Yunanistan'dan kritik Türkiye açıklaması

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, Türkiye ile değerli ve çok yönlü ilişkilere inandıklarını söyledi.

Yunanistan'dan kritik Türkiye açıklaması
Yunanistan'dan kritik Türkiye açıklaması
GİRİŞ 08.10.2015 04:56 GÜNCELLEME 08.10.2015 04:56
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Kocias, parlamentoda, yeni hükümet ile ilgili yapılan güven oylaması öncesinde yaptığı konuşmada, Türk-Yunan ilişkileri ve Kıbrıs sorununa değindi.

Kıbrıs'ta Rum ve Türk toplumları arasında yakınlaşmaya yönelik atılan her türlü adımı memnuniyetle karşıladığını ifade eden Kocias, şöyle konuştu:

"Biz, Kıbrıslı Türklerin bu Ada'nın kendilerinin de evi olduğunu hissetmelerini güvence altına alacak hakları almaları gerektiğine inanıyoruz. Bu yerde, Kıbrıslı Türk genç nesil, hayal etme hakkı olduğunu ve burada kalabileceğini, yaşayabileceğini ve gelecekte aile kurabileceğini hissetmeli. Aynı zamanda inanıyoruz ki, Kıbrıslı Rumlar da Kuzey Kıbrıs'taki işgal güçleri karşısında en üstün haklara ve güven duygusuna sahip olmalı."

Kocias, Kıbrıs'ta garantör ülkelerin yeni uluslararası hukuk kurallarına göre artık yetki sahibi olmadığını savunarak, garantörlük konusuna son verilmesi gerektiğini kaydetti.

Garantör ülkelerin Londra ve Zürih antlaşmalarını ihlal ettiklerini ileri süren Kocias, "Bunların artık yetki sahibi olma hakları yok. Çünkü yeni uluslararası hukuk kuralları üçüncü bir ülkeye karşı ne şiddet kullanılmasına ne de işgal edilmesine izin veriyor. Garantörlükler meselesine son vermeliyiz" ifadelerini kullandı.

Kocias, Kıbrıs sorununun bir "işgal" meselesi olduğunu ileri sürerek, kalıcı bir çözüm için Türk ordusunun Ada'dan gitmesi gerektiğini söyledi.

Yunan Dışişleri Bakanı Kocias, "Kıbrıs sorunu gösterilmek istendiği gibi Ada'daki doğalgaz kaynaklarının paylaşılması meselesi değil. Her şeyden önce bir işgal meselesidir. İşgal güçleri varlığını sürdükçe Kıbrıs sorunu için çözüm olamaz. Bu, çözüm olmaz, bizleri 1974'e götürenlerin tekrarı olur. Gitmeleri gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Türk-Yunan ilişkilerine değinen Kocias, Yunanistan'ın, Türkiye ile olan ilişkilerin geliştirilmesinden yana olduğunu belirterek, Gökçeada'da Rum lisesinin açılmasını memnunlukla karşıladığını vurguladı.

Yunan hükümetinin Türkiye ile ilişkilerin geliştirilmesinde en önemli kriter olarak her zaman Kıbrıs meselesini ortaya koyduğunu anlatan Kocias, "Türkiye ile değerli ve çok yönlü ilişkilere inanıyoruz. Ancak, aynı zamanda gözlerimizi kapatmıyoruz ve Ege'de süregelen tahrik edici hareketlerini kaydediyoruz. Önlemlerimizi alıyoruz ve uluslararası düzeyde gerekli girişimlerimizi yapıyoruz. Tabii ki, az sayıda öğrenci ile de olsa, Gökçeada'daki ortaokul ve lisenin yeniden faaliyete geçirilmesi olayını selamlıyoruz" diye konuştu.

YORUMLAR 6
 • İsmailağa 5 yıl önce Şikayet Et
  bu tosun da kim
  Cevapla
 • Ahmet Yıldırım 5 yıl önce Şikayet Et
  Bu işin içinde bir bit yeniği var.Kim bilir ne planlar dönüyor. Şu sıralar Ortadoğu sıcak gelişmelerle karşı karşıya...
  Cevapla
 • herkese 5 yıl önce Şikayet Et
  EGER bu iş kıbrısa baglıysa türkiye ve yunanistan asla arzu ettikleri dostluga ulaşamaz ! ! AMA ÜZÜCÜ olan şey dostlugun kıbrısa baglanması ! ! TÜRKİYENİN kktc yi yalnız bırakacagını düşünmek ANCAK hastalıklı beyinlerin düşüncesidir ! ! EGER yunanistan bunu savunuyorsa kendisi DERHAL garantörlük hakkından vazgeçsin ! ! ! ! ! neyi beklıyor ? ? ? yunanistana bu konuda engel olan oldugunu sanmıyorum ! ! HATTA türkiye olarak yunanistanın rum tarafının garantörlüğünden vazgçeşini destekleriz ! !
  Cevapla
 • mslm 5 yıl önce Şikayet Et
  sizden dostmu olurmuş hadi ordan
  Cevapla
 • izmirli 5 yıl önce Şikayet Et
  gücün yetiyorsa çıkar batakcılar gelin siz bize ilhak olun sizide kurtaralım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD’de çöken 12 katlı binada yaklaşık 100 kişiden haber alınamıyor
Telefonlar susmuyor peş peşe uyarı geldi! Bu SMS gelmezse acilen bankanızı arayın