Fransa'nın yeni başbakanı belli oldu!

Fransa'da Elysee Sarayı Genel Sekreteri Alexis Kohler, başbakanlık görevini geçici olarak üstlenecek ismin Edouard Philippe olduğunu açıkladı.

Fransa'nın yeni başbakanı belli oldu!
Fransa'nın yeni başbakanı belli oldu!
GİRİŞ 15.05.2017 16:08 GÜNCELLEME 15.05.2017 16:38
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Daha önce Sosyalist Parti üyeliği bulunan, halen merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisinden Ulusal Mecliste milletvekilliği yapan 46 yaşındaki Rouen doğumlu avukat Philippe'in kabinesini yarın Macron'a sunması, kabinenin ise Macron başkanlığında çarşamba günü ilk toplantısını yapması bekleniyor.

YILLAR SONRA BİR İLK

Bu seçimle birlikte Fransa'da yıllar sonra ilk kez Cumhurbaşkanı, kendi partisinden olmayan birini Başbakanlık görevi için görevlendirdi.

MACRON, MERKEZ SAĞA YAKLAŞMAYA ÇALIŞIYOR

Fransa'nın eski başbakanlarından merkez sağ politikacı Alain Juppe'nin ekibinden Philippe'in bu göreve atanmasının 11 ve 18 Haziran'da düzenlenecek milletvekili genel seçimlerinde çoğunluğu elde etmeyi amaçlayan Macron'un merkez sağa yaklaşma çabası olarak değerlendiriliyor.

Philippe, Fransa'nın kuzeyindeki liman kenti Le Havre'ın da belediye başkanlığını yürütüyor.

FRANSA, 11 HAZİRAN'DA SEÇİME GİDİLECEK

Fransızlar 11 Haziran'da milletvekili genel seçimi için sandık başına gidecek. İlk turda en az yüzde 50 oy alan milletvekili adaylarının doğrudan Ulusal Meclise gireceği yarışta, herhangi bir adayın yüzde 50'yi yakalayamadığı sandalyeler için ikinci tur seçimler yapılacak. 18 Haziran'daki ikinci tura, ilk turda yüzde 12,5 ve üzeri oy alan adaylar katılabilecek ve burada en fazla oyu alan aday milletvekili seçilecek

ETİKETLER
Edouard Philippe
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • yusuf 3 yıl önce Şikayet Et
    ama bu diktatörlük değilmi ? her şeyi tek adama vermişler . Başbakan'ı atıyor olmaz kardeşim yokmu orda bi CHP ve aym hatta ahim hatta ve hatta yerel mahkeme bilmem muhtar bile olur itiraz etsinler ya !!!
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye ile İran tepki gösterdi, Hindistan, Almanya ve Japonya destek çıktı: Büyük bir aptallık
Mario Mandzukic bombası patlıyor!