Dış basın referandum sonuçlarını nasıl gördü?

Türkiye'de 58 milyon seçmenin oyladığı anayasa referandumuyla ilgili ilk sonuçlar %51,4 Evet, %48,6 Hayır olarak açıklandı. Dış basın referandum oylamasını manşetlere taşıdı.

GİRİŞ 16.04.2017 20:39 GÜNCELLEME 17.04.2017 17:54
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

İngiltere: The Guardian: İngiltere'nin köklü gazetelerinden The Guardian, ilk sonuçların ardından, 'Erdoğan gücünü artırdı' başlığı atarken, anayasadaki değişikliğin 1923'den bu yana meydana gelen en köklü değişiklik olduğuna dikkat çekildi.

BBC: 'Erdoğan'ın Evet cephesi önde' başlığı atıldı.

Independent: Gazete, 'Erdoğan "üstün güce" sahip oldu' başlığını attı

ABD: CNN International: Köklü yayın kuruluşu CNN, "Türkiye, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a geniş kapsamlı yetki vermek için sandık başında' manşetini attı.

Almanya: Bild: Hayır kampanyaları yürüten Alman Bild gazetesi, 'Sonucu belli olmayan oyun' başlığını atarken, 'Türkiye'de Yüzde 54 Evet’ dedi ifadelerinde bulundu. Gazetenin internet sitesi referandum sonuçlarını canlı olarak aktardı.

Fransa: Fransa’da saat 17.45 itibarıyla gazetelerin internet sitelerinde ve haber kanallarında yayınlanan haberlerde “Evet” oyunun önde olduğu belirtiliyor.

Fransız haber kanallarında gün boyu aralıklarla ve canlı olarak İstanbul ve Ankara’daki seçim merkezlerinden yayın yapan muhabirler, Türkiye için “Demokrasinin geleceğini” belirleyecek olan referandumda “Evet” ile “Hayır” arasında kıran kırana bir yarış olmasının beklendiğini ifade ediyordu.

Le Figaro: Fransız gazete internet sitesinde yayınladığı haberde Türkiye’de sandıkların yüzde 90’ının açıldığını, son belirlemelere göre 55 milyon Türk seçmenin yüzde 52.7 oranında Cumhurbaşkanı’nın yetkilerinin artırılması yönünde bir karar verdiğini yazdı.

İskandinavya: İskandinav ülkeleri İsveç, Danimarka, Norveç, Finlandiya basınından pek çok haber sitesi, Türkiyedeki anayasa değişikliği referandumu sonuçlarını canlı olarak yayınlıyor.

YORUMLAR 28
 • Adalı 6 yıl önce Şikayet Et
  Şu bir gerçek ki Almanya başta olmak üzere bütün gavur camiasının oyununu bozdu Türk milleti...
  Cevapla
 • israfil çatalkaya 6 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye de GÜÇÜNÜ artırdı .saygılarımla
  Cevapla
 • BURHAN AKTAŞ 6 yıl önce Şikayet Et
  Kuduruyorlar içten içe. Korkuları manşetlerine yansıyor.
  Cevapla
 • vanlı kürtler 6 yıl önce Şikayet Et
  patladı içlerinde ne yazacaklarını bilemiyorlar adi ler
  Cevapla
 • Şeyh Holmes 6 yıl önce Şikayet Et
  :) Dünyada kaç ülkenin seçim sonuçları canlı yayınlanıyor ? Bakın bu efsanedir :D
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail'de kaos! Ehud Barak, Netanyahu'yu devirmek için Yahudileri sokağa çağırdı
Eski İsrailli Yahudi casus Jonathan Pollard: Gazzelileri İrlanda'ya gönderelim