ABD'yi karıştıran asker artık serbest!

ABD ordusunda görevliyken önemli bilgileri Wikileaks'e sızdırmaktan dolayı hapis cezası alan Chelsea Manning Obama'nın ceza indiriminin ardından tahliye edildi.

ABD'yi karıştıran asker artık serbest!
ABD'yi karıştıran asker artık serbest!
GİRİŞ 17.05.2017 15:15 GÜNCELLEME 17.05.2017 15:15

ABD askeri olarak 2009'da görevlendirildiği Irak'ta gizli belgelere erişim hakkı bulunan ve bu belgeleri 2010'da WikiLeaks'e sızdıran Chelsea Manning bugün tahliye edildi.

ABD ordusu tarafından Irak'ta 2010'da tutuklanan Manning, 700 binden fazla gizli belgenin sızdırılması suçlamasıyla Ağustos 2013'te 35 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

CEZAEVİNDEN CİNSİYET DEĞİŞTİRDİ

Cezaevindeyken cinsiyet değiştirdiği için Bradley Edward Manning olan ismini Chelsea Manning olarak değiştiren ABD askeri, eski ABD Başkanı Barack Obama tarafından, Obama görevini Donald Trump'a devretmeden 2 gün önce affedilmişti.

ORDU BÜNYESİNDE KALMAYA DEVAM EDECEK

ABD ordusu sözcüsü Dave Foster, iki gün önce yaptığı bir açıklamada, Manning'in ABD ordusu bünyesinde kalmaya devam edeceğini, sağlık hizmetlerinden yararlanabileceğini, ancak kendisine herhangi bir maaş ödemesi yapılmayacağını bildirmişti.

ABD HELİKOPTERLERİNİN IRAKLI SİVİLLERİ ÖLDÜRDÜĞÜ GÖRÜNTÜLERİ SIZDIRMIŞTI

Manning'in WikiLeaks'e sızdırdığı 700 binden fazla gizli belge içinde, ABD helikopterlerinin Iraklı sivilleri öldürdüğü görüntüler de bulunuyordu. Sızdırılan belgeleri yayınlayan WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange daha önce Manning'in affedilmesi durumunda, İngiltere'deki Ekvador Büyükelçiliği'nden çıkarak yargılanmayı kabul edeceğini söylemişti.

SERBEST BIRAKILMASI İÇİN İMZA TOPLANMIŞTI

ABD kamuoyunu kendisini belge sızdırdığı için 'hain' olarak tanımlayanlar ve ABD ordusunun yanlışlarını ifşa ettiği için 'kahraman' olarak görenler şeklinde ikiye bölen Manning için, serbest bırakılması talebiyle yüzbinlerce imza toplanmıştı.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Altın fiyatları bir anda fırladı: Gram altın 1000 TL'nin üstüne çıktı
Başkan Erdoğan'dan flaş talimat! Türkiye'den Libya hamlesi