İdlib'de yaşanan olayların ardındaki çirkin tezgah

İdlib'de yaşanan olayların tartışıldığı Ne Oluyor programında konuşan emekli albay Terör uzmanı Coşkun Başbuğ "İdlib'de yılanın başını ezin kuyruğu Kandil'de oynuyor. Kandil'de yılanın başını ezin kuyruk Kabil'de oynuyor" dedi.

GİRİŞ 12.09.2021 23:59 GÜNCELLEME 13.09.2021 11:24
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

İdlib'de son günlerde yaşanan olayların tartışıldığı CNNTürk'teki Ne Oluyor programında konuşan emekli albay Terör uzmanı Coşkun Başbuğ "İdlib'de yılanın başını ezin kuyruğu kandilde oynuyor. Kandil'de yılanın başını ezin kuyruk Kabil'de oynuyor" dedi. 

YAŞANANLAR VE SAVUNMA BAKANI HULUSİ  AKAR'IN SÖZLERİNİN ANLAMI 

 Başbuğ olayların iç içe geçtiğini ve birbirinden ayırmanın imkanı olmadığını dile getirerek "Rusya ile yaptığımız mutabakat, Sayın Akar'ın "Biz üzerimize düşeni yapıyoruz." sözleri ile Sayın Akar kibarca buradan terör tehdidi almıyorsun ama buna rağmen havadan ve karadan bombalamaya devam ediyorsun. Rusya'nın haberi olmadan Esed'in sarayından çıkması mümkün değil. Herhangi bir rejim uçağının motorunu çalıştırması mümkün değil." dedi. 
"Oluşan tabloya bakıldığında, İdlib'de planlı programlı bir insansızlaştırma programının uygulandığını görüyorsunuz" diyen Başbuğ, "Rusya terör saldırıları aldım diyerek vurduğu yerlere baktığımızda anaokulu, hastane, köydeki vatandaşların evleri, 14 ölüden 8'i kadın, 6'sı çocuk. Hani terör hani terör saldırısı. Benim bölgeden aldığım son bilgilere göre 2 bin 500 dekar tarım alanı bombalandı ve yakıldı." dedi.

2023 PROGRAMLI SURİYELİ VE AFGANLI GÖÇ DALGASI PLANI

Bu göç dalgasının 2023 hedefli bir programın ön hazırlığı olduğunu dile getiren Başbuğ sözlerini şöyle sürdürdü "Afganistan'dan İran kanallı gelen, İran'ın da işin içinde olduğu ve doğrudan Türkiye sınırına getirilen göç dalgası boşuna değil. Bir de güneyden İdlib üzerinden planlı saldırılar artacak ve buradaki insanlar göçe zorlanacak. Güneyden Suriyeliler, doğudan Afganistanlılar ve bunun oluşturacağı kaos ile birlikte o kaosun seçim sandığına etkileri gibi bir tablo çizmiştik. Devlet yerinde ve zamanında olayı okudu, İran sınırında tedbirler hemen artırıldı. Sınırlardaki tedbirlerin artması ile göç durdu. Ancak İdlib'de aynı tehdit devam ediyor. Burada göçe zorlanan bir kitle var ve bu göz göre göre, bütün anlaşmalar çiğnenerek yapılıyor.

 

Rusya'nın Lazkiye ve Tartus'u gerekçe gösterek Türkiye ile saldırı olmayacak anlaşma yaptığını buna karşılık rejimin karadan İran, havadan ise Rusya destekli saldırılarını sürdürdüğünü anlatan Başbuğ Türkiye'nin Suriye'de gerçekleştirdiği operasyonlar sonrası bu süreci durdurmak için Rusya ve ABD ile kritik iki anlaşma yaptığını belirterek ABD Başkan Yardımcısı Mice Pence'nin apar topar Türkiye'ye gelmek zorunda kaldığını, yapılan anlaşmaya rağmen  ABD'nin  verdiği 120 saat içerisinde teröristlerin bölgeden çıkarma sözünü tutmadığını, Türkiye'nin kontrolüne bırakılması gereken Münbiç'i bir gece yarısı Rusya'ya bırakılarak oradan çekildiklerini söyledi. Başbuğ, aynı bölge için Rusya ile  de anlaşma yapıldığını aradan aylar değil yıllar geçtiği halde  Rusya'nın da verdiği sözü tutmadığını örnekleri ile anlattı.

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 20
 • misafir-1 2 yıl önce Şikayet Et
  Suriyedeki göçün sebebinin 1 numaralısı rusya ne hikmetse kimse sen sebep oldun onu suçlayıcı veya maliyetini karşılayıcı fatura göstermiyor (kastettiğim Avrupa birliği ,ABD ve Türkiye ve saygın yorumcular).Suriye de Hiç kimseye güven olmaz gücün varsa namlunun ucuna güvenceksin ..bunu devleti yöneten herkes biliyor güç meselesi maalesef, 300 yıllık makus tarihimizin dönüm noktasına az kaldı ecnebi gemisinin boğazda izinsiz geçtiği takdirde batırılacağı güne az kaldı doğru yoldayız vesselam....
  Cevapla
 • Süleyman 2 yıl önce Şikayet Et
  Lazkiye ve tartusa verilen güvence çekilsin herşey çözülür inşallah
  Cevapla
 • Sinan Can 2 yıl önce Şikayet Et
  O bölgede 5 yıl görev yaptım orayı ya tam kurutacaksınız yada günde 2-3 şehit gelir çünkü orada at izi it izine karışmış durumda.
  Cevapla
 • Vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu şahsın reis e zarar verdiğini düşünüyorum, sadece reis e değil milletimize de. Her konuşmasında komplolardan vs bahsediyor. Sanki bizim ülkemiz mal, kimse görmüyor olanları. Bu devleti ve milleti küçültme. Sonra tüm olayları getirip siyasete bağlıyor. Propagandanın da bir ahlakı var coşkun efendi.
  Cevapla
 • Delinin biri 2 yıl önce Şikayet Et
  reis çarşı pazarı görüp te tezgaha geçip sebze meyve satmayacak halkta örgütleşme yok birlik beraberlik yok 2 hafta sebze meyve yemesen ölür müsün elinde kalınca fiyatlar nasıl düşüyor tamer
  Cevapla
 • tamer 2 yıl önce Şikayet Et
  Reis görseydi çarşı pazarı görürdü.
  Cevapla
 • semih 2 yıl önce Şikayet Et
  Suriye'de PKK kampları neden vurulmuyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erzincan'da maden sahasındaki toprak kaymasında yeni gelişme
Ankara'da neler oluyor! Mansur Yavaş gece yarısı fena yakalandı