Türkiye'den Montrö’de revizyon hamlesi!

20 yılda bir gözden geçirilen Montrö Boğazlar Sözleşmesi, 2016’da günün şartlarına göre revize edilecek. Türkiye revizyon isteyecek.

Türkiye'den Montrö’de revizyon hamlesi!
Türkiye'den Montrö’de revizyon hamlesi!
GİRİŞ 08.12.2015 08:58 GÜNCELLEME 08.12.2015 08:58
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Montrö Boğazlar Sözleşmesi, 2016'da günün şartlarına göre yeniden masaya yatırılacak. 1936'da imzalanan Sözleşme, 20 yılda bir yeniden gözden geçiriliyor. 2016'daki görüşmeler ise, boğazlarda Rus savaş gemilerinin tehditleriyle şimdiden müzakerelerin başlamasına neden olacak. Rus savaş gemisindeki füzeli asker skandalını not eden Türkiye'nin, Montrö masasına, barış dönemlerinde boğazlardan silahlı geçişe dair bir yaptırım kararını getirebileceği belirtiliyor.

DİLEDİĞİ ÖNLEMİ ALABİLİR

Türkiye'nin Rus savaş uçağını Suriye sınır hattında düşürmesinin ardından Rusya, tehditlerini boğazlara taşırdı. Rus savaş gemisi Caesar Kunikov'un İstanbul Boğazı'ndan geçişi sırasında, bir asker omzunda füze ile görüntülendi. Rus savaş gemisinin güvertesindeki “tacizkâr" fotoğrafı “provokatif" olarak nitelendiren Ankara ise Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ni hatırlattı. Bu tabloyla Rusya'nın sözleşmeyi ihlal ettiği vurgulanırken, olay “tahrik unsuru" olarak görüldü. Türkiye, Rus gemilerinin boğazlardan geçişi konusunda teyakkuz halini arttırdı. Türkiye, boğazların ve toprak bütünlüğünün tehdit altında olduğunu hissetmesi halinde Rus gemilerine karşı boğazlarda “dilediği önlemi" alabilir.

MONTRÖ 2016'DA DEĞİŞECEK

Bununla beraber 20 Temmuz 1936'da imzalanan ve 20 yılda bir gözden geçirilen Montrö, Temmuz 2016'da günün şartlarına göre yeniden masaya yatırılacak. Montrö sözleşmesinde, Türkiye'nin boğazların güvenliğine yönelen tehdit unsurlarına karşı yeni önlemleri gündeme getirebileceği, bu konuda çalışma yürütüldüğü belirtildi. Böylelikle boğazlarda Rus savaş gemilerinin tehditleri Montrö üzerinde şimdiden müzakerelerin başlamasına neden olacak. Rus savaş gemisindeki füze taşıyan asker görüntüsünü not eden Türkiye'nin, Montrö masasına, barış dönemlerinde boğazlardan silahlı geçişe dair bir yaptırım kararını getirebileceği belirtiliyor.

TEHDİT VARSA ENGEL VAR

Montrö, Türkiye'ye, savaş zamanında, savaşan olması yahut kendisini pek yakın bir savaş tehdidi altında sayması halinde tehdit eden ülkenin savaş gemilerini engelleme hakkı tanıyor. Sözleşme uyarınca,savaş zamanında, Türkiye savaşan ise, savaş gemilerinin boğazlardan geçişi konusunda dilediği gibi davranabiliyor.

KAYNAK: KİYMET SEZER - YENİ ŞAFAK
YORUMLAR 13
 • büyük hata 8 yıl önce Şikayet Et
  işte bu en büyük hata!
  Cevapla
 • mehmet 8 yıl önce Şikayet Et
  Kanal Istanbul derhal yapilmaya baslanmasi lazim. Türkiye artik nükleer silah da yapmazi lazim.
  Cevapla
 • hakan 8 yıl önce Şikayet Et
  bir de çanakkale geçilmez derler.acilen nükleer silah yapıp bu saçma antlaşmaları feshetmemiz lazım.
  Cevapla
 • ...! 8 yıl önce Şikayet Et
  Söyle bı gercek var bı Rus askerî bunu yapıyorsa ve konuşulan sıyaset bıttıyse gerıye sadece gerekenı yapmak kalır yanı Rus askerî öyle yapıyorsa bızde o fırkateynı boğazın serin sularına gommemız lazım gercegi budur cunku yanlışlıkla atılan bı roket karşıda neler olabılecegını dusunmuyor kımsenın hayatı bedava degıl
  Cevapla
 • .:. .:. .:. 8 yıl önce Şikayet Et
  Şu kanal İstanbul hayata geçirilseydi yemişim Montrö'sünü de...
  Cevapla
 • Ali 8 yıl önce Şikayet Et
  Okadar kolay değil sen istesen 2tane kanal yap bogazlarin önemi çoktur adam boğaz dururken kanaldanmi geçecektir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kadıköy'de dehşet! Hem yayaların üzerine sürdü hem yaşlı kadını motorla ezdi
İsrail'in teröründe tüm savaş suçları var - Gazete manşetleri