TİKA’dan Telafer’in Eğitim Altyapısına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Irak’ın Telafer kentinde DEAŞ saldırıları sonucu tahrip olan ilkokul, ortaokul ve lise olmak üzere toplam üç okulun tadilatı tamamlandı.

TİKA’dan Telafer’in Eğitim Altyapısına Destek
TİKA’dan Telafer’in Eğitim Altyapısına Destek
GİRİŞ 31.03.2018 10:40 GÜNCELLEME 31.03.2018 10:40

TİKA, Telafer’de DEAŞ saldırıları sonucu tahrip olan ilkokul, ortaokul ve lise olmak üzere toplam üç okulun tadilatını tamamlayarak her yaştaki Telaferli Türkmen çocukların yeniden eğitim yuvalarına kavuşmasını sağladı.

Al-Zahed Ortaokulu için tadilat sonrası düzenlenen programa T.C. Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, Telafer Eğitim Müdürü Muhammed İbrahim, TİKA yetkilileri, Okul müdürü, öğretmenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

T.C. Bağdat Büyükelçisi Yıldız, Türkiye ile Irak arasında bir bağ olan Türkmenlere yönelik eğitim alanında verilen bu destek için çok mutluluk duyduğunu söyledi. Yıldız, sadece eğitim alanında değil hemen her alanda Türkmenlere yönelik destekte bulunan TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Al-Zahed Ortaokulunda, Telafer’in DEAŞ’tan kurtarılmasının ardından evlerine dönen Türkmen ailelerin çocuklarına eğitim hizmeti vermek için okulları tamamen yıkılan iki diğer ortaokulun öğrencilerini de kapsayarak kapasitesinin üç katı eğitim hizmeti veriyor. TİKA tarafından, okulun tüm derslikleri, öğretmen odaları ve ortak kullanım alanları yenilenerek okulun yıkılan duvarlarının onarım ve boya işleri yapılıp okul girişi betonla kaplandı.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Yunanistan Başbakanı Miçotakis'ten sürpriz Türkiye çıkışı
Son dakika haberi: 25 Eylül koronavirüs tablosu! Hasta, ölü sayısı ve son durum açıklandı