ABD'den skandal S-400 hamlesi!

ABD yönetimi, Türkiye’ye de S-400 füze savunma sistemi satacak olan “Rosoboronexport” ile “Almaz-Antey” şirketlerini kara listeye aldı.

GİRİŞ 29.10.2017 16:25 GÜNCELLEME 29.10.2017 16:34
Bu Habere 108 Yorum Yapılmış

ABD yönetimi Rusya'ya yapacağı yaptırımlara S-400 maddesini de ekledi. Buna göre S-400 üreten ve satan firmalar ABD'nin kara listesinde yer alacak.
 
YENİ YAPTIRIMLAR SAVUNMA SİLAHLARINI DA KAPSIYOR
 
ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Kongre'ye gönderilen taslak listeyi Amerikan New York Times gazetesi yayınladı. Seçimlere müdahale ettiği gerekçesiyle Rusya'ya yeni yaptırım öngören tasarıyı onaylayan ABD Kongresi Rusya'nın S-400 savunma sistemleri ve Kalaşkikov silahlarını üreten, satan firmaları kara isteye alma maddesini de tasarıya ekledi.
 
TASARI GECİKTİ
 
1 Ekimde tamamlanması beklenen tasarı bu zamana kadar uzayınca, muhalifler ABD yönetiminin Rusya ile işbirliği içinde olduğu idddialarını ortaya attı. Konu ile ilgili açıklamada bulunan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, yasanın bu kadar gecikmesinin nedeninin Rusya ile ticaret yapan müttefikler olduğunu ve bunların da ticaretten etkilenmesini istemedikleri için bekletildiğini belirtti.
 
Türkiye, bir süre önce Rusya ile S-400 anlaşması yapmıştı. Suudi Arabistan da Moskova'dan silah alımı anlaşmalarına imza atmıştı. ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert nihai listenin resmen duyurulacağı, listedeki kişi ya da şirketlerle iş yapan üçüncü taraflara tanınacak üç aylık geçiş sürecinin 28 Ocak'ta dolacağını kaydetti.
 
"ABD ÜÇÜNCÜ ÜLKELERE BASKI YAPACAK"
 
Rusya dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, "Yaptırım listesi ocak ayında uygulanmaya başladığında pratikte Washington yönetimi kendi koyduğu kuralları üçüncü ülkelere empoze etme mekanizmasını da çalıştırmış oluyor. Böylece istediği üçüncü ülkeye (Benim koyduğum yaptırımları çiğniyorsun) diyebilecek. İşte bu uluslararası hukuk ve normların ABD tarafından tamamen ayaklar altına alınması girişimi bizi tedirgin ediyor" dedi.
 

YORUMLAR 108
 • cafer 4 yıl önce Şikayet Et
  abd ye teşekkür ederiz. en zaından eskisi gibi iki yüzlülük yapıp da müttefikiz türkiye gibi açıklamalar yapmıyorlar.düşmanlıklarını artık alenen gösteriyorlar.yani bir savaş varsa kimle savaşacağımızı açıkça görelim di mi
  Cevapla
 • vatandaş 4 yıl önce Şikayet Et
  abd ve ab karşıysa biz doğruyoldayız demek durmak yola hızlı yola devam.
  Cevapla
 • heval 4 yıl önce Şikayet Et
  ABD den hemen kurtulmalı. terör sevici ABD Yahudi siyonizmin kuklası durumunda
  Cevapla
 • sss 4 yıl önce Şikayet Et
  demedi demeyin bu abd TÜRKİYE YE saldırıyı planlıyor ama bu kez maşalarıyla değil direk kendisi onun içinde uçaklarını vuracak kapasitede denetimi kendisinde olmayan s 400 ler büyük tehlike planlarını tehlikeye düşürüyor bir an önce alalım rusya da abd ye karşı üstünlük kurmak istiyorsa bunların teslimatını hızlandırır
  Cevapla
 • misafir 4 yıl önce Şikayet Et
  Büyük stratejik ortak bizi yine sevmiş es geçmiyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
CHP'nin Ali Cengiz oyunu deşifre oldu... Kılıçdaroğlu'nun rozet taktığı muhtar konuştu
Araç sahipleri dikkat! Zorunlu trafik sigortası için yeni rakamlar belli oldu