Yunan basını: Türkler başardı...

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, KKTC’nin münhasır ekonomik bölgesinde İtalyan bir şirkete doğalgaz arama ruhsatının ardından başlayan gerilim devam ediyor.

Yunan basını: Türkler başardı...
Yunan basını: Türkler başardı...
GİRİŞ 12.02.2018 07:28 GÜNCELLEME 12.02.2018 07:31
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Rum tarafının durumla ilgili olarak ABD’nin Lefkoşa Büyükelçiliği’ni ziyaret ederek durum hakkında bilgi verdiği ortaya çıktı. GKRY lideri Anastasiadis ise gazetelere “Sorunu diplomatik yollardan çözmek için tüm gayretimi kullanacacağım”  açıklamasını yaptı. 

SAVAŞ GEMİLERİ ENGELLEDİ

 

 

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Doğu Akdeniz’i KKTC çevresi de dahil 13 ayrı parsele ayırarak doğal gaz aramaları için ruhsatlandırmıştı. Ancak ne Türkiye ne de KKTC bu parselizasyonu kabul etmemiş, bu durumun uluslararası hukuka aykırı olduğuna dair gerekli uyarıları yapmıştı.  Buna rağmen Rum yönetiminden aldığı ruhsatla 3 gün önce Gazimağusa yakınlarındaki “3. Parsel” denilen bölgeye gelen bir İtalyan sondaj gemisi, bölgede uluslararası hukuka uygun olarak eğitim yapan ve bunu daha önceden duyuran Türk savaş gemileri tarafından engellenmişti. Bölgedeki gergin bekleyiş devam ederken Yunan ve Rum basınında süreçle ilgili yeni detaylar yer aldı.

İTALYANLAR GELECEK

GKRY lideri Anastasiadis, Yunanistan’da yayımlanan Ta Nea gazetecine yaptığı açıklamada gerilimi “Diplomatik yollarla” çözmek için tüm gayretini kullanacağını söyledi. Gazete İtalyan Eni şirketinin üst düzey yöneticilerinin de GKRY’e gelerek yeni çözüm önerileri sunacaklarını da yazdı. 

ABD ELÇİSİNE GİTMİŞLER

Yunan gazetesinin haberinde sürece dair dikkat çeken başka bir detay da yer aldı. Gazete, Rum yönetiminden yetkililerin ABD’nin Lefkoşa Büyükelçiliği’ni ziyareret ederek durumla ilgili ABD temsilcilerini bilgilendirdiğini yazdı. Haberde sürecin tarafı olmayan ve herhangi bir şekilde ABD ile ilgili olmayan bir konuda ABD elçiliğinin neden bilgilendirildiğine dair bir açıklama yer almadı. 

SULAR ISINDI

Rum tarafının Filelefteros gazetesindeki bir başka haberde ise Türk savaş gemilerinin bölgedeki deniz trafiğine de müdahale ettikleri, Tartus limanından Rusya’ya giden bir Roro gemisinin rotasını değiştirdikleri, İskenderiye’den Tartus’a gelen bir gemiyi de bölgeden ulaştırdıkları iddia edildi. Ayrıca bölgede  sabah saatlerinden öğlen saatlerine kadar israilhava kuvvetlerine ait golf stream 650 tipi bir elektronik harp uçağının 43 bin feette Türk gemilerinin batısında, Kıbrıs ile İsrail arasında “dikkat çekici” bir uçuş yaptığı da yazıldı.

"TÜRKLER PARSELİ BLOKE ETTİ"

Yunanistanın en yüksek tirajlı gazetesi olan  Kathimerini de, Türkiyenin 2 fırkateyn 2 korvet ve 2 denizaltı ile 3. parseli “tam anlamıyla bloke ettiklerini”,  önümüzdeki günlerde İtalyanların kararına bağlı olarak krizin gelişebileceğini ve muhtemelen platformun 2 veya 9 nolu parsele gidebileceğini yazdı. 

"DE FACTO BİR BAŞARI, ŞÜPHE YOK"

Gazete haberinde “Türklerin bu son hareketi kendileri için, De Facto bir başarı anlamına geliyor. Buna şüphe yok” ifadeler yer aldı. Gazete Türkiye’nin bundan sonra 3. Parsel için İtalyanlarla müzakere etmek isteyeceğini bunun da Rum tarafı için “kötü sonuçlar” doğuracağını da yazdı.

KAYNAK: MİLLİYET.COM.TR
YORUMLAR 7
 • Temel candan 4 yıl önce Şikayet Et
  Hasta adam kavrami yerine arkadan vurma baska bir isle mesgulken firsatcilik rumun batinin genetiginde var Topunuz gelin mantigi yanlisdir Tek tek bunlarla mucadele olmalidir Cunku kurtuluş savasi yeniden baslattilar kardesim
  Cevapla
 • Muslihun 4 yıl önce Şikayet Et
  Ulan yunan sıranı bekle... Daha sırada çok bekleyen var!..
  Cevapla
 • Abdurrahman 4 yıl önce Şikayet Et
  Bi afrin de size yaparız
  Cevapla
 • Belki olur 4 yıl önce Şikayet Et
  Yunanistan da bi yandan başladı, teker teker gelin be kardeşim.
  Cevapla
 • Pir-i Reis 4 yıl önce Şikayet Et
  Kardeş topu birlikte gelse ne olur kaç yazar hiç bir materyali yokken çanakkaleden geçit vermemiş bir güç var.
  Cevapla
 • muhammet aydın 4 yıl önce Şikayet Et
  tükler dünyayı kurtaracak ırktır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Çocuklarda Strep A alarmı: Şu ana kadar 6 çocuk öldü!
CHP yönetimindeki İstanbul'da şaşırtmayan görüntü! Tramvaya binenler bakın nerede indi