Hollanda hükümeti Erdoğan'ı doğruladı

Hollanda hükümeti, Brüksel’deki saldırıyı gerçekleştirenlerden İbrahim el Bakraoui'yi, Türkiye'nin sınır dışı ettiğini doğruladı.

Hollanda hükümeti Erdoğan'ı doğruladı
Hollanda hükümeti Erdoğan'ı doğruladı
GİRİŞ 24.03.2016 23:03 GÜNCELLEME 24.03.2016 23:11
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Güvenlik ve Adalet Bakanı Ard van der Steur, konuyla ilgili parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi’ne gönderdiği yazıda, Türkiye’nin El Bakraoui’yi geçen sene 14 Temmuz’da Amsterdam’daki Schiphol Havaalanı’na gelen uçağa bindirerek, sınır dışı ettiğini bildirdi.

Türkiye’nin 14 Temmuz 2015 tarihinde Ankara’daki büyükelçiliklerine konuyla ilgili bir bilgi notu gönderdiğini kaydeden Van der Steur, notta El Bakraoui’yle birlikte Alman uyruklu bir kişinin daha Amsterdam’a gelen uçakla sınır dışı edileceklerinin yer aldığını kaydetti.

Van der Steur, meclise gönderdiği mektubun ekinde yer verdiği söz konusu notun başka detay içermediğini ileri sürdü.

Notta, sınır dışı edilmeyle ilgili herhangi ek bir bilginin bulunmadığını kaydeden Van der Steur, o tarihte hakkında arama kararı bulunmayan El Bakraoui’yle ilgili bir girişimde bulunmadıklarını ifade etti.

Van der Steur, Belçika pasaportuna sahip söz konusu kişiyle ilgili ulusal ya da uluslararası sistemde arandığına dair bilgi bulunmadığı için Schiphol Havaalanı’na geldiğinde harekete geçilmediğini sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel’deki terör saldırısına ilişkin, “Brüksel'de saldırganlardan biri daha önce Haziran 2015’te Gaziantep'te yakalayıp sınır dışı ettiğimiz kişidir. Sınır dışı işlemini 14 Temmuz 2015'te notayla Belçika Büyükelçiliğine iletmişiz. Belçikalılar adı geçeni serbest bırakmıştır. Bu kişinin yabancı terörist savaşçı olduğu yönündeki uyarımıza rağmen Belçika terörizmle bağlantısını tespit edememiştir. Hatta burada Hollanda da söz konusudur. Kendi isteği üzerine, Hollanda’ya da iade etmişiz. Nota ile oraya da bildirilmiştir. Ülkemizin hassasiyeti bakımından da bunu özellikle ifade ediyorum” açıklamasında bulunmuştu.

Aşırı sağcı Özgürlükler Partisi (PVV) lideri Geert Wilders, konuyla ilgili gün içinde yaptığı açıklamada söz konusu olayın gerçek çıkması halinde Başbakan Mark Rutte’nin istifa etmesi gerektiğini dile getirmişti.

Muhalefet partilerinin gelecek salı günü konuyu meclis gündemine taşımaları bekleniyor.

YORUMLAR 4
 • Göktürk 6 yıl önce Şikayet Et
  içimizdeki aşağılık batı yalayıcılarına özellikle sözcü ve cumhuriyet gazetelerine kapak olarak gönderin
  Cevapla
 • Tarık 6 yıl önce Şikayet Et
  Bilerek içeri almıyorlar gitsin daeşe katılsın diye tekrar. Rabbim yine Erdoğan'a yardım etti. Besledikleri terör geldi kendilerini vurdu.
  Cevapla
 • asil 6 yıl önce Şikayet Et
  besle pkk yi oysun gozunu
  Cevapla
 • Faik 6 yıl önce Şikayet Et
  Rte uyariyor. Bu kisiler sizin vatandasiniz teroristtir diyor.ama ne hollanda ne de belcika islem yapmiyor. Sonrada utanmadan rte daesle mucadele etmiyor diyenler cikiyor.belcika ve hollandanin vurdumduymazligi cok buyuk.tarihin en buyuk ihmali var.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Son Dakika: Devlet Bahçeli'den Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi için sürpriz öneri
Beyaz Saray'dan Türkiye açıklaması! Suriye operasyonuna vurgu yaptı!