Dünyaya kritik uyarı: Kırmızı alarma çıkartıldı

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres yeni yıl konuşmasında, dünyayı 2018 yılında da bekleyen tehlikelere karşı uyardı.

Dünyaya kritik uyarı: Kırmızı alarma çıkartıldı
Dünyaya kritik uyarı: Kırmızı alarma çıkartıldı
GİRİŞ 01.01.2018 21:28 GÜNCELLEME 01.01.2018 21:28
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

BM Genel Sekreteri Guterres, kriz, milliyetçilik, yabancı düşmanlığı, sosyal eşitsizliğin arttığı dünyayı 2018 yılında yeni tehlikelerin beklediği uyarısını yaptı. Guterres, "alarm seviyesini kırmızıya çıkarıyorum" dedi.

KIRMIZI ALARM UYARISI

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres yeni yıl konuşmasında, dünyayı 2018 yılında da bekleyen tehlikelere karşı uyardı. Guterres, "2018'in ilk gününde, alarm çalıyorum. Dünyamız için alarm seviyesini kırmızıya çıkarıyorum" uyarısını yaptı.

 

Guterres, BM Genel Sekreterliği görevini üstlendiği 2017 yılına atıfta bulunarak, geçen yılki konuşmasında 2017 yılını "barış yılı" yapma çağrısını hatırlattı ve "Maalesef tam tersi oldu" dedi. Guterres, 2017 yalında krizlerin arttığına ve yeni tehlikelerin oluştuğuna dikkat çekti.

Guterres pazar günü yayımlanan yeni yıl konuşmasında yaptığı uyarıyı başta, Soğuk Savaş Dönemi'nden bu yana hiç olmadığı kadar artan nükleer silah endişesine dayandırdı.

“KRİZLERİ VE NEFRETİ ANCAK BERABER YENEBİLİRİZ”

Uluslararası toplumu birlik olmaya çağıran BM Genel Sekreteri, “sorunların ancak birlik olunarak aşılabileceğini” vurguladı. Guterres, "Krizleri aşabilir, nefreti yenebilir ve ortak değerleri savunabiliriz. Ancak bunu sadece birlikte yapabiliriz" şeklinde konuştu.

BM Genel Sekreteri, iklim değişikliğinin etkileri, artan sosyal eşitsizlik ve insan hakları ihlallerine dikkat çekerek, "Milliyetçilik ve yabancı düşmanlığının artışa geçtiğini" belirtti.

"Buna karşı ancak birlikte mücadele edebiliriz, geleceğimiz buna bağlı" diyen Antonio Guterres, dünya genelinde devlet ve hükümet başkanlarına da çağrı yaptı. BM Genel Sekreteri, ortak hedeflerle insanlardaki güven duygusunun yeniden inşa edilmesini istedi.

YAZDIR
YORUMLAR 9
 • ismail hakkı 3 yıl önce Şikayet Et
  insanı katlettirmeye sesiniz çıkmazsa kendinize güvenli bölge bulamayacaksınız. kırmızı ne ki mor ötesine geçmeniz gerek.
  Cevapla
 • Abd ve İsrail 3 yıl önce Şikayet Et
  Şu dünyadan ABD ve İsrail'i çıkarın. Barış tüm dünyaya hakim olsun.
  Cevapla
 • murat 3 yıl önce Şikayet Et
  193 üyeli birleşmiş milletler .....Neyin birleşmesi kardeşim...Beşi birleşmiş gerisi ''seyirci milletler'' olmuş.
  Cevapla
 • tachiwaza 3 yıl önce Şikayet Et
  Şu Dünyada ABD ve İsrail olduğu müddetçe, kırmızı ışıklar asla sönmeyecektir.
  Cevapla
 • cenk 3 yıl önce Şikayet Et
  arapları unuttun kardeşim
  Cevapla
 • ..... 3 yıl önce Şikayet Et
  Günaydın..... Merhamet, paylaşmak, acımak ve daha bir sürü güzel özellik. Siz söyleyin bı zaten öyle bir medeniyetten geliyoruz, Allah'ın izniyle öyle de devam ediyoruz...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: İzmit'te korkunç kaza: 3 ölü
Renault'dan Türkiye'ye özel plan! Kararını açıkladı