'Bize önce Türkiye yardım etti'

Türkiye, Birleşmiş Milletler'le birlikte İstanbul’da, Somali’ye yardım konulu bir toplantı düzenledi

'Bize önce Türkiye yardım etti'
'Bize önce Türkiye yardım etti'
GİRİŞ 24.02.2016 22:33 GÜNCELLEME 25.02.2016 04:31
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Toplantıya Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud da katıldı. Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, İstanbul'da A Haber Dış Haberler Şefi Orhan Sali'nin konuğu oldu, çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

ERDOĞAN'IN ZİYARETİ ÇOK ETKLİ OLDU
 
Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2011 yılındaki Somali ziyareti sonrasında, belirginleşti. O zaman biz kıtlık yaşamıştık, o ziyarette herkes Somali'den kaçarken, insanlar açlıktan, kıtlıktan kırılırken gerçekleşmişti. Kendisinin oraya gitmesi, ziyareti ailesi ve bakanları ile gerçekleştirmesi, ilk elden bilgi almasını mümkün kıldı ve bu temel üzerine de Türkiye Hükümeti harekete geçti. İnsani yardım sağlamak boyutu ile, temel alt yapıların oluşturulması ile, kapasite inşasını sağlamak ile hayata geçirildi Türk hükümeti tarafından. Sadece bu ziyaret ile de sınırlı kalmadı Türkiye'nin katkıları, sadece Somali'de bir sürü hayırlı şey yapmak ile kalmadı, uluslararası toplumda da bir soru işareti oluşturdu. 'Recep Tayyip Erdoğan gibi uluslararası bir lider, ailesi ve bakanları ile Somali'ye gidebiliyorsa neden diğerleri gidemiyor?' Sorusunu uyandırdı. Türkler buraya yeni bir tarz ile geldiler ve 'Biz Somali'ye gideceğiz ve Somalililerle birlikte kalacağız, onlar için gerekli çalışmaları yapacağız' dediler.
 
TÜRKİYE SOMALİ'DE ALTYAPI OLUŞTURDU
 
Belediyecilik işinin nasıl yapılacağını Somalilere öğrettiler. Bugün bir aydınlatma sistemi var Somali'de. Sayın Erdoğan ziyaret ettiğinde bunlar yoktu. Caddeler artık aydınlık, Mogadişu artık temiz bir yer, belediyenin bütün ihtiyaç duyduğu modern ekipman sağlandı ve bir rehabilitasyon ve yeniden yapılanma sağlandı Mogadişu'da. Türkiye'nin oraya sağlamış olduğu kaynak neredeyse 500 milyon dolarlık bir rakamdı. Bunun 130 milyonluk bir kısmı da Türk STK'lardan geldi. Ancak bütün bunlardan daha fazla bir rakam harcandı ve bu paranın etkisi de miktarından çok daha fazla oldu. 
Sadece para vermek yeterli değil, ciddi miktarda fon aktarmak çatışma sonrası yaşayan bölgelere yeterli değil. İşleri yapmak ta tek başına yeterli değil, daha ılımlı miktarda bir fon ayırıp da yerel kişiler ile birlikte çalışarak onların gerekli gördüğü şeyleri yapmak daha mantıklı, onların yerine çalışmak değil.
 
KİMSE GELEMEZKEN TÜRKLER GELDİ
 
Havalimanımız bir Türk firması tarafından yönetilmekte ve en büyük sportesisimiz, en büyük, en modern hastanemiz de yine Türk şirketi tarafından işletiyor. Somali ile Türkiye arasındaki ilişkilerin mahiyeti, Türk özel sektörünün Somali'ye gelmesine yol açtı.
 
TÜRKİYE BİZİM İÇİN ÖNCELİKLİ
 
Diğer özel şirketler hala korkup gelemezken, Türklerin gelmesini sağladı. Bu da bizim için şunu gösteriyor ki bu insanlar bizim için öncelikli insanlar ve tabii ki böyle bir ilişkimiz sürecek. 

ETİKETLER
somali türkiye
YAZDIR
YORUMLAR 25
 • bahri 5 yıl önce Şikayet Et
  Garibanların babası sayın cumhurbaşkanım.allah başımızdan eksik etmesin.Uzun ömür versin.
  Cevapla
 • misafir 5 yıl önce Şikayet Et
  Bende somalideki hastanenin yapımı sırasında orda bulundum .somalilerin türklere olan sevgisi bir başka
  Cevapla
 • temiz bey 5 yıl önce Şikayet Et
  İslam aleminin sancağını Türkiye taşıyor !
  Cevapla
 • Hamidiye Suvarisi 5 yıl önce Şikayet Et
  Arkadaşlar ırk değil inanç lütfen islam inancımızı on planda tutalım.Çünkü bu bize bu tarafta da ahirette de bizi önde tutacaktır.osmanli yi güçlü kılan islamiyetti.Ama iman zayıflığı sonrası meydan bulan ve ortaya çıkan milliyet cilikte osmanli yi yikmistir.
  Cevapla
 • misafir 5 yıl önce Şikayet Et
  hepiniz hastasiniz . yazik
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kılıçdaroğlu ve Akşener çirkin sözleri savundu! Sedef Kabaş'a destek çıktılar!
Son dakika: Bölgede sıcak temas! MSB duyurdu, çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi..