Sokağa indiler! Kudüs kararına silahlı tepki

ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasının ardından Hamas'ın silahlı kanadı Kassam Tugayları askeri geçit töreni düzenledi.

GİRİŞ 08.12.2017 09:25 GÜNCELLEME 08.12.2017 09:52
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, ABD'nin Kudüs kararına tepki olarak askeri geçit töreni düzenledi.

Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Beyt Hanun beldesinde düzenlenen törende, Kassam Tugayları'nın kullandığı hafif ve ağır silahlar ile tanksavar füzeler ve roketler sergilendi.

Kassam Tugayları adına konuşma yapan yüzü maskeli Ebu Hamza, Hamas ve Kassam, Filistin'de olduğu sürece ABD'nin kararının rüzgarla geçip gideceğini söyledi.

İsrail'i asla tanımayacaklarını ifade eden Ebu Hamza, Arap ve İslam ülkelerinin halklarına genel seferberlik çağrısında bulunarak, halklardan karara karşı protesto gösterileri düzenlemelerini istedi.

ABD Başkanı Donald Trump, dün akşam düzenlediği basın toplantısında, BM Güvenlik Konseyi'nin 1980 yılında İsrail'in Doğu Kudüs'ü ilhak ederek başkent ilan etmesini geçersiz sayan 478 sayılı kararına rağmen "Kudüs'ü resmen İsrail'in başkenti olarak tanıma zamanı geldi." ifadesini kullanmıştı.

Trump, ayrıca Dışişleri Bakanlığına, ülkesinin Tel Aviv'deki büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması için hazırlıklara başlaması talimatı verdiğini açıklamıştı.

NASRALLAH: BİR SABAH UYANDIĞIMIZDA AKSA'YI YIKILMIŞ GÖRÜRSEK ŞAŞIRMAYALIM

İran destekli Hizbullah örgütünün Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasını yeni Balfour Deklarasyonu olarak değerlendirdi.

Nasrallah, bir televizyondan canlı yayınlanan konuşmasında, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ün "İsrail'in başkenti" olarak tanıması ve Tel Aviv'deki büyükelçiliğin Kudüs'e taşınması kararına tepki göstererek, "Trump'ın Kudüs hakkında verdiği karar yeni bir Balfour Deklarasyonu'dur." dedi.

Nasrallah, "İsrail, Arap devletlerinin, Avrupa'nın, Rusya'nın yada Çin'in ne yaptığını umursamıyor. Sadece ABD'nin duruşunu önemsiyor. Trump'ın bu adımı uluslararası anlaşmaları ihlal etmesi yönünde İsrail'i cesaretlendirecek." ifadelerini kullandı.

Mescid-i Aksa'nın tehdit altında olduğunu belirten Nasrallah, "Bir sabah uyandığımızda Aksa'nın yıkıldığını görürsek şaşırmayalım. Bütün Filistinliler Doğu Kudüs'ün devletlerinin başkenti olması konusunda hemfikir. Ancak bugün ABD, anlaşmalara rağmen bunu reddetti." diye konuştu.

ABD Başkanı Trump, dün akşam düzenlediği basın toplantısında, BM Güvenlik Konseyi'nin 1980 yılında İsrail'in Doğu Kudüs'ü ilhak ederek başkent ilan etmesini geçersiz sayan 478 sayılı kararına rağmen, "Kudüs'ü resmen İsrail'in başkenti olarak tanıma zamanı geldi." ifadesini kullanmıştı.

Trump, ayrıca Dışişleri Bakanlığına, ülkesinin Tel Aviv'deki büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması için hazırlıklara başlaması talimatı verdiğini açıklamıştı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 11
 • Misafir 3 yıl önce Şikayet Et
  Neyi bekliyonuz kardeşim amacınız reklam yapmakmı almışınız keleşleri.yakın ateşi neyi bekliyonuz siz ateşi yakın dumanı gören türkiye görecektir pakistan katar kuveyt hepimiz biriz.ama reklam zamanı degil canlar.
  Cevapla
 • YA KADİR-İ MUTLAK 3 yıl önce Şikayet Et
  hamas yanan gönlüme su serpti.rabbim kuvvetlerinin birini bin eylesin AMİİİN.
  Cevapla
 • yavuz 3 yıl önce Şikayet Et
  bu kardeşler candır. Allahım yollarını açık etsin. silahları keskin olsun. Allah için kafirlerin canlarını alsınlar inşAllah
  Cevapla
 • kemal 3 yıl önce Şikayet Et
  çok güzel çok
  Cevapla
 • asi ihtiyar 3 yıl önce Şikayet Et
  Eger aksa yikilirsa israili haritadan silmemize ne engel olabilir, imani acidan.?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kum fırtınası çıktı! Yol trafiğe kapatıldı
Son dakika: Türkiye'nin geliştirdiği strateji tüm dengelerini alt üst etti!