ABD yeni kriz peşinde! Kozlarını oynuyor

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, İran'ın nükleer programıyla ilgili İsrail'in yaptığı açıklamaların farkında olduklarını belirterek, "İran nükleer silahlara hiçbir zaman sahip olmamalı. Bu durum, ABD'nin uzun zamandır bildiği bir gerçeği ortaya koyuyor" değerlendirmesinde bulundu.

GİRİŞ 01.05.2018 07:49 GÜNCELLEME 01.05.2018 09:17
Bu Habere 63 Yorum Yapılmış

Sözcü Sanders, İsrailBaşbakanı Binyamin Netanyahu'nun dün gerçekleştirdiği basın toplantısına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. İran'ın nükleer programıyla ilgili sürecin farkında olduklarını, İsrail'in ortaya koyduğu bilgi ve belgeler ışığında konuyu yakinen takip ettiklerini aktaran Sanders, "Bu durum, ABD'nin uzun zamandır bildiği bir gerçeği ortaya koyuyor: İran dinamik ve gizli bir nükleer silah programını sürdürüyor. Bunu dünyadan ve kendi halkından saklamaya çalıştı ancak başaramadı." ifadelerini kullandı.

"İRAN NÜKLEER SİLAHA SAHİP OLMAMALI"

 

 

Sanders, "İran rejimi kendi komşularına ve diğer ülkelere karşı yıkıcı silahları kullanacağını göstermiştir. Bu yüzden İran nükleer silahlara hiçbir zaman sahip olmamalı." yorumunu yaptı. Netanyahu'nun İran'la ilgili açıklamalarını değerlendiren ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da yazılı açıklamasında, "Belgeler İran'ın nükleer silah programını yıllardır devam ettirdiğini gösteriyor. İran, nükleer silah ve füze sistemlerini geliştirmeye devam etti. İran çok büyük atomsal arşivi dünyadan ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansından bugüne kadar gizledi." ifadelerine yer vermişti.

İsrail Başbakanı Netanyahu, nükleer programa dair İsrail'in başkenti Tel Aviv'de yaptığı açıklamada, İsrail istihbaratının "İran nükleer programı hakkında 183 CD'de dosyalanmış 55 bin sayfa gizli bilgiye" ulaştığını söylemişti. ABD Başkanı Donald Trump, İran'la yapılan anlaşmadan çekilmek istediğini defalarca dile getirmiş ve bu konuda son kararını 12 Mayıs'ta ilan edeceğini açıklamıştı. Buna karşılık, anlaşmaya imza atan ülkelerden biri olan Fransa ise İran'la anlaşmaya sadık kalınması gerektiğini ya da yeni bir nükleer anlaşma yapılabileceğini savunuyor.

YAZDIR
YORUMLAR 63
 • Hıdır BUDUR 2 yıl önce Şikayet Et
  PEYGAMBERİMİZİN VEDA HUTBESİNDE : Müminler! "Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz. MÜSLÜMAN MÜSLÜMANIN KARDEŞİDİR ve böylece bütün Müslümanlar kardeştirler. Bir Müslüman kardeşinin kanıda, malıda helal olmaz.Ashabım! Muhakkak Rabbinize kavuşacaksınız. Oda sizi yaptıklarınızdan dolayı sorguya çekecektir. Sakin benden sonra eski sapıklıklara dönmeyiniz ve BİRBİRİNİZİN BOYNUNU VURMAYINIZ! Bu vasiyetimi burada bulunanlar bulunmayanlara ulaştırsın... OLABİLİR Kİ BURADA BULUNAN KİMSE, BUNLARI DAHA İYİ ANLAYAN BİRİSİNE ULAŞTIRMIŞ OLUR
  Cevapla
 • Realist 2 yıl önce Şikayet Et
  ABD mevcut nükleer silahlarını imha etmeli ve , terörist devlet kimliğini kabul etmelidir.
  Cevapla
 • Vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Haydutlar ne yapar? Zorbalıkla istediğini alır. Bunların onlardan hiç bir farkı yok. Kanun, kural, hak, adalet sadece kendilerine hizmet ettiği sürece var. Gerisi laf. Irak'ı uydurma kimyasal silah hikayesi ile vurdular sonra da pardon dediler.
  Cevapla
 • Azer 2 yıl önce Şikayet Et
  Müslüman katleden iranın sonu geliyor.Artik yaptiklarindan sonra muslumanlarin destegini de goremez.
  Cevapla
 • işin aslı 2 yıl önce Şikayet Et
  Hiç kimseyi tınnamadan çok hızlı bir şekilde her türlü silahı yapmak zorundayız
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Katile şehit deyip tehdit etti
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan 5 aşamalı önlem planı