Dışişleri'nden Yunanistan'a çok sert tepki!

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "Batı Trakya Türk azınlığının endişeleri tarafımızca da paylaşılmaktadır. Batı Trakya Türk Azınlığının seçilmiş müftülerini tanımayan Yunanistan’ın öncelikle bu tutumunu sona erdirmesini ve yapılacak düzenlemelerde azınlığın beklentilerini dikkate almasını bekliyoruz" dedi.

Dışişleri'nden Yunanistan'a çok sert tepki!
Dışişleri'nden Yunanistan'a çok sert tepki!
GİRİŞ 10.09.2018 15:29 GÜNCELLEME 10.09.2018 16:00
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’un Yunanistan’da Batı Trakya Türk Azınlığı için şer’i yetkilerin kullanımını ihtiyari hale getiren yasal düzenlemeye ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi taslağı hakkında açıklamada bulundu.

Aksoy, "Yunanistan’da Batı Trakya Türk Azınlığı için şer’i yetkilerin kullanımını ihtiyari hale getiren, taraflar arasında bir ihtilaf olduğunda ise Medeni Hukuk’un kullanılmasını mümkün kılan 9 Ocak 2018 tarihli yasal düzenleme hakkındaki görüşlerimiz kamuoyuyla paylaşılmıştı. Bu defa söz konusu yasal düzenlemenin uygulama ayrıntılarını belirleyen Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Eğitim, Araştırma ve Din İşleri Bakanlığının internet sayfasında kamuoyunun görüşüne sunulmak üzere taslak olarak yayınlanmıştır. Danışma Kurulu başta olmak üzere azınlık kurumları, söz konusu kararname taslağına dair Batı Trakyalı soydaşlarımızın görüşlerini ortaya koymuştur. Batı Trakyalı soydaşlarımız, kararname taslağının, müftülük kurumunun uluslararası anlaşmalarda ortaya konan özerk yapısını ortadan kaldırmasından endişe duymaktadır. Soydaşlarımız, azınlığın dini ihtiyaçlarına hizmet etmesi gereken müftülük kurumu ile ilgili bu düzenlemenin, azınlığın görüş ve talepleri doğrultusunda gözden geçirilmesini beklemektedir. Batı Trakya Türk Azınlığının endişeleri tarafımızca da paylaşılmaktadır. Batı Trakya Türk Azınlığının seçilmiş müftülerini tanımayan Yunanistan’ın öncelikle bu tutumunu sona erdirmesini ve yapılacak düzenlemelerde azınlığın beklentilerini dikkate almasını bekliyoruz" ifadelerine yer verdi. 

 

 

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • memet moral 1 yıl önce Şikayet Et
  Allahım terörist yunanlı kafirleri kefereleri haçlı firvunlari paramparça etsin inşaallah çayır cayır yaksın inşaallah Âmin cehennemim yedi kat dibine soksun yüce mevlam Âmin
  Cevapla
 • karşılık ver 1 yıl önce Şikayet Et
  kardeşim ne ağlayıp sızlanıyorsunuz. seçtirmeyene sende ülkende seçtirme. bu kadar basit. bak bakalım sonuç ne olacak.
  Cevapla
 • Trakyalı 1 yıl önce Şikayet Et
  Benzer düzenleme ve yönetmelikler Turkiye'deki Rum azınlık için de yapılsın. Karşılıklılık ilkesi gergi bunu yapmadığınız sürece daima gündemimizde olur.
  Cevapla
 • yazık 1 yıl önce Şikayet Et
  bizde kiliselerini yapalım,patriklerini seçtirelim,askerlerini bırakalım dışişlerinde mutakabiliyet nerde kaldı böyle biz daha çok kandırılırız .
  Cevapla
 • Trakyalı 1 yıl önce Şikayet Et
  diplomatik ilişkiler tek taraflı tavizler ile yürütülmez
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin son adımıyla ilgili çarpıcı yorum: İkinci Sevr'i yırtıp attık
Akdeniz'de sıcak dakikalar! Görüntüler az önce kayıt edildi