Sena Nur Çelik'ten Avrupa Konseyi'nde ders gibi sözler

AK Parti Antalya Milletvekili Sena Nur Çelik, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Genel Kurul toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

GİRİŞ 21.04.2021 14:52 GÜNCELLEME 21.04.2021 14:59
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Genel Kurul toplantısında  "Ulusal Azınlıkların Korunması Konulu Rapor" görüşüldü. TBMM Dışişleri Komisyonu Sözcüsü ve AK Parti Antalya Milletvekili Sena Nur Çelik, toplantıda yaptığı konuşma ile Avrupa’daki ulusal azınlıkların haklarının korunmasına ilişkin yeni ortaya çıkan ve hâlihazırda mevcut olan zorlukların bazılarına değindi.

Çelik'in konuşması şöyle:

Sayın Raportöre bu mükemmel çalışma için teşekkür etmek istiyorum. Ulusal azınlıkların, dilsel, etnik ve kültürel çeşitliliğine saygı duymak, çoğulcu ve kapsayıcı demokrasileri korumak için anahtardır. 

Öncelikle, raporda belirtildiği üzere, bazı Avrupa ülkelerinin azınlık hakları konusunu güvenlik meselesi haline getirmeye başlaması, bu ülkelerde ceza hukuku, istihbarat ve emniyet işlemlerinde ayrımcı uygulamaların ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Bu uygulamalar, azınlıkların haklarını daha fazla ihlal etmek ve stereotipler oluşturmak suretiyle, Avrupa Konseyi üyesi devletlerin çok ırklı sosyal dokusuna zarar vermektedir.

"FRANSA MÜSLÜMAN AZINLIĞIN HAKLARINI İHLAL EDİYOR"

Fransa’da bazı ulusal azınlıkların din özgürlüklerini kısıtlama girişimleri, bu durumun en iyi örneklerinden biridir. Fransız parlamentosu radikalleşme karşıtı yasa tasarısını onaylayarak İslam karşıtlığını meşrulaştırmış, Fransa’da yaşayan Müslüman azınlığın haklarını ihlal etmiştir. Şunu vurgulamak gerekir ki; Avrupa'da son zamanlarda azınlıklara yönelik nefret suçlarında önemli bir artış gözlemlenmektedir. Sadece Almanya'da 2020 yılında camilere 122 saldırı gerçekleşmiştir. Bu saldırıların, önemli bir kısmı aşırı sağcı grupların siyasi amaçlı suç eylemleri olarak nitelendirilmiştir. Avrupa Konseyi üyesi devletler, ayrımcı politikalar benimseyerek azınlıklara karşı işlenen nefret suçlarını körüklemek yerine, sınırları içinde yaşayan ulusal azınlıkların güvenliğini sağlamak için gerekli önlemleri almalıdır.

"AVRUPA SİYASETİNDE AŞIRI SAĞ SÖYLEM DALGASI"

İkinci olarak, raporda belirtildiği üzere, yakın zamanda Avrupa siyasetinde yeni bir popülist ve aşırı sağ milliyetçi söylem dalgasının ortaya çıkmıştır. Bu söylemleri, bazı Avrupalı liderlerin ve siyasetçilerin seçim kazanmak için kullandığı ve halka dayattığı görülmektedir. Daha da önemlisi, Fransa gibi ülkelerde, popülist siyasi söyleme ek olarak, hükümetin belirli ulusal azınlıkların haklarını ihlal eden ayrımcı politikalar oluşturduğuna şahit oluyoruz. Dahası, birçok insan hakları örgütünün de belirttiği gibi Avrupa’daki göçmen karşıtı, ırkçı, Yahudi karşıtı ve İslam karşıtı söylemler ve aşırı sağcı grupların nefret suçları, Kovid-19 salgını sırasında yeniden ivme kazanmıştır. Aşırı sağcı grupların söylem ve saldırılarının ve popülist hükümetlerin ayrımcı politikalarının kümülatif etkisi, Avrupa toplumlarının çok kültürlü boyutu için büyük bir endişe kaynağı olan önemli bir kriz yaratmaktadır.

"YUNANİSTAN TÜRK AZINLIĞIN DİN, DİL VE EĞİTİM HAKLARINI İHLAL EDİYOR"

Son olarak, bazı Avrupa Konseyi üyesi devletlerde yıllardır süregelen azınlık hakları ihlalleri devam etmektedir. Örneğin, Batı Trakya'daki Türk azınlık, ikili ve uluslararası anlaşmalara rağmen, onlarca yıldır kimliklerinden, dil, din ve eğitim haklarından mahrum bırakılmıştır. Eğitim alanında iki dilli anaokullarının olmaması ve azınlık ilkokullarının kapatılması gibi çeşitli sorunlar devam etmektedir. Yunanistan, Türk azınlığın varlığını reddettiği için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından üç kez cezalandırılmasına rağmen Türk azınlığın haklarını ihlal etmeye ve mahkeme kararlarını uygulamayı reddetmeye devam etmektedir.

Ortaya çıkan ve var olan bu sorunları çözmek için daha güçlü bir diyaloğa ihtiyacımız olduğuna ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nin aradığımız diyaloğu geliştirmek için hayati bir platform olduğuna inanıyorum.

Teşekkür ediyorum.

 

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 11
 • Hacivat 5 ay önce Şikayet Et
  Avrupa eskiye dogru gidiyor Georg w Busch avrupa yi uyarmisti ama nafile katliamci barbar irklar tarihte yaptiklarina özeniyor vahsi yabani bunlar medeniyet dedigin tek disi kalmis canavar dünya eski avrupaya giden irklari durdurmali almanyayi basi bos birakan abd rusya ingiltere yi kiniyorum sizin sorumlulugunuz altinda iki dünya savasi cikaran nazilere nasil silah yapma izni verirsiniz 3 dünya savasinida cikaracaklar
  Cevapla
 • amasyalı 5 ay önce Şikayet Et
  teprik ederım yuregıne saglık ALLAH razı olsun
  Cevapla
 • EROL ANLIAÇIK 5 ay önce Şikayet Et
  Maşallah. Hem akıcı bir dil ile ve hem anlaşılan dilden konuşmak.ALLAH NAZARLARDAN KORUSUN
  Cevapla
 • enver 5 ay önce Şikayet Et
  ağzınıza sağlık
  Cevapla
 • Çiçek. 5 ay önce Şikayet Et
  Allah ın izniyle sayınız çogalır dogru konuşan insan lazım Allah Müslüman ümmetini kıyamete kadar korusun inşallah Amin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İlk kez Teknofest'te sergilendi! Bayraktar DİHA için tarih belli oldu!
İlaç şirketleri pandemide servetine servet kattı