Afganistan'dan ABD itirafı! 6 ay dayanamayız

Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, Afgan ordusunun ABD'nin desteği olmadan en fazla 6 ay ayakta kalabileceğini söyledi.

Afganistan'dan ABD itirafı! 6 ay dayanamayız
Afganistan'dan ABD itirafı! 6 ay dayanamayız
GİRİŞ 15.01.2018 10:46 GÜNCELLEME 15.01.2018 10:46
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Gani, CBSNews'den Lara Logan ile yaptığı söyleşide, Afganistan'da 16 yılda bir trilyon dolara mal olan savaşa rağmen başkent Kabil'de güvenliğin sağlanamamış olmasına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Gani, Kabil'deki duruma ilişkin "gaddarlığın ve vicdansızlığın seviyesi inanılmaz" ifadesini kullanarak, bu sorunun üstesinden gelinebilmesi için tüm kaynakların bir araya getirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Afganistan'da uluslararası boyutta 21 terör örgütünün faaliyet gösterdiğini ve bölgeye onlarca intihar bombacısının gönderildiğini vurgulayan Gani, Taliban'ın insanları terörize ederek hükümetle ilgili şüphe tohumlarını ektiğini, bunun sonucunda başkentte ölümünü isteyen öfkeli göstericilerin toplandığını kaydetti.

Gani, son dönemde çok sayıda Afgan askeri ve polisinin öldüğünün hatırlatılması üzerine nesiller boyu sürse de Afganistan güvenliğe kavuşturulana kadar mücadeleye devam edeceklerini belirtti.

Eşref Gani, ABD'nin desteğini çekmesi halinde hükümetinin üç gün içinde çökeceği yorumları için de "Kaynak bakımınından kesinlikle haklılar. ABD desteği ve imkanları olmadan ordumuzu altı ay destekleyemeyiz." değerlendirmesini yaptı.

-Gani, BM Güvenlik Konseyi heyetiyle bir araya geldi

Bu arada Gani'nin ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley'in de yer aldığı BM Güvenlik Konseyinden üst düzey bir heyetle görüşme yaptığı bildirildi.

Afganistan hükümetinden yapılan açıklamada, Gani ve heyetin dün Kabil'de bir araya geldiği ve Afganistan'daki güvenlik durumunu ele aldığı belirtildi.

Gani'nin, Çin, Rusya ve İngiltere'nin temsilcilerinin de hazır bulunduğu görüşmede, BM'nin Pakistan'a baskını sürdürmesini talep ettiği kaydedildi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 11
 • kenan 4 yıl önce Şikayet Et
  bu satılmış adam kimi kandıryor acaba ! o bahsettiği "21 uluslararası terör örgütleri" dediği örgütlerin hepsi abd nin eğitip-donattığı caniler olduğunu bilmeyen mi var. o 21 örgüt abd nin "has adamları". bu gani yi ve gani gibi satılmışları kahreyle Allahım (amin).
  Cevapla
 • murtaza 4 yıl önce Şikayet Et
  Afganistan'daki terör gruplarını yoktan var eden amerika terör devletidir, yani kendi çizip kendi oynuyor.
  Cevapla
 • Misafir 4 yıl önce Şikayet Et
  1919 yılında ingilizleride yenmişti bu afganlar ,ruslarıda patlatı abd gidici afgan halkı artık kendini toplayıp bir halk olarak bütündevlete egemen olmalı işgalcilerde naş naş tüğmeli.
  Cevapla
 • Adem 4 yıl önce Şikayet Et
  Halkın desteği olmadan güvenlik olmaz. Her yere keyfi müdahale eden bir abd ye de halk destek vermez. Rusya gibi abd yide bitirir İnşaallah Afganistan.
  Cevapla
 • Urfa zaza 4 yıl önce Şikayet Et
  Tavşan kaç, tazı tut.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
NATO üyesi ülkeden NATO'ya rest: Askerlerimizi geri çekeriz
F-35 savaş uçağı düştü, çok sayıda yaralı var