'Türkiye 10 yıl sonra Almanya gücünde'

Avrupa Diplomatlar Birliği'nde Türkiye'yi temsil eden Ferhat Bozçelik: "AB'nin de öngördüğü üzre 10 yıl sonra Türkiye, Almanya'nın ekonomik gücünde olacak." dedi ve ekledi.

'Türkiye 10 yıl sonra Almanya gücünde'
'Türkiye 10 yıl sonra Almanya gücünde'
GİRİŞ 01.01.2012 16:43 GÜNCELLEME 01.01.2012 16:43
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Zana Yavuz'un haberi

Türkiye 10 yıl sonra AB'nin 3. ayağı olacak

Avrupa Birliği'nin (AB) en önemli sivil toplum örgütlerinden biri olan Avrupa Diplomatlar Birliği'nde Türkiye'yi işadamı Ferhat Bozçelik temsil ediyor. 2000'de dönemin Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Başkanı Günter Verheugen girişimiyle, Alman diplomat Günther Meinel başkanlığında, kurulan birlik insan hakları ve ticaret konusunda faaliyet gösteriyor.

İSLAMAFOBİYLE MÜCADELE

Doğa Yatırım Şirketi ortaklarından Ferhat Bozçelik, Hırvatistan'da tanık olduğu bir hak ihlali nedeniyle birliğin dikkatini çektiğini, bu olaydan sonra birliğe üye olduğunu söyledi.

11 Eylül'den sonra Avrupa'da oluşan İslamafobiyle mücadele ettiklerini belirten Bozçelik, Norveç'te yaşanan saldırının ardından yumuşayan ortamda birlik olarak Diyanet İşleri Başkanlığı ve Fener Rum Patriği Bartelomeos'u ziyaret ettiklerini söyledi. Bozçelik'in gündemindeki konuysa Almanya'da Hıristiyan ve Müslüman din adamlarını buluşturmak.

Bozçelik AB'nin verdiği teşvik ve fonlar konusunda Türkiye'nin yetersiz olduğunu ve AB projelerinden faydalanma oranının çok düşük olduğunu söyledi.

FON ALMA SORUNU

İşadamı Bozçelik 'Özellikle belediyeler böyle bir şansları olmasına rağmen AB kaynaklarından yararlanamadı. 10 projeden ancak biri onaylandı' diye konuştu.

AB YIKILMAZ

AB'nin ciddi bir sorun yaşadığını ancak yıkılacağı öngörüsünün yanlış olduğunu vurgulayan Bozçelik 'Almanya'ya bir şey olmadığı takdirde AB'ye bir şey olmaz' dedi. Yaşanan ekonomik krizlere rağmen Türkiye ekonomisinin ayakta kalmasının AB'yi şaşırttığını belirten Bozçelik şöyle dedi:

'AB'ye ihtiyacımız var. Türkiye 11 yıl sonra yaklaşık olarak bugünkü Almanya'nın ekonomik durumuna gelecek. AB de bu öngörüde bulunuyor. Şu anda Avrupa iki ayak üzerinde gidiyor ve ayaklardan biri aksıyor. Türkiye'nin bu üçüncü ayağı oluşturabileceğini düşünüyorlar. On yıl önce Türkiye'yi AB'de istemeyenlerin oranı yüzde 80 iken bugün bu oran yüzde 45-55 arasında. Önümüzdeki yıllarda bu oran daha da düşecek.'

İZMİR'E 630 MİLYON DOLAR KREDİ LİMİTİ

Türkiye'nin AB'den hak ettiği fonları alamadığını belirten Bozçelik, bu konuda çalışma yaptıklarını söyledi. Örnek olarak İzmir'i gösteren işadamı Bozçelik 2013'e kadar İzmir'e 613 milyon dolar kredi limiti hazırlandığını söyledi.

AB'nin yol, köprü, metro, çöp tesisi ve arıtma tesisi gibi projele kredi ve hibe verdiğini kaydeden Bozçelik, nanoteknoloji derslerinin verildiği bir kolejin 900 bin euro hibe aldığını söyledi.

Akşam

YORUMLAR 7
 • Skywolf 11 yıl önce Şikayet Et
  :)). Yıllık 2 trilyon dolara yakın ihracat yapan bir ekonomi Almanya, kendisi aynı zamanda bu konuda açık ara farkla dünya 1. dir...Dikkat edin 2 trilyon diyorum..Sahi bizim de 2011 ihracat rakamları açıklanıyor 2 gün sonra..Yaklaşık olarak kaçtı 150 milyar dolar mı? :)...Adamın aylık ihracatı senin yıllık ihracatını geçiyorsa, senin 2023 ihracat hedefin 500 milyar dolarsa, bize, 10 yıl sonra Almanyayız diyen adama gülmek düşer..Gerçekleri görerek, uçmadan, mantık dahilinde konuşma ve yorum yapmak daha sağlıklı olur kanaatindeyim.
  Cevapla
 • AnTi 11 yıl önce Şikayet Et
  hasan gültekin e. savas ciktiginda osmanli nekadar seriatla yönetiliyordu bi bilgin varmi:) olsa böyle yazmazdin zaten..tanzimat fermani diye bi ferma nin yayinlandigini bilsen onuda Osman lida seriati yavas yavas ortadan kaldirdigini bilsen yine yazmazdin..osmanlinin yikilmasi seriat den degil seriate uymayan yöneticiler yüzündendir..mustafa kamal e duruma el koyduran senin Halife n degilmiydi o akfasina göremi yapti ki yaptigi ne bugune kadar tek savastigi yunanli oda 15 bin askerle ve yunanlinin kacarken yaptiklarida cabasi kendi tarihinizi iyi okuyun amac seriatle yönetilen yere gitmek degil yasadigin yeri seriatle yönetttirmeye calismak..buda böyle olacak..almanya nin durumu iyiyse gel birde bize sor nasil iyi uzakdan davulun sesi hos geliyor nedense..benimc evremden bile kac kisi var kesin dönüs yapti TR ye ve bu bile almanya yi kara kara düsündürüyor bence avrupa merkezli ekonomi gazetelerini oku ne demek istedigimi anlayacaksin..bilmeden de sallama bidaha tas kafana gelir
  Cevapla
 • hasangulten 11 yıl önce Şikayet Et
  ŞERİATÇILARA. Şeriat Türkiye için hayırlı olsaydı Kurtuluş Savaşı öncesi ülkemizin şeriatla yönetildiği o dönemlerde- İngilizi,fransızı,Yunanı,İtalyanı ülkemizi işgal etmezdi.şeyhler,tarikat liderleri yurdumuz işgal edilirken neredeydi. Atatürk duruma el koymasaydı şimdi Türkiye diye bir ülke yoktu,bütün toprakları işgal edilmiş bir ülke ve düşman esareti altında bir halk vardı. birde bazıları Almanyada ekonomi batıyor,Almanya Türkiye den geriye gidiyor demiş,-o zaman Almanyada çalışan onca Türk işçisi niye geri dönüş yapmıyorda refah içinde dediğiniz yurdumuza geri dönüş yapmıyor. onca kişi yurt dışına gitmek,çalışmak için sıraya giriyor,hatta savaşın olduğu Lübnan gibi ülkelere gidip çalışanlarımız bile var. hem madem şeriatı övüyor,şeriat istiyorsunuz niçin gidipde şeriatın olduğu ülkelere yerleşmiyorsunuz,-
  Cevapla
 • FuJiN 11 yıl önce Şikayet Et
  Hasan Gülten. Şeriatın kelime manasını bilmediğin belli..saçma sapan konuşma istersen..Bu ülke şeriatla yönetilseydi 100amerika ederdi
  Cevapla
 • Kenan 11 yıl önce Şikayet Et
  ... Osmanlıya Dönsek, Şeriatla Yönetilsek Kötümü Olcak. Daha Şeriatın Ne Oldugunu Bilmezsiniz, Şeriati Öcü Gibi Görürsünüz. ŞEriat, Allahın Kanunlarıdır, Emirleridir. Müslümanım Diyorsan Şeriat Seni Korkutmaz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Macron'dan İsrail'e mesaj: Bunun mümkün olduğuna inanan var mı?
İsrail’den suikast planı! Türkiye de dahil dünyanın dört bir yanında katliama hazırlanıyor