ABD-Rusya anlaşacak! İşte Afrin ve Menbiç planları

Rusya ile Suriye konusunda anlaşmak isteyen ABD Başkanı Trump, buna karşı çıkan en yakınındaki isimleri bile gözden çıkardı. Rusya ve ABD'nin planlarının hayata geçebilmesi için Türkiye kritik öneme sahip...

ABD-Rusya anlaşacak! İşte Afrin ve Menbiç planları
ABD-Rusya anlaşacak! İşte Afrin ve Menbiç planları
GİRİŞ 26.02.2018 12:11 GÜNCELLEME 26.02.2018 12:11
Bu Habere 37 Yorum Yapılmış

Tüm gözler  Putin’in özel temsilcisi Vitaly Naumkin'in 27 Şubat'ta ABD'de yapacağı Suriye konuşmasında...

ÖNCE AFRİN SONRA DA MÜNBİÇ

 

 

- Rusya ile birlikte Suriye’ye kalıcı bir düzen getirilmesi imkânı doğduktan sonra Trump, kendini Amerika halkına Suriye konusunda verdiği sözü tutmuş olarak görecek. Oradaki misyonunu sadece DEAŞ ile mücadeleyle sınırlı tutan Pentagon da Trump ile aynı fikirde. Suriye’de atılacak adımlar konusunda Rus istihbaratı ile işbirliği yapmakta olan CIA da bu adımlara onay veriyor.

- Rusya ile bir plan çerçevesinde işbirliğine karşı olan yönetim içindeki bazı güçlerse özellikle Rusya soruşturmasında sürekli çıtayı yükselterek Trump’ın elini zorlayıp onu bu plandan vazgeçirmeye çalışıyor.

TRUMP, PUTİN İLE ANLAŞMAK İSTİYOR

- Ancak Trump’ın da özelikle Naumkin planı bazında Rusya ile işbirliğini istediği ve bunun önünde engel olarak gördüğü yönetim içindeki McMaster gibilerini temizlemeye kararlı olduğu anlatılıyor Washington’da.

- Rusya, Afrin’de YPG ile Suriye merkez yönetimini bir arada yaşamak bazında anlaştırmaya niyetli. Trump bu süreci yakından izliyor.

- Washington’daki konuları bilen uzmanlar, eğer bu Afrin’de başarılabilirse Trump’ın bunun Münbiç’e de model olabileceğini düşündüğünü söylüyor. Yani ABD Münbiç’ten çekilecek ama bölgeyi YPG ile birlikte çalışacak Suriye askeri gücüne bırakma planını oluşturuyor.

TÜRKİYE’NİN KAYGILARINA ÇÖZÜM ARAYIŞI

- ABD Türkiye’nin buna itiraz etmeyeceğini düşünüyor ve Trump’ın Fırat’ın doğusu ve batısı ile ilgili olarak Türkiye’nin ulusal güvenlik kaygılarına cevap verecek bir formül için Putin ile görüşmeyi düşündüğü de ifade ediliyor.

- Washington’daki birimler, bu konuda Rus istihbaratının CIA’ya Türkiye ile Suriye merkez hükümetinin bir diyaloğa girmesinin en iyi çözüm olduğunu ilettiğini ancak Amerikan birimlerinin bu konuda acele davranılmamasını tercih ettiğini kaydediyor.

- Ancak Naumkin burada merakla beklenen 27 Şubat konuşmasını yaptıktan ve bunun arkasından Trump’ın Putin ile konuşması gerçekleştikten sonra bu süreçlerin hızlanabileceği de vurgulanıyor.

- Trump’ın Fırat’ın doğusu için Kuzey Irak modeli bazında Rusya ile anlaşma ihtimalinin bulunduğu da belirtiliyor Washington’da.

Bilgileri HaberTürk yazarı Serdar Turgut köşesinden paylaştı.

YORUMLAR 37
 • H.B.V. 6 yıl önce Şikayet Et
  Kaygı maygı yok! pkk,ypg,pyd, ; Yıllardır Türkiyeye saldırıyor,Sivil,Asker,Polsi,Çoluk çocuk Bombalıyor,Katlediyor öldürüyor! bunun kaygısımı olur!!
  Cevapla
 • Çiçek 6 yıl önce Şikayet Et
  Bunların niyeti bence kötü bunlara güvenmeyin insanlara açılmadan vurun öldürün toprağını alın diyen bir insandan hayır gelmez kendine de hayır gelmez bunlara bu gün ve bunlar bu dünyadan göçtükleri zamanda hep beddua etcekler faydasız insanlar elleri kanlı
  Cevapla
 • emre terzi 6 yıl önce Şikayet Et
  doğu gutayla ilgili konuşcak bişeyleri yok . afrinle münbiç e taktılar
  Cevapla
 • Osman 6 yıl önce Şikayet Et
  Derinliğiniz yoksa başkalarının papağanı olursunuz.ABD'yi tanımak için, Seyyit kutup'un beşeri sulh ve İslam kitabını okumalısınız!Evanjelisleri tanımalısınız.Türkiye'nin tarihsel gücünü bilgi birikimini tanımalısınız!
  Cevapla
 • Yavuz 6 yıl önce Şikayet Et
  Hala PKK 'yı nasıl kurtarırız çabasındalar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
'2025 sonuna kadar rahat yok' İşte bankacı gözüyle 2025'in röntgeni
PKK marşı ile halay çekmişlerdi: "Ölürüm Türkiyem" dinletildi