Dışişleri: Suriye'ye güven kalmadı

Dışişleri Bakanlığının yayımladığı dış politika değerlendirmesinde Ankara'nın "Suriye yönetimine karşı güven duyma imkanının kalmadığı" vurgulandı.

Dışişleri: Suriye'ye güven kalmadı
Dışişleri: Suriye'ye güven kalmadı
GİRİŞ 14.11.2011 18:06 GÜNCELLEME 14.11.2011 18:06
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Bakanlığın 2012 yılına ilişkin dış politika kitapçığında Türkiye'nin tüm çabalarına rağmen Suriye yönetiminin halkın demokrasi, hürriyet, insan hakları, iyi yönetişim ve hukukun üstünlüğü gibi evrensel değerlere sahip olma arzusu karşısında gerekli adımları atmadığı, bu talepleri silah zoruyla bastırmaya çalıştığı belirtildi.

Gelinen noktada Suriye yönetiminin halkına karşı silahlı mücadeleye girdiğine, reform konusunda istekli olmadığına ve türlü oyalama taktikleriyle bu konuyu gündemden düşürmeye çalıştığına işaret edilerek şöyle denildi:

"Bu durum karşısında Suriye yönetimine karşı güven duyma imkanımız kalmamıştır. Bu süreçte Türkiye, Suriye halkının yanında durmaktadır. Suriye'de sürecin bundan sonra nasıl şekilleneceği konusunda kesin bir öngörüde bulunulması mümkün olmamakla birlikte dini, mezhepsel veya etnik temelli bir iç savaş çıkması olasılığının ne pahasına olursa olsun engellenmesi önem taşımaktadır."

Bu bağlamda Arap Birliğinin çeşitli koşulların karşılanmasını müteakip Suriye yönetimi ile muhalefet arasında ulusal diyalog toplantısı düzenlemesi yönünde çözüm önerisinin desteklendiği ve bu önerinin ülkede akan kanın durmasını sağlaması, halkın meşru taleplerinin karşılanmasına yönelik siyasi geçiş sürecinin önünü açmasının temenni edildiği hatırlatıldı.

Suriye yönetiminin öneriyi kabul ettiğini açıklamasına rağmen ülkede halka karşı şiddet eylemlerinin devam ettiği vurgulanarak, "Arap Birliği'nin 12 Kasım 2011 tarihli toplantısında alınan Suriye'nin üyeliğinin askıya alınması yönelik karar tarafımızdan yerinde bir adım olarak değerlendirilmiştir. Ülkemiz süreci yakından izlemeye ve başta bölgesel aktörler olmak üzere ilgili taraflarla koordinasyonunu sürdürmeye devam edecektir" denildi.

Suriye'de halkın beklentileri doğrultusunda sağlıklı bir geçiş sürecinin başlatılabilmesi için etkin ve kapsayıcı bir muhalefetin ortaya çıkması gerektiğine inanıldığı da belirtilen kitapçıkta, "Demokrasilerin temel unsuru çoğulculuk ve çoğulculuğun gerektirdiği etkin bir muhalefetin varlığıdır. Bu anlayış doğrultusunda Suriyeli muhalif gruplarla temaslarımız, hiçbir siyasi, etnik, dini ve mezhep grubunun çıkarı ve bu gruplar arasında herhangi bir ayrım gözetilmeksizin sürdürülmektedir" denildi.

Muhalif gruplarla ilk resmi temasların Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun 17 Ekim 2011 tarihinde Suriye Ulusal Konseyi temsilcilerini kabulü ile başladığına işaret edildi.

Suriye ordusunun müdahale etmesi üzerine Türkiye'ye sığınan Suriye vatandaşlarının sayısının Kasım ayı itibariyle 7 bini aştığı kaydedilen kitapçıkta, Suriyelilerin Hatay'da kurulan 6 çadırkentte misafir edilmeye devam ettiği belirtildi.

Çadırkentlerdeki misafirlerin kış koşullarından olumsuz etkilenmemesi için gerekli çalışmalar ve düzenlemelerin yapıldığına dikkat çekilerek Suriye'de olaylar nedeniyle zor durumda kalabilecek ve Türkiye'ye geçmek isteyebilecek kişilere kapıların açık olduğu mesajının da dile getirilmeye devam ettiğine işaret edildi.

Bu çadırkentlerin, Suriyelilerin Türkiye'ye sığınmasına asli sebebi olan Suriye yönetimini rahatsız ettiğinin müşahede edildiği dile getirilen kitapçıkta, "Bu rahatsızlık Suriye yönetimince ülkemize yönelik olarak başlatılan çirkin kara propaganda kampanyasından da anlaşılmakta olup buna karşı uluslararası toplum nezdinde gerekli bilgilendirme yapılmaktadır" denildi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 7
 • KARADENİZ FIRTINASI 12 yıl önce Şikayet Et
  İKİYÜZLÜLÜĞÜN ZİRVESİ. daha düne kadar araplar en güvenilmez insanlardı çünkü onlar"bizi arkadan vurdular"görüşü ırk üzerinden ideoloji üretenlerin ilk argümanları idi.Ancak ESED in insanlıktan nasip almamış vahşete varan uygulamarı hükümet alehine kullanılacak argümana dönüşünce araplar ,suriyeliler "daha düne kadar dostumuz a" dönüşmüştür.ikiyüzlülük zirve yapmıştır.yazıklar olsun.
  Cevapla
 • yaşar Gürakan 12 yıl önce Şikayet Et
  HELAL OLSUN ABD YE. İnsan hayretler içinde kalıyor. 8 ay önce kardeş dost olduğumuz ülke ile şimdi kanlı bıçaklı olduk. helal olsun ABD ye ne yapıp etti bizi Suriye ile düşman etti. Şimdi aklı olan herkes düşünsün bizim suriye ile çatışmamız ticareti dostluğu kesmemiz KİMİN İŞİNE yarar. Lütfen ama lütfen aklımızı başimıza alalım ABD ve İsrail in oyununa gelmeyelim. Hükümet göz göre göre İsrail ve ABD nin oyununa geliyor. bari halkımız gelmesin.
  Cevapla
 • Yusuf Yıldırım 12 yıl önce Şikayet Et
  Olanlardan ibret alinmadimi ?. ABD Iraka girerken Saddam ile ilgili suclamalar neydi ? kismen de olsa destegimizle girdiler ne oldu!! tek amaclarinin petrol vanalarinin basina coreklenmek oldugunu artik ilkokul bebeleri bile biliyor. Bu fiili durumu gore gore Libyayada da aynisini yaptik simdi sira Suriyedemi ? Bu global teror devletine daha ne kadar eyvallah edecegiz sira bize gelene kadarmi ?
  Cevapla
 • falih aytar 12 yıl önce Şikayet Et
  SURİYE POLİTİKAMIZ YANLIŞ...DESTENLENMİYOR.... Suriye'de yaşanan kanlı isyanları kamuoyunun gözüne sokmayı bırakın.Suriye'nin hangi şart ve tezgahlarla bu konuma itildiğini itiraf ediniz.Siz birilerinin kışkırtmalarına çanak tutarsanız,sınırlarınızdan bazı şeylerin geçmesine izin verirseniz elçilikte basılır,bayrakta yakılır.Çünkü bu eylemlerde tarafsız ve masum değilsiniz.Oyuncu izleyici olmadığı için dayaktan nasip alması normaldir.Bize ne Amerikan çıkarlarından?ABD için şimdi komşu ve dindaşımıza namlu mu çevireceğiz.Türk halkı ilk kez milli bir olayda haklı olmadığını bildiği için tepkisiz kalmıştır.İktidarların her yaptığını doğru kabul edecek kurşun askerler değiliz.Çünkü yanlışta payımız kokuyor.PKK Suriyede üstlenip saldırırken biz Suriye için ne düşünüyor duysak Suriye de şimdi bizim için onu düşünüyor.Her devletin bağımsızlık ve rejimini koruma hakkı vardır.Bu hak kanlı da olabilir,kansız da..Örneğin biz bölücü PKK'yı vuruyoruz.Türkiye safına dönmelidir.Falih Aytar MİLYER Başkanı
  Cevapla
 • HalitBinVelit 12 yıl önce Şikayet Et
  Suriyenin arkasında israil var?. ABD ,de arka planda ikili oynuyor ? pkk.ya destek veriyorlar?? amaç bizim bölgeyi karıştırmak?..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
 İspanya, Filistin'i resmen tanıdı
Çözümsüzlüğü dayatan ünlü tayfaya sert tepki: Bunların vasfı ne?