Davutoğlu "Başbakan" sıfatıyla ilk kez Katar'da

Başbakan Davutoğlu, Dışişleri bakanı olarak 15 defa gittiği Katar'ı "başbakan" sıfatıyla ilk kez ziyaret ediyor.

Davutoğlu "Başbakan" sıfatıyla ilk kez Katar'da
Davutoğlu "Başbakan" sıfatıyla ilk kez Katar'da
GİRİŞ 28.04.2016 04:48 GÜNCELLEME 28.04.2016 04:49

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, Katar ziyaretiyle, iki ülke ilişkilerindeki mevcut ivmenin sürdürülmesinin yanı sıra işbirliğinin çeşitli yönleriyle gözden geçirilmesi, siyasi, ekonomik, askeri, kültürel ve diğer alanlarda daha da üst düzeye çıkarılması imkanlarının ele alınması hedefleniyor.

BAŞBAKAN SIFATIYLA İLK ZİYARET

Dışişleri Bakanlığı döneminde Katar’a 15 ziyarette bulunan Davutoğlu'nun bu ziyareti, Katar'a"Başbakan" sıfatıyla gerçekleştirdiği ilk ziyaret olması açısından da ayrı bir önem taşıyor.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, köklü tarihi ve kültürel bağların bulunduğu iki ülke ilişkileri, son yıllarda büyük gelişme gösterdi ve iyi bir düzeye ulaştı.

İlişkileri daha da güçlendirme yönünde mevcut güçlü siyasi iradenin sonucu olarak, iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin her alanda daha da derinleşmektiği, ayrıca bölgesel konularda yakın bir eş güdüm ve istişarenin sürdürüldüğü kaydedildi.

Davutoğlu'nun Katar ziyaretiyle, iki ülke ilişkilerindeki mevcut ivmenin sürdürülmesinin yanı sıra işbirliğinin çeşitli yönleriyle gözden geçirilmesi, siyasi, ekonomik, askeri, kültürel ve diğer alanlarda daha da üst düzeye çıkarılması imkanlarının ele alınması hedefleniyor. Bu amaçla ziyarete, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da katılıyor.

Doha'da düzenlenmesi öngörülen iş konseyi toplantısıyla iki ülke arasındaki ticaret hacminin ve yatırımların artırılması, müteahhitlik başta olmak üzere, Türkiye’nin küresel ölçekte ön plana çıktığı sektörlerde işbirliğinin geliştirilerek sürdürülmesi hedefleri doğrultusunda güçlü mesaj verilmesi amaçlanıyor.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Suriye'deki mülteci kamplarında yürek parçalayan görüntüler
Son dakika: 23 Ocak koronavirüs tablosu açıklandı!