ABD'nin komik teklifinin perde arkası!

ABD Savunma Bakanı James Mattis’in Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli’ye sunduğu “YPG ile PKK’yı savaştırabiliriz” teklifinin perde arkası ortaya çıktı.

GİRİŞ 16.02.2018 08:02 GÜNCELLEME 16.02.2018 13:23
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

21 Kasım’dan bu yana İran’a yakınlığı ile bilinen 68 PKK’lıyı Suriye sahasından çıkaran ABD’nin, YPG içindeki İran fraksiyonunun gücünü kırmak ve Suriye sahası içinde İran’ın etki alanını daraltmak için hamle yaptığı iddia edildi.

Diplomatik kaynaklar, son 2 yıldan bu yana gerilen Ankara-Washington ilişkilerini toparlamak üzere Mattis’in ortaya attığı fikrin aslında YPG’yi bitirmek yerine YPG içindeki İran etkisini kırmaya yönelik olduğunu düşündüklerini kaydetti.

 

DAHA ÖNCE 2 KEZ AYNI TEKLİFİ YAPMIŞLAR

Mattis’in önerisinin daha önce Ankara’da ABD’lilerle yapılan 2 toplantıda da benzer formüller halinde dile getirildiği ancak kabul görmediği hatta Ankara’nın “PYD/YPG konusundaki tavrımız nettir” mesajı verdiği belirtildi.

ABD’nin Ankara’ya şu ana kadar sunduğu önerilere mesafeli bakan Türkiye’nin, önerilerin orta ve uzun vadede oluşturacağı riskleri ve beklentileri muhataplarına ilettiği öğrenildi.

İRAN'A YAKIN PKK'LILARIN SURİYE SAHASINA GİRİŞLERİ YASAKLANDI

Diplomasi ve güvenlik çevreleri, “ABD Salih Müslüm, Mustafa Karasu gibi örgütün 68 önemli ismini tasfiye süreci başlattı. İran ile yakın diyalogları olan bu isimlerin geçtiğimiz kasım ayından itibaren Suriye sahasına girmeleri resmen yasaklandı. PYD ve YPG’ye PKK ağı üzerinden sahip olan ve şimdi örgüt içindeki İran yanlısı güçlerin etki edebileceğini bilen ABD, İran yanlısı grupları tasfiye sürecine hız verdi” yorumunu yapıyor.

ABD'NİN TEKLİFİNİN ASIL AMACI

Suriye sahası içinde örgütün 68 önemli ismini tasfiye eden ABD’nin Süleymaniye’de gerçekleşen PKK üst düzey yöneticileri toplantı sonrası başta örgüt elebaşı Cemil Bayık olmak üzere önemli isimlerin ikna edilmesinin imkânsızlığı nedeniyle PKK elebaşları karşısında hareket edebilecek ve örgüt içinde acımasızlığı ile bilinen Şahin Cilo ile Suriye sahasında yola devam kararı aldığı ifade ediliyor. Diplomatik kaynaklar, ABD’nin bu tasfiye sürecini Türkiye’ye “PKK ile YPG’yi savaştıralım” önerisi olarak sunduklarını kaydediyor.

KAYNAK: HABERTÜRK-ÇETİNER ÇETİN
YORUMLAR 18
 • pirinçlik 6 yıl önce Şikayet Et
  Her yerde abd hainliklerini görüyoruz.İyi de sonıç ne sonuç?
  Cevapla
 • ali kemal 6 yıl önce Şikayet Et
  incirlik ve kürecik acilen kapatılmalıdır eğer abd. bizimle savaşıyorsa
  Cevapla
 • belde 6 yıl önce Şikayet Et
  oh ne ala. iki kardeşleri savaştırıyor. bunlar bizi ahmak zannediyor herhalde. kimi kimle savaştırıyorsun. adamların zaten ikisi de aynı hedefe atış yapıyor. bu millet devlet ahmak ya da aptal değil. sen onu git, sana o aklı veren aklı evvellere anlat.
  Cevapla
 • Baybars 6 yıl önce Şikayet Et
  Duyun ey pkkli teroristler siz okadar bu sacmaliga kapilmissinizki abd sizi esek gibi oraya suruyor buraya suruyo sizin terofistbasi apoyu turkiyeye paketleyip veren abd simdi sizi turkiyeye karsi savastiriyor onlar sadecd kendi cikarlarina ulasmak icin sizi kullaniyorlar kendi askeri gebermedin diye sizi geberttiriyor
  Cevapla
 • ibo 6 yıl önce Şikayet Et
  ypg pkk savaştırmak vay be türkiyenin ikiside düşmanı oldugu halde türkiyeye bu teklifi nasıl yapıyorla şaşıyorum bunların kalekterleri bu
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Trump'a suikast girişimine ilişkin önemli gelişme
Moody's'in Türkiye kararı yabancıyı olumluya döndürdü