The Sun gazetesine "çarpıtma" uyarısı

IPSO, gazetenin yayınladığı, ülkedeki her 5 Müslümandan birinin DAEŞ'e sempati duyduğunu iddia eden haberinin "yanıltıcı" olduğuna hükmetti.

The Sun gazetesine "çarpıtma" uyarısı
The Sun gazetesine "çarpıtma" uyarısı
GİRİŞ 26.03.2016 13:38 GÜNCELLEME 26.03.2016 14:44
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

İngiliz Bağımsız Basın Standartları Örgütü (IPSO) The Sun gazetesinin Paris'teki terör saldırılarının ardından yayımladığı ve ülkedeki her 5 Müslümandan birinin DAEŞ'e sempati duyduğunu iddia eden haberinin "yanıltıcı" olduğuna hükmetti.

IPSO, gazetenin 23 Kasım nüshasında birinci sayfadan verdiği "5 Müslümandan biri Cihatçı" başlıklı haberle ilgili kendisine ulaşan 3 binden fazla şikayet üzerine başlattığı incelemeyi sonuçlandırdı.

Haberin “doğruluk” kriterini ihlal ettiğini belirten IPSO, içerikte yer verilen anketin sunuluşunun da yanıltıcı olduğuna hükmetti.

The Sun, Paris'te meydana gelen terör saldırılarının ardından 23 Kasım'daki sayısında, bir ankete dayanarak yayımladığı haberde, İngiltere’de her 5 Müslümandan birinin DAEŞ’e katılmak için ülkeyi terkedenlere sempati beslediğini iddia etmişti.

CİHATÇI JOHN'U DA GÖRMEZDEN GELMİŞTİ

Gazete, haberinde Cihatçı John olarak bilinen ve infaz videolarıyla kamuoyunun gündemine giren İngiliz DAEŞ militanı Muhammed Emwazi’nin fotoğrafına da yer vermişti.

IPSO, haberin dayandırıldığı ankette sorulan sorular ile haberdeki iddiaların uyuşmadığına dikkati çekerek, ankette sempatiyle ilgili soruda DAEŞ’ten söz edilmediğinin altını çizdi.

İNANILMAZ ÇARPITMA

Ankette, “İngiltere’yi terk edip Suriye’deki savaşçılara katılanlar” ifadesi kullanılırken, The Sun bu ifadeyi "DAEŞ'e katılanlar" şeklinde değiştirmişti.

“Gazete anket sonuçlarını yansıtırken gerekli dikkati göstermemiş, sonuç olarak da haber önemli ölçüde yanıltıcı olmuştur” ifadesinin de yer aldığı IPSO kararının metni, yasal zorunluluk gereği gazetenin bugünkü sayısında 2. sayfadan yayımlandı.

IPSO’dan yapılan açıklamada, Suriye’ye gidenler ile orada savaşanlar, bu bireylere duyulan sempati ile bu bireylerin eylemlerine destek vermek, DAEŞ’in ideolojisine kapılanlar ile bu ideolojinin kendisi arasında önemli farklar olduğu, The Sun'ın bu ayrımları gözardı ettiği kaydedildi.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
ingiltere islam
YAZDIR
YORUMLAR 28
 • ceno 5 yıl önce Şikayet Et
  küfür tek millettir. mi desek bizde
  Cevapla
 • hanzala 5 yıl önce Şikayet Et
  müslüman dediğin cihad ehli olur zaten. keşke rakamlar doğru olsa. 1000 de bir olsun yine razıyız. adamalar propaganda yapa yapa cihadla terörü bir hale getirdiler. maleesef bizimkilerde bunu yedi. işid cihad hareketi değil terör örgütüdür. ama müslümanım diyen Efendimiz gibi cihad aşkı gayretiyle dolu olmalıdır.
  Cevapla
 • Maho 5 yıl önce Şikayet Et
  Böyle söylediklerine göre yine müslümanlara saldırmayı düşünüyorlar Bence her 5 Hıristiyan dan ve Yahudiden 2 si islam düşmanı bize görede böyle
  Cevapla
 • Zubeyr 5 yıl önce Şikayet Et
  İslami Devletini ancak ve ancak gerçek Müslüman kesim sever ve anlar. Sizler boş kesimsiniz anlayamazsınız cahiller sizi!
  Cevapla
 • Hakan 5 yıl önce Şikayet Et
  Resmen orta cagi fitnesi. Muslumanlari yuzde biri bile desteklemiyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Sergen Yalçın'dan Balotelli sözleri: Seviyesini belli etti!
CHP'ye çözümün adresi olarak bebek katilini göstermişti! HDP'li Temelli geri adım attı