Yunanistan'ın Türkiye paranoyası! Rusya'ya gitti

TEMMUZ ayında halkı kışkırttıkları gerekçesiyle iki Rus diplomatı istenmeyen kişi ilan eden Atina, Moskova ile süren diplomatik krize Türkiye’yi de karıştırdı.

Yunanistan'ın Türkiye paranoyası! Rusya'ya gitti
Yunanistan'ın Türkiye paranoyası! Rusya'ya gitti
GİRİŞ 12.08.2018 15:01 GÜNCELLEME 12.08.2018 15:01
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Rusya’nın hafta başında misilleme olarak Moskova’da görevli Yunan diplomatı sınır dışı etme kararı Atina’yı küplere bindirdi. Rusya’nın karşı adımından hemen sonra Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias talimatıyla Moskova’daki Yunan Büyükelçisi Andreas Firiganas’a "Rusya’yı terk et" talimatı verildi. Büyükelçi Friganas’ın valizini topladığı sırada Türkiye iddiasının da yer aldığı açıklama geldi.

YUNANİSTAN'IN TÜRKİYE PARANOYASI

 

 

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın Rus Dışişlerine ulaştırılan mektubunda Türkiye ile ilgili şu satırlara yer verildi: "Rusya’nın günümüzde Yunanistan’ın dış politika ilke ve prensiplerini idrak edemediği anlaşılıyor. Rusya’nın tavrındaki bu değişim Türkiye ile silah arkadaşı olmasından sonra ve Türkiye’ye savunma alanında yardım eli uzatmasının ardından gözlenmesi manidar. Böylece Rusya, Yunanistan ile 190 yıllık dostane ilişki çizgisinden saptığını gösteriyor. Yunanistan’ın kendi çıkarları olduğunu göz ardı ediyor."

RUSYA İLE YUNANİSTAN ARASINDAKİ DİPLOMATİK KRİZ MAKEDONYA YÜZÜNDEN BAŞLADI

Yunanistan ile Rusya arasında diplomatik kriz eski Yugoslavya cumhuriyeti Mekedonya’nın adının "Kuzey Makedonya" olarak değiştirilmesinin kabul edildiği süreçte patlak vermişti. Atina ve Üsküp arasında isim görüşmeleri yapıldığı sırada, Rus diplomatların Yunan kamuoyunu etkilemek için aleyhte propaganda yaptığı iddia edilmişti. İsim anlaşmasının ardından Makedonya’ya NATO yolu açılmıştı.

KAYNAK: HÜRRİYET
YAZDIR
YORUMLAR 23
 • oben 1 yıl önce Şikayet Et
  ey Rusya Türkiyeden kimseye zarar gelmez can damarımıza dokunulmadıkça bizi gerçek dost görebilirsiniz Yunanın işi belli olmaz vefaları olmaz dostluğu çıkara bağlı dır tercih senin
  Cevapla
 • mohikan 1 yıl önce Şikayet Et
  hött
  Cevapla
 • rüzgar gülü 1 yıl önce Şikayet Et
  Üşütük beyinler hasedinizden çatlayıp çamur atıyorsunuz bizim ülkemiz kalkındı yaa sizinki hala kırizde neden??Bizim recep tayip erdoğanımız vaar sizde o yok ortadan ikiye bölünün e mi
  Cevapla
 • Asım 1 yıl önce Şikayet Et
  MegaloAtina, Atina Türklerindir. Kendinize yer bulun. Hoşunuza gitti mi?
  Cevapla
 • ülkem 1 yıl önce Şikayet Et
  öyle bir üçbuçuk atıyor ki korrrkak yunan, her yerde mızık mızık ciyaklıyor. öttürürüz seni yunan....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin son adımıyla ilgili çarpıcı yorum: İkinci Sevr'i yırtıp attık
Koronavirüste sonbahar kuralları!