Davutoğlu: Balkan barışının önünü açacağız

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ''Balkan Savaşının geçtiği yerlerde, barış toplantıları yapacağız. Hem Edirne'yi tanıtacağız, hem de bu Balkan acılarını unutturup, bir Balkan barışının önünü açacağız'' dedi.

Davutoğlu: Balkan barışının önünü açacağız
Davutoğlu: Balkan barışının önünü açacağız
GİRİŞ 30.12.2011 18:01 GÜNCELLEME 30.12.2011 18:01
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

4. Büyükelçiler Konferansı için Edirne'de bulunan Davutoğlu, ziyaret ettiği Edirne Belediyesi girişinde Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi ve Belediye Bandosu eşliğinde karşılandı.

Sedefçi, makamında yaptığı konuşmada, ''Edirnemize hoş geldiniz şeref verdiniz. Osmanlı'ya başkentlik yapmış, tarih kültür kenti. Sizi ve büyükelçilerimizi ağırlamaktan büyük onur duyduk. Edirne'ye ayrı bir heyecan kattınız. Bunun devamını diliyorum. 1989'da Edirne'ye göç başlanmıştı. O günlerden bugüne barış şarkıları söyleme durumuna gelmişsek, bu da hükümetlerimizin, tümümüzün, tümünüzün büyük emeği katkısı var'' dedi.

Daha sonra Sedefçi, Bakan Davutoğlu'na Balkan Savaşı'nın sembolize edildiği bir plaket, Edirnekari ve Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ni anısında bir güreş heykelciği armağan etti. Davutoğlu da Sedefçi'ye gümüş bir tabak hediye etti.

Daha sonra Sedefçi, Davutoğlu'nu 2012 yılında yapılacak olan Tarihi Kırkpınar Güreşleri'ne davet etti. Bunun üzerine Davutoğlu, ''Güreşecek miyiz?, seyredecek miyiz?'' diye espri yaptı.

Davutoğlu, ''Kırkpınar'a uluslararası kimliğine yakışır bir şekilde inşallah bir çok bakan arkadaşla gelirim'' dedi.

Ardından Davutoğlu, Atatürk'ün Edirne'ye geldiğinde belediye binasında kaldığı Atatürk Odası'nı ziyaret etti.

Davutoğlu, Atatürk Odası'ndaki anı defterini imzalayarak, şunları yazdı:

''4. Büyükelçiler Konferansı vesilesi ile ziyaret ettiğimiz tarihi başşehrimiz Edirne'de sayın Belediye Başkanımızın misafiri olmaktan büyük onur ve mutluluk duyduk. Tarihi hatıralarla dolu belediye binamızda Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Edirne'yi ziyaretlerinde kaldıkları odada, onun aziz hatırasını bir kez daha hayal ettik. Bu mukaddes şehre emek veren bütün belediye çalışanlarımıza başarılar diliyor, en kısa zamanda tekrar bu güzel şehrimizi ziyaret etmeyi ümit ediyorum. UNESCO kültür mirasına giren güzel Edirnemizin ve Selimiye Camimizin ebediyete kadar bu mirası koruyarak, gelecek nesillere intikal edeceğine inancım tamdır.''

-Edirne'ye teşekkür-

Davutoğlu, belediye binası çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, Rumeli olan her şeyin güzel olduğunu söyledi.

İki günlük konferansın tamamlandığını ifade eden Davutoğlu, şöyle devam etti:

''Her şeyden önce bütün Edirneli hemşehrilerimize teşekkür ediyorum. Sayın Valimize, Belediye Başkanımıza misafirperverlikleri dolayısıyla ve hatta çarşıda pazarda, bize büyük mabet gösteren, özellikle de Romanya Dışişleri Bakanı Teodor Baconschi, hepimizin misafiriydi. Onu karşılayan Edirneli hemşehrilerimize, hem Edirne'yi seven biri olarak, hem de Dışişleri Bakanı olarak teşekkür ediyorum. Çok güzel bir ev sahipliği yaptınız, yaptılar. Dışardan gelen 13 soydaş milletvekili, 4 bakanı da büyük bir memnuniyetle gönderdiler. Ayrıca iki güzel mutlu haberi tekrar burada tehiden söylüyorum ayrılırken. Birincisi bugün uygun binalara da baktık. Dışişleri Bakanlığımızın temsilciliği açılacak. Biz sınır şehirlerimize aynı zamanda Dışişleri Bakanlığımızın Türkiye'yi dünyaya tanıtan şehirler olarak özel önem veriyoruz. Dışişleri Bakanlığı temsilciliğimiz, hem vilayetimiz, hem belediye başkanlığımız koordinasyon halinde çalışacak. İkincisi UNESCO kültür mirasına bu güzel Selimiyemizin dahil olmasıdır. uzun çabalar sonucu oldu bu. Tam bir koordinasyon içinde çalışıldı. Dışişleri Bakanlığımızın, Kültür Bakanlımğıızın yanında, yerel otoritelerimiz, valiliğimiz ve belediye başkanımız ve belediye teşkilatımız çok çaba sarf etti, çok gayret gösterdiler. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Hayırlı olmasını diliyorum. Böyle birlikte çalıştıkça, inşallah Edirnemizi çok daha güzel günlere taşıyacağız.''

Davutoğlu, ''Balkanlara bütün dost ve kardeş ülkelere halklara mesajımız, yeni yılda Balkanları birlikte daha güzel bir geleceğe taşımak'' diyerek barış mesajı verdi. Dışişleri Bakanı, Balkan Savaşının geçtiği yerlerde, barış toplantıları yapacaklarını ve hem Edirne'yi tanıtacaklarını hem de Balkan acılarını unutturup, bir Balkan barışının önünü açacaklarını söyledi.

Bakan Davutoğlu, daha sonra Edirne Belediyesi'nden ayrıldı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 3
 • SAMET EKEN 11 yıl önce Şikayet Et
  sakın. ortadoğu kan ağlıyor sizin sıfır sorun politikası ve BOP unuz sayesinde şimdi balkanlarıda işgal ettireceksiniz bırakın öyle kalsın
  Cevapla
 • nizam-ı cedit 11 yıl önce Şikayet Et
  abi balkanları da ateşe vermeyelim derim.... Bari Balkan halkları bir nebze olsun sukunete ermişken düşmanlarımızın gözünü açıp dikkatini çekip buralardaki insanları da zor duruma düşürmeyelim.. önce içimizdeki pislikleri temizleyelim enerjimizi bir yere yoğunlaştırır isek çok yönlü saldırıları bertaraf etmiş oluruz. Balkanlara el atalım ama önce şu Ortadoğu ve kürt meselesini bir çözüme kavuşturalım derim. çok yönlü siyaset iyidir ancak biz henüz o kadar palazlanmadık!
  Cevapla
 • ali ateş 11 yıl önce Şikayet Et
  aman davutoğlu. ortadoğu yu hallettin sıfır sorun diye balkanlara bari dokunma.yazıktır çoğu hem din kardeşimiz hemde milliyet.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Vatandaşa çifte dolandırıcılık! Şeytanın aklına bile gelmez
Gizli rapor soruldu! Netanyahu’nun sağ kolu CNN yayınında kekeledi!