Ukrayna profesyonel orduya geçiyor

Cumhurbaşkanı Poroşenko, önümüzdeki ekim ayından itibaren Ukrayna ordusunun tamamen sözleşmeli ve gönüllü askerlerden oluşacağını, zorunlu askerliğin kaldırılacağını açıkladı.

Ukrayna profesyonel orduya geçiyor
Ukrayna profesyonel orduya geçiyor
GİRİŞ 17.10.2016 00:54 GÜNCELLEME 17.10.2016 00:54
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Ukrayna'nın Harkov ilinde ordu birlikleri ile bir araya gelen Poroşenko, “Birçok siyasi, 15 yıl boyunca bize ordunun sözleşmeli, gönüllü askerlerden oluşacağını vadetti. Ekim ayının sonuna kadar altıncı dalga seferberliğin sona erdirilmesi talimatı verdim. Ekim ayından itibaren sözleşmeli, gönüllü orduya geçileceğinin altını çiziyorum" dedi.

Zorunlu askerlik yapacak 13 bin askerin de iyi askeri eğitim ve hazırlık sürecinden geçmesi gerektiğini belirten Poroşenko, bu askerlerin terörle mücadele bölgelerine gönderilmeyeceklerini ve sıcak çatışmaya girmeyeceklerini söyledi.

Çatışmalarda yer alan bazı askerlere devlet nişanı veren Ukraynalı lider, “Yeniden doğan bir orduya ve devlete sahibiz. Artık vatansever, güçlü, motive olmuş ve yüksek seferberlik düzeyine sahip bir devletiz" diye konuştu.

Ukrayna ordusunda 2016 başından bu yana 56 binden fazla kişi sözleşmeli olarak göreve başladı. 

Halihazırda Ukrayna'da zorunlu askerliğin süresi, yüksek öğrenim mezunları için 12, diğerleri için ise 18 ay. Sözleşmeli orduya geçilmesiyle, ülkede şu sıralar devam eden celp dönemi bir daha tekrarlanmayacak ve tüm askerler sözleşmeli veya gönüllü olarak silahlı kuvvetlere dahil olacak.

KAYNAK: DHA
ETİKETLER
profesyonel ordu
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Enes 4 yıl önce Şikayet Et
  Mantikli onlara nasil para vericeksiniz maddi kriz yokmu sizde
  Cevapla
 • mert akgün 4 yıl önce Şikayet Et
  Abuk sabuuk işler.Ukranya çabalyıp bocalayıp duruyor.Fayda vermez.Bir tane rus iskender füzesi yıllardır binbir zahmetle hazırladıkları ordularını 10 dakkada yok erder atar.
  Cevapla
 • osman ottoman 4 yıl önce Şikayet Et
  ukrayna yüksek tekonoloji üreten ülkelerden biri o senin dediğin füzenin alasını üretecek bilgi birikime sahipler uçak teknolojisinde abdb ingiltere fransa kadar bilgiye ve teknolojiye sahipler rus donanmasının yarısı ukraynanın elinde sadece profesyonel orduya ihtiyaçları var
  Cevapla
 • Oguz 4 yıl önce Şikayet Et
  Darısı başımız doğru düzgün eğitim almamış yarın eve gideceğim diye düşünen askerden bir şey olmaz.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Almanya'da tarihi gün: Merkel dönemi bitiyor
Son dakika: 25 Eylül koronavirüs tablosu açıklandı! Tabloda önemli düşüş