge veya uçuşa yasak bölge türü için kayıtlarda herhangi bir plan yok. Türk uçaklarının hava görev emrine dahil edilmesi, onların yardımlarının ve DAEŞ'e karşı koalisyondaki işbirliklerinin ilerlemesidir." 

TÜRKİYE İDDİALARINI YALANLADI

Eğit-donat programını tamamlayan Suriyeli ılımlı muhaliflerin kaçırılmasında "Türkiye'nin El Nusra'ya bilgi sızdırdığı" iddialarının sorulması üzerine Kirby, "Bunların doğru olduğuna ilişkin herhangi bir işaret görmüyoruz" dedi.

Varsayımlar üzerine hareket etmeyeceğini ifade eden Kirby, "Türkiye bir müttefik ve bu mücadelede (DAEŞ'e karşı) bir partner. Bugün onların hava görev emrine dahil olmalarını, gökyüzünde yer almalarını, DAEŞ'e karşı uçuş görevinde bulunmaları konuşuyoruz" ifadesini kullandı.

Kirby, "Türkiye'nin DAEŞ ile mücadeleye yeteri kadar destek vermediğine" yönelik eleştirilere de tepki göstererek, "DAEŞ'e karşı gerçek mücadeleye, gerçek zorluğa odaklanmak zorundayız ve bu bizim burada Dışişleri Bakanlığı'nda odak noktamız" diye konuştu.

Kirby, Türkiye'de seçimlerin yenileneceğinin hatırlatılması üzerine, Türk halkının oylarıyla oluşturulacak yeni hükümetle yakından çalışma içinde olmayı sürdüreceklerini vurguladı. Türkiye'de 7 Haziran'da yapılan seçimlerin ardından da hükümetle DAEŞ ile mücadele dahil birçok konuda yakın çalışma içinde bulunduklarına işaret eden Kirby, "Türk hükümetiyle işbirliğini sürdürmenin yollarını aramaya devam edeceğiz" dedi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 4
 • ömer 8 yıl önce Şikayet Et
  önce Amerikan uçaklarını kandilin üstünde görelim
  Cevapla
 • hamit 8 yıl önce Şikayet Et
  once pkk ve ypg i temizleyelim..ondan sonra bi dsunuruz..
  Cevapla
 • ARİF KARA 8 yıl önce Şikayet Et
  inşallah birgün sizin göklerinizde olacağız, o zamanda sevineceksiniz, türkler bizi özgürleştirmeye geldi diye.
  Cevapla
 • Karadeniz 8 yıl önce Şikayet Et
  O boşaltılacak Bölgelere dikkat.öso birlikleri o Bölgeleri almalıdırlar.oyun iç Ne oyun vardır dikkat edelim.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Amerika Türkiye'nin Gazze yardımından rahatsız oldu
Sizce Akşener yeniden masaya oturur mu?